METANCITY – nejen Hip hop

United Flavour ukázali Unity v brněnské Flédě / Report z warm up Real Beat party

Pro české reggae má příští týden dvojí význam. Určitě víte, že v pátek 22. června začíná první festival jamajské hudby se skutečně mezinárodním programem Real Beat. Ne že by k nám nejezdili kapely podobného ražení ze zahraničí, nicméně většinou se jedná o slávou zašlé nebo svým významem lokální soubory. Pořadatelé Real Beatu se rozhodli narušit toto dosavadní, přesto slušné říci, že stále k lepšímu se měnící schéma. Během dvou dnů vystoupí pod Točníkem několik desítek účinkujících, z nichž největší pozornost si nepochybně zasluhuje jamajská legenda, zpěvák Anthony B.

United Flavour, pražská multikulturní kapela, jež mimochodem rovněž zahraje na Real Beatu, vydává již za tři dny své dlouho očekávané album Unity. Já osobně na něj netrpělivě čekám od jejich koncertu na první, tehdy ještě žánrově pestřejším ročníku festivalu Urban Rapublic, kde jako hvězdy pátečního večera zastínily podstatnou část ostatních vystupujících. Oproti západní Evropě a Americe se nám v Česku na úrovni fanoušků příliš nepovedlo spojit reggae s hip-hopem. UF to svým koncertem dokázali, přičemž jim bylo úplně jedno, že pod pódiem tehdy tančilo podstatně méně lidí, než bylo vhodné.

Důvod, proč se o těchto dvou věcech rozepisuju, je prostý. Minulou středu proběhla v brněnské Flédě akce 1 Love Fiesta coby warm up party Real Beatu a jejími hlavními představiteli byli pochopitelně UF. Od onoho vzpomínaného koncertu jsem je neměl možnost vidět, neubráním se tak jistému srovnávání v případě jejich tvorby. K deváté hodině večerní bylo na místě jen několik málo lidí. Nepřeháním, když říkám, že přes dvě desítky jejich počet nešel. Po téměř půlroční koncertní pauze se jednalo o jejich teprve druhé vystoupení, v případě Brna pak o tamější premiéru.

UF počítám mezi taneční kapely. Tím chci říct, že jejich předností je umění lidi bavit a svými písněmi je postupně přivést až k tanečnímu šílenství. Já sám sebe počítám mezi netaneční část publika, zvláště pak když bych se měl vrtět někde na zcela viditelném místě. Nepřítomnost fanoušků pak beru jako zásadní fiasko, které se chtě nechtě podepíše na každém. U baru zatím hraje DJ Gadjo Skalalai, který vlastní znatelně rozsáhlou sbírku muziky z celého světa. V teplém počasí se k dobrému drinku nehodí nic víc než latinskoamerické rytmy, Gadjo si byl toho vědom a pouštěl jeden výborný kousek za druhým. Na hlavní stejdži hraje mladý selekta Herby Boy, který zkušeně míchá desky s obdivuhodnou precizností.

Krátce před jedenáctou se k němu dostavil Admirál Kolíbal, mimo jiné hlavní organizátor Real Beatu, a bylo jasné, že dál se již čekat nebude. Lidé se pomalu začínají trousit dovnitř, k radosti všech se sál jakž takž zaplnil. Prořídlé řady ale nutně neznamenají porážku. Jestliže přijdou ti, kteří jsou již s kapelou seznámeni a přišli si ji naplno užít, může se stát, že atmosféra v poloprázdném klubu bude dalece lepší, než kdyby v něm nebylo k hnutí. V Brně se právě tohle stalo, takže o podporu publika nebyla nouze. Ono je navíc dost těžké zůstat chladným, když vám hraje kapela jako UF. Sice bez hostů, kteří jim dodávají na dalším hudebním rozměru, zato s velkým nasazením a upřímnou snahou hrát tak, aby si pak nemohl nikdo říct, že by bylo lepší nepřijít.

Koncert trval něco málo přes hodinu, přičemž se samozřejmě hrály převážně skladby z nového alba, ale došlo i na prověřené hity z demo EPčka. V sedmičlenné sestavě se žánrová pestrost znatelně smrskla na směs reggae a znatelněji dancehall, nicméně v průběhu došlo i na flamenco, popřípadě tanečnější rytmiku ska. Jmenovitě bych vypíchl písně Que No, Revolution a „závěrečnou“ španělskou předělávku hitu No No No od Dawn Penn. Zpěv Carmen je devizou tvorby UF, přitom na basu hrající Djei by po svém toastování v rámci posledně jmenované nemusel zůstávat tolik vzadu. Dokonale strhával publikum do vášnivé komunikace, skákajíce metr do vzduchu, přičemž u ostatních tomu nebylo jinak.

Mírně se projevil slabší zvuk, v poloplné Flédě to ani jinak nepůjde. Obrázek o nadcházející desce jsem si sice neudělal prakticky žádný, alespoň si to vzhledem k velkému počtu hostů a dalším ryze koncertním skutečnostem myslím, avšak odcházel jsem spokojený. Vystoupení překypovalo energií, stejně tak i muzikanti, u téměř až klusající Carmen jsem nechápal, kde bere dech na jak velmi dobré zpívání, tak zároveň na tančení v tepajícím rytmu, který zdůrazňovala dvojice bicmanů. Ostrá, úderná bicí, hutná basa a z toho vyrůstající klávesy vytvářely dokonale hýbající se hudební podklad, který za Carmenina šarmu nutil lidi bavit se až do posledních sil. Koncert tedy po půlnoci skončil, party však pokračovala dál pod taktovkou DJ´s. Když jsem na odchodu, dění se přesouvá k baru, kde do pouštěných desek hraje bez jakékoli aparatury trumpetista Pepino B.

Pokud vás dosavadní text navnadil, doporučuju si zajít na křest desky, jenž se za přítomnosti mnoha hostů uskuteční v pražské Lucerně 20. června, případně se podívat na některý z mnoha českých festivalů. Navíc, Unity lze zakoupit pouze prostřednictvím internetových stránek kapely anebo právě na koncertech. V obchodech se objeví dle manažera až v září. Samozřejmě se budeme snažit přinést recenzi, možná dojde i na nějakou tu soutěž o cédéčka. V každém případě, sledujte náš web!

http://www.unitedflavour.com

Tagy: Pepino B, Real Beat warm up, 1 Love Fiesta, Brno, Fléda, United Flavour, Carmen, Split, Djei, Admirál Kolíbal, Liquid A, Herby Boy

Rubrika: Reporty a fotky, 17. června 2007, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama