METANCITY – nejen Hip hop

Report z ostravského čtvrtfinále Master of Groove / K soutěži plus výsledky

Den před mým odjezdem do Brna jsem se rozhodl navštívit první kolo soutěže talentů Master of Groove, jež tedy proběhlo v úterý 5. června v klubu Templ na Stodolní ulici. Důvodů bylo více, ale veskrze nejdůležitější z nich spočíval v omrknutí si amatérské ostravské scény. Master of Groove probíhá již od začátku května, dohromady se čtvrtfinále koná v devětadvaceti českých a slovenských městech.

Soutěží se krom triček zejména o postup do semifinále, kde dva postupující mají možnost prezentovat každý jednu svou skladbu, z nichž se na základě internetového hlasování rozhodne o deseti finalistech, přičemž na velkém finále, na letošním Hip Hop Kempu, zvítězí dva absolutní vítězové, jimž připadne odměna v podobě technického vybavení a dalších hodnotných cen za přibližně 120 000,– Kč. Vedle finanční odměny se samozřejmě rovněž hraje o zviditelnění se na našem území a o další výhody z toho plynoucí.

Tolik k pravidlům soutěže, podívejme se, jak vypadalo první kolo v Ostravě. „Víš o tom, že tam máme být už o půl čtvrté?“ Pochopitelné, přesto hodné zkritizování. Moje ségra by se třeba zúčastnit nemohla, protože v úterý má obyčejně školu až do čtyř. Někteří mí kamarádi třeba pracují a domů, natož do Ostravy se také nedostanou takhle odpoledne. Časové rozvržení se mohlo posunout, třeba by pak dorazilo i více lidí. Soutěžících se přihlásilo rovných deset, přičemž návštěvníků, jejich kámošů, popřípadě náhodných kolemjdoucích, tam toho času nebylo o moc více. Templ není nijak velký klub, ale na celkovém dojmu to tomu moc neubralo.

Po nezbytném slovu uvaděče, porotce a promotéra v jedné osobě, DJe Maniaca, který během soutěž tu a tam pouštěl skladby své kapely DMGroove, se dozvídám něco o technice, o kterou se bude soutěžit, o hlavních sponzorech a o dalších technických věcech. Kolem čtvrté již konečně začíná samotné první kolo. Tady je hned ze začátku třeba poukázat na jednu věc. V pravidlech na domovských stránkách soutěže www.citronic.cz čtu, že „soutěž je určena pro mladé začínající umělce v oblasti klubové a taneční hudby“. Nejsem si jistý, jak přesně je ono slovíčko „začínající“ vymezeno a ani bych nechtěl být v kůži porotců, kteří někomu budou říkat, že ty začínající jsi a ty ne. Nedokážu si to ani vůbec představit. Nicméně je jasné, že pokud se vedle sebe postaví DJ Lowa a šestnáctiletý kluk, který zkouší rap, je o výsledku předem rozhodnuto.

Pravda, každý má právo, řekněme raději šanci zvítězit, avšak nevěřím v to, že člověk, který je léta zkušený hraním a prošlý mnoha soutěžemi, nemá – nehledě na talent a schopnosti – daleko větší jistotu ve vítězství. Tahle poněkud vágní definice soutěžících se pak stává kamenem úrazu. Vzhledem k tomu, že se údajně do soutěže přihlásila i další velká jména česko-slovenské scény, neumím si finále představit jinak než, že nedojde k žádnému překvapivému objevu v řadách začínajících, ale že uvidíme staré známé tváře. Tyto řádky neberte jako útok na jakoukoli konkrétní osobu, ale jen a pouze jako výtku pořadatelům. Každá šance je dobrá a je jich zatraceně málo.

Třeba se stane, že do finále postoupí úplně neznámí a samozřejmě velmi nadaní začínající umělci, zvláště pak, když o tom rozhoduje počet kamarádům a známých, přesto to soutěži znatelně ubírá na věrohodnosti a smyslu. O nic méně chytřejší považuji soutěžení ve dvou kategoriích DJing a Vokál. Předně jsem nepochopil, jak to při těch dvou vybraných funguje. Má vyhrát jeden DJ a jeden vokalista? Co když se nepřihlásí v jednom městě ani jeden DJ? Pokud ano, vyvstává zde další problém. Jaký rozdíl je mezi DJingem a rapem, popř. DJingem a zpěvem? To, že se u DJingu neotevírá pusa? Nechápu dělení do kategorií, když beatbox je určitě něco zcela jiného než zpěv. Jasně, na co budou beatboxerovi gramce, ale i tak mi to nepřipadá jako nejlepší rozdělení. Pokud jde jen o získané ceny, pak v pořádku. V jiném případě je to minimálně trochu nefér.

V Ostravě na tom ostatně nezáleželo. Žádný beatbox ani zpěv přihlášen nebyl, nebo nedorazil, tudíž proč to dále rozebírat. K samotným vystupujícím se vyjadřovat nebudu. Něco šlo, něco ne. Nic, co by mě překvapilo, nic, co bych nečekal. Zvuk taky nic extra. Postupuje pět, nikoliv dva, z nichž suverénně vyhrává DJ Lowa, za ním se umisťuje věrný čtenář LukashLukaartoon, třetí místo obsazuje havířovský Khomator, jako čtvrtý skončil i přes značné technické problémy DJ Bussy a jako poslední, možná trochu překvapivě Malý Střapáč. Po akci se ještě rozjíždějí freestyly, debatuje se a popíjí. Já se jedu domů balit. Pro své favority hlasujte na stránkách www.citronic.cz

Pokud mi Bussy nebo kdokoliv z vás pošle fotky, budu jen rád a zveřejníme. Zatím.

Tagy: Citronic, Master of Groove, Ostrava, rap, djing, vokál, Bussy, Malý střapáč, Lowa, Khomator, Lukáš

Rubrika: Reporty a fotky, 7. června 2007, RavenakKomentáře

17.50 - 7. června 2007

 

DEjteeeeeeeFO­TA,,,,fajneTo­Byylooooo.....


fik
18.23 - 7. června 2007

for DecKk  

bohuzel fotograf spal:-)


06.57 - 8. června 2007

boom  

http://www.youtube.com/watch?…


00.47 - 19. června 2007

 

Hm… Výsledek, který opravdu nikdo nečekal… :-D Díky řitnímu alpinismu tady stále ve všem vítězí Mr. Lowa za to, že nedává pekla na gramofonech, ale mlátí do stolu a všichni mu to i s obalem baští. A kde zůstala naše elita z Hip hop Factory??? Raději jeli druhý den do Opavy, aby se náhodou nestrapnili tady… No hnus…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama