METANCITY – nejen Hip hop

Naughty by Nature rozehřívali v Abatonu / Report z koncertu

V sobotu 2. června 2007 se odehrálo v pražském Abatonu více událostí. Obě byly svým způsobem významné a všechny se nějak točily kolem jednoho z těch větších letních festivalů. První z těchto akcí byla tisková konference organizačního týmu pro vybraná média. Druhou pak byla warm-up party, kde se ukázaly vídeňští Audiofest a Naughty by Nature z New Jersey. Pokud tě ještě zajímá, který festival pojí tyhle události, odpověď je jednoduchá. Je jím dvoudenní Hip Hop AllStars v Roudnici nad Labem. Ve zbytku článku se ve stručnosti ohlédnu za oběma milníky naší malé scény.

Než se pustím do tiskovky, rovnou se omluvím, že jsem tam bohužel z velmi pádných osobních důvodů dorazil pozdě. Ber tedy, prosím, všechno s rezervou. Co je na tiskovce tak zvláštního? To, že je to vůbec první tiskovka, kterou pořádá tým lidí, kteří se zabývají organizací hip-hopových koncertů a nyní i festivalu. Všechno tím dostává punc vyšší úrovně a snad i profesionality. Jak vyplynulo z jednotlivých odpovědí a zpráv dostupných i na Internetu, tohle je přesně to, čeho chce tým dosáhnout na blížícím se festivalu i svých akcích. Nehodlám tu nějak přepisovat celý průběh konference, ostatně jsem tam ani celou dobu nebyl. Navíc by na to byl lepší samostatný článek. Dojem z odpovědí ale na mě většinou nepůsobil jistě. Je sice pochopitelné, že na něco se organizátorům odpovídat moc nechce. Na něco je zase lepší odpovědět „politicky“. Přesto se ale spousta věcí dala říci stručněji, příměji nebo prostě jinak. Samozřejmě bylo slyšet i jasné odpovědí, abych zase nekřivdil. Snad je to všechno tím poprvé. Pořád si ale myslím, že nás dva dny na letišti v Roudnici budou určitě bavit. Jestli by tě něco kolem tiskovky zajímalo, máš tu komentáře a já ti můžu zkusit odpovědět…

Když přeskočím výplň z pouštění pecek od místních stálic jako Double J, Rawal, Nerz a Clyde, dostanu se rovnou se k rakouským hvězdám Audiofest. Ještě než přišlo na rap, připravoval půdu DJ Paul Synapzz. Potom už na scénu přichází i Mr. Clumz a dohromady rozjíždějí svojí show. Ta byla bez přehánění vynikající. Bohužel s publikem, které čeká jenom na hlavní tahák večera, se toho moc udělat nedá. Takže se koncert vleče až mi to přijde jenom jako nějaká povinnost. Určitě je to škoda vzhledem k postavení skupiny, případně jejího předchůdce Aphrodelics, která si jako jedna z mála ze starého kontinentu vydobyla jméno i za Atlantikem.

Když už po skandování notorického „hey! ho!“ v rytmu Hip Hop Hooray během pauzy vletěli konečně na pódium Vinnie a Treach začalo v Abatonu to pravé šílení. Svojí neskutečnou show rozjeli stejně jako svojí kariéru ničím menším než hitem O.P.P. z roku '91. Dál se koncert nesl přes všechny starší hity skupiny z nichž mi asi nejvíc uvízl v hlavě Craziest, holt je mi to nějak blízké… Docela zajímavé bylo spojení s peckami cizích raperů nebo vůbec konfrontace s novějším zvukem. To bylo asi nejpatrnější u Mimsova This Is Why I'm Hot. Chápal bych, kdyby old-school headz v té době umírali jako upír na slunečním světle, ostatní se ale víc než bavili. Po tom všem nastala krátká pauza a opakoval se moment před nástupem legendární dvojice. Na to jenom pan DJ odpověděl krátkým notoricky známým začátkem Hip Hop Hooray. V tu chvíli jsem myslel, že spadnu z balkónu… Každopádně mě Treach velmi rychle zastavil s tím, že tuhle klasiku nedostaneme jen tak snadno.

To bylo jenom ku prospěchu věci a dvojice MCs s DJem se chopila role učitelů. Propírán byl hlavně g-funkový west coast. Velký hold byl vzdán 2Pacovi. Samozřejmě se dostalo i na další. Nikdy nezapomenu na Treachovu děsivě šílenou Wu-pózu. Tady old-school headz plesaly a ostatní se určitě, jak jinak, taky bavili… Každopádně tohle všechno vyšlapalo cestu k tomu největšímu hitu. Rok '93 jenom pro tebe. Naughty by Nature přímo z N.J. před doslova po strop naplněným klubem mávajícím rukama ze strany na stranu. Naprosto neskutečná euforie. Taková byla Hip Hop Hooray… Přiznám se, že tu pecku zase až tak rád nemám, ale v té atmosféře, aaah (kdo mě zná, ví). Husí kůže, že jsem myslel, že mi z toho naroste peří. Na uklidnění rozhodně nebyl čas, protože jsme dostali ještě další nálož hitů, tentokrát už i víc z posledního regulérního alba IIcons. Mimo jiné i srdcovku pro všechny crunk headz v podobě Wild Muthafuckas nebo třeba velmi živou Rah Rah. Takové O.P.P. nebo Hip Hop Hooray jsme slyšeli dokonce podruhé, což tedy zrovna mě osobně kupodivu vůbec nemrzelo a dav se evidentně taky bavil. Pak si chlapy ještě udělali promo na produkty a ztratili se v útrobách Abatonu.

Co říct nakonec? Jak jsem naznačil na začátku. Naše malinká scéna uprostřed Evropy si tento den prošla dvěma milníky. Prvním je podle mě jednoznačně tiskovka, ať si každý myslí co chce. Druhým je další legenda odškrtnutá z pomyslného seznamu jmen, které se ještě neukázali. S dnešním rokem je jisté, že se ten seznam ještě hodně proškrtá. Navíc se Naughty by Nature může rovnou zařadit na seznam jmen, které tady zajeli vynikající show. To, že na tiskovku nedorazili Audiofest, v horním sálu bylo takové vedro, že ani můj ručník nestačil, a nedorazil Kay Gee (přeci jen producentská složka při koncertu moc platná není), jsou drobnosti, na které si pomalu dneska ani nevzpomenu. Rozhodně povedená akce a jestli se takhle povede i Hip Hop AllStars nelze o cestě ani pochybovat.

Titulní foto a více fotek: Eri-ador & G4

Tagy: Naughty by Nature, Abaton, Treach, Vinnie, Hip Hop Hooray, O.P.P., Audiofest, Hip Hop Allstars

Rubrika: Reporty a fotky, 4. června 2007, FreezingKomentáře

07.10 - 5. června 2007

 

Audiofest byly strašný… HH Hoorey hrály tak 7× zvuk byl taky na piču … ale jinak report docela ujde…


11.22 - 5. června 2007

okay  

taky názor :) mně přišlo, že předvedli hodně solidní strikci, kterou tam pár lidí fuckovalo a zbytek se jenom přidával… že by hip hop hooray bylo 7× fakt nevím, to si asi počítal i ty snippety :) zvuk tradičně asi jak kde (ostatně člověk si může s menšími nebo většími obtížemi vybrat, kde si stoupne). já teda problém neměl…a to jsem byl výjimečně střízlivý ;)


12.59 - 5. června 2007

To bylo asi nejpatrnější u Mimsova This Is Why I‘m Hot. Chápal bych, kdyby old-school headz v té době umírali jako upír na slunečním světle  

:)))


17.07 - 5. června 2007

 

ano myslel sem i ty snippety… jinak sem ho nefuckoval, ale byl tragickej, zas ne druhou stranu publikum aspon zabavil a trochu rozhejbal… zvuk byl tradičně napiču jako pokaždý v Abatonu…


21.20 - 5. června 2007

nechcu machrovat  

ale uz mi hraje-talib kweli-Ear_Drum-2007


07.45 - 6. června 2007

Škoda,  

tentokrát jsem musel vynechat :( Hold nemam tolik času, abych mohl porad jezdit nekam do Prahy.

Lukaso: tak nemachruj! Kazdy vi, ze to je advance release a venku to je uz od pondeli.


06.58 - 8. června 2007

zítra zdechnu  

http://www.youtube.com/watch?…


12.16 - 12. června 2007

 

„takové vedro, že ani můj ručník nestačil“ – zase jsi ho měl? :))


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama