METANCITY – nejen Hip hop

Strapo je MC, ktorý vedel priveľa / Recenze

Tak aby bolo jasno, recenze na Strapovo debutové EP je tady. Jak jsem předznamenal při příležitosti již proběhnutého třetího dílu severomoravského freestyle battlu, v rámci něhož vystoupil tento mladý a talentovaný MC ze Slovenska společně se svou kapelou Presso 63, Strapo vydal před nějakou dobou svůj první počin, který dostal název MC, ktorý vedel priveľa. V téměř půlhodinové stopáži měl ukázat světu, že není pouze několika vítězstvími se pyšnící nekompromisní battler, ale dokáže napsat i obstojný text. V době, kdy se symbolem kvality stávají bez větších problémů lidé bez výraznějších předností a pramalých schopností, má rovněž EP „Skokana roka“ demonstrovat, že úspěšný může být i rap bez líbivého pozlátka. Navzdory trendům, skandálům a pomluvám, toto je Strapo.

Tiskovky toho dokážou napovídat mnoho, taky je to jejich smysl – představit prezentovaný objekt v nejlepším světle. Na každém rohu na nás tlačí reklama, během každé minuty se můžeme setkat s něčím záměrem nás na něco upozornit, myslím, že nejen já jsem si již stačil vypěstovat vůči takovým snahám jistou apatii. V případě Strapa však všechny tiskové zprávy mohu s klidným svědomím ignorovat. Za něj totiž mluví historie, zkušenosti. Dvojnásobné vítězství ve slovenském ArtAttack Freestyle Battle, charismatický projev na pódiu, silný hlas a přes poměrně nízký věk chytré texty, nápadité myšlenky a zdravý přístup, tím vším si již dávno před jakoukoli nahrávkou vysloužil Strapo mé sympatie. Na svém EPčku svůj um jen potvrzuje. Přestože by z mého pohledu textům neuškodilo je ještě trochu propracovat, v porovnání s ostatními disponuje natolik širokou slovní zásobou, že náročnějšímu posluchači srdce zaplesá. A to i přesto, že se většina tracků stále točí okolo kousavého frázování a výpadům vůči všem těm, kteří ho nerespektují nebo on nerespektuje je.

Nejvíce pak zapůsobí bonusová skladba Killa Khonec, ve které to dost přísným způsobem schytá hvězda česko-slovenského dorostu KorecH16, v rámci čehož dojde i k narážkám na Supercrooo a jejich společnou věc, remix Kariéry 16. Nicméně Strapovi kvality potvrdí i stopy typu Sandoval Saranče Strapo nebo MC, ktorý vedel priveľa, při nichž autorova fantazie pracuje na plné obrátky. V prvně jmenované se situuje do role zabijáka, přičemž odkazuje na svou pověst na pódiu, zatímco v té titulní nám dává nahlédnout do budoucnosti, kde sjíždí světové turné, vydává osmnácté album, ale naneštěstí pro něj vedel príliš veľa, a tak jej někdo připravil o život. EP představuje Strapovu osobnost v různých směrech. Skokan roka snad nepotřebuje bližšího popisu, Ukecaný drbko také ne. Správně, vše se točí kolem jednoho, avšak to by měl být i záměr. Jakmile se Strapo chtěl představit širšímu publiku, zvládl to více než dobře. Na hodnotnější dílo si však ještě budeme muset počkat.

Z polovice Ukrajinec, z polovice Slovák, Karaoke Tundra a.k.a. Viktor Karaoke dostál slibům a podpořil toto EP beaty „tučnými jak hrošica“. Producent, jehož možná znáte coby autora hudby hlubšího smyslu a významu, patří stejně jako Strapo ke slovenským tvářím, o nichž ještě nepochybně musíme uslyšet. Ať už se jedná o napjatější podklad jako v případě MC, ktorý vedel priveľa, nebo o uvolněnější záležitosti jako Ukecaný drbko, stále odvádí zvláště povedenou práci. Co se týče hostů, pak jak Chutkass, tak Ektor nic nezkazí. Tak jako tak, Strapo jednoznačně vede. Bylo by nepochopitelné, snad rovnou nerozumné, kdyby to u díla takového charakteru bylo jinak. Jak sám Strapo říká, blízko má k Ty Nikdy Records. Pokud vás zaujalo album 365 od IdeaFatte + DJ AKA, kde se i on sám objevil v pozici hosta, pravděpodobně bude toto EP pro vás. Falešných póz a laciných rýmů se zde nedočkáte. MC, ktorý vedel priveľa se představil v plné parádě. Hodnotím jako velmi nadějné. Tohoto nadaného MCho doporučuju sledovat!

Hodnocení: 2–

[

Tracklist:

01. Už je to vonku
02. Skokan roka
03. SSS /Sandoval Saranče Strapo/
04. Tak už to balíšcocote? plus Ektor
05. Ukecaný drbko…
06. Pridaj sa! plus Chutkass
07. Nepýtaj sa kde bývam
08. Mc, ktorý vedel priveľa
09. BONUS: Killa Khonec

http://www.artattack.sk

Tagy: Strapo, MC, ktorý vedel priveľa, Skokan roka, Ukecaný drbko, Chutkass, Ektor, Killa Khonec

Rubrika: Recenze, 27. května 2007, RavenakKomentáře

08.58 - 28. května 2007

 

no jako příjde mi že na tom albu měl pracovat klidně o nějakej ten pátek víc, pak po instrumentální stránce mě to moc nebaví, ale myslim že o něm eště hodně uslyšíme


17.16 - 28. května 2007

 

Tezko rict, vubec nesouhlasim s ravenakem. Bity nuda a „rap“ si predstavuju trochu jinak. Freestyle je uplne neco jineho nez rap… To ze vyhrajes freestyle battle jeste s tebe nedela kruteho MCho.


17.38 - 28. května 2007

 

na beatech se neshodnem, nevadí. Ty texty mají k freestylu celkem daleko, ale prosím.. Jak si představuješ „rap“?


19.15 - 28. května 2007

Jakožto zaostalé hovado bez knowlege  

říkám, že Strapo je BEST freestyler!!!


01.09 - 29. května 2007

Strapo???  

Tomu chalanovi fandim. Ja moc freestyle nemusim, ale on me naprosto rozsekal. A EP??? Bavi me to.


16.01 - 29. května 2007

Já…  

…to ještě neslyšel.pošlete mi to někdo:-)))))


20.41 - 16. září 2008

 

Já si myslím ze jo to dobry a mel by pokracovat to je muj nazor aleje dobrej


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama