METANCITY – nejen Hip hop

DJ Side: Deska bude ještě míň hiphop a ještě víc Gorillaz / Rozhovor

Ti z vás, kteří přednedávnem četli rozhovor s Monikou Načevou, již určitě tuší, z jakého důvodu jsem se rozhodl krátce vyzpovídat zásadního českého producenta DJe Sidea. Její vinyl však nebyl jediným tématem našeho interview. Bez odezvy nemohlo zůstat ani jeho působení v projektu Cába & Side, který svého času patřil k nejdiskutova­nějším v České republice. Nicméně DJ Side je muž mnoha tváří, a tak se v následujících odpovědích můžete dopátrat, kam se posunula jeho současná tvorba, co si myslí o své EPčku Renaissance, jak vypadá jeho budoucnost a dále a dále. Rodák z Litomyšle patří z mého pohledu k nejnadějnějším uměleckým osobnostem republiky. Ať už se mnou souhlasíte nebo ne, začínám první otázkou.

Zdravím DJe Sidea. Po vydání desky s Cábou a vlastním EP jsi, pokud vím, dostával nabídky na spolupráci ze všech stran. Dokonce se ke mně dostalo, že jsi měl mít nějaký beat na Orionově Teritoriu. Nemůžu se tě takhle nezeptat na nic jiného. Kam jsi prosím tě zmizel?

Ahoj. Nezmizel jsem nikam, jenom jsem si trošku hledal cestu kam dál. Pracoval jsem na věcech, který nebyly zrovna moc hiphop, ale bavily mě víc.

Možná tě někteří zaregistrovali již v době, kdy jsi doprovázel Špatnej Wliw na koncertech se saxofonem, ale za tvůj skutečný vstup na českou hudební scénu lze považovat desku Ve znamení raka s Cábou, která se v mnohém dá označit jako kontroverzní. Co myslíš, že to způsobilo? Jak se na všechnu tu kritiku, zejména Cábova rapu, díváš s odstupem času teď?

Ta kritika je neoprávněná a ta kampaň, co proti Cábovi rozjeli byla až zábavná. Jednu chvíli to vypadalo, že je fakt most hated a že snad po něm lidi budou střílet :) Nakonec jsme zjistili, že z větší části to udělalo to, že některý hiphopový lopaty nebyly schopný pobrat sarkasmus, ironii a humor. Dneska emoce opadly, Cába v klidu koncertuje dál a lidi si možná i zpětně k tý desce najdou cestu.

S Cábou ostatně chystáte další desku, takže to nemohlo být tak horké. Bude se oproti debutu v něčem lišit, a to jak po stránce hudební, tak rapové? Na kdy ji plánujete?

Řekl bych, že tentokrát už to nebudeme brát vůbec vážně a tlačit něco do nějakýho tvaru, kterej by se nám zas až tak nelíbil. Deska bude ještě míň hiphop a ještě víc Gorillaz. A kdy vyjde, to je ve hvězdách. Dáme si na čas, až bude, tak bude.

Čistě instrumentální EP Renaissance vzbudilo slušné ohlasy i v ČR, přestože zrovna tahle deska podle mého nemá moc koho oslovit na poměrně malém českém trhu. Zkoušels s ní prorazit i v zahraničí? Slyšel jsem něco o Ninja Tune. Jak se to dařilo?

Nějaký ohlasy ze zahraničí samozřejmě byly a všechny byly kladný. Navíc tohle není deska, kterou by si musel po čtrnácti dnech vyhodit z regálu, aby ti udělala místo na nový Ying Yang. V klidu si ji budu prodávat klidně i za pět let. Ale prodeje i v Čechách byly zatím vcelku v pohodě.

V poslední době se tvé objevovalo zvláště v souvislosti s produkováním dubstepu Vezměme to popořádku. Mohl bys našim čtenářům, kteří dost možná o tomto hudebním stylu slyší vůbec poprvé, říct, o co vlastně jde?

Dubstep je styl, kterej vznikl syntézou dubu, uk garage, dnb a ostatních stylů v UK. Má tempo okolo 135–145 bpm a supertěžkou basovou linku. Dost těžko se to popisuje, ale má hodně paranoidní atmosféru a je velmi hypnotickej .

Jak se daří dubstepu v České republice? Jedná se o záležitost maximálně několika desítek lidí, nebo se dost dobře může stát, že se zítra ráno probudím a uvidím obrovský plakát s názvem Dubstep night, která vyprodá patřičný klub?

Možný to je, dokonce si myslím, že v Praze by to nebylo ani tak nereálný. Dubstep je teď v Čechách ve stejný pozici jako dřív dnb. Dřiv si měl na hlavní stage techno a na druhý dnb. Teď se to obrátilo a zkouší se model ze západu s dubstep stage na každý větší dnb akci. Tyhle styly jsou si hodně podobný lidma co je poslouchaj i dělaj, takže se alespoň v jenom klubu nesrážej zkuřky se smažkama.

Když jsme u těch klubů, hraješ ty vůbec někde? Pokud vím, stále bydlíš v Litomyšli. Mícháš lidem dubstep, nebo tě baví i něco jiného?

Máme s DJ´s Guy-G a Hašem Drunken Sailor Soundsystem a hrajeme všechno od reggae, přes hiphop a funk až po dubstep a uk beats. Když uvidíš na plakátě Side9000, nejspíš dostaneš dubstep/grime set, když uvidíš DJ Side, můžu hrát cokoliv.

Dočetl jsem se, že na BBRekordy chystáš další desku kompletně v tomto stylu, a to pod pseudonymem Side9000. Mohl bys mi prozradit, co vlastně znamená ono číslo?

9000 je číslo série, která nikdy nechybuje. Nebo třeba stokrát větší frekvence, než ta kterou obracím slabším jedincům žaludky. Nebo třeba něco úplně jinýho… Side9000 je větší digital a DJ Side je zase analog.

Co se týče té desky, šlo by ji nějak přiblížit? Co všechno na ní najdeme, kdy zhruba vyjde, co si od ní slibuješ a tak dále.

Vinylové EP se jmenuje „Side9000 pres. 9000 dubs EP“ a najdete na ní tři věci od Side9000 a jednu věc od talentovanýho producenta ANS. Obsahuje dubstep okořeněnej reggae, grime a hiphopem. K dostání bude ve všech kloudnejch vinyl shopech a vychází na BBRekordy.

V rámci rozhovoru s Monikou Načevou padlo i tvé jméno. Již víme, že na jejím debutovém singlu jsi produkoval beaty ty. Jak jsi se k tomu ale dostal? Co tě vedlo k tomu, že ses rozhodl s Načevou a jejím projektem spolupracovat. Byla to ta nabídka, která se neodmítá, nebo jsi váhal?

Paradox je, že jsem kdysi v nějakým rozhovoru řekl, že bych s ní chtěl dělat a nezávisle na tom mi jedno sobotní odpoledne zvoní telefon a na druhý straně byla Monika. Takže jsem neváhal ani minutu. Dostala se ke mně přes moje EP Renaissance.

Jak vidíš tuto spolupráci do budoucna? Může se stát, že se jednou na některém z tvých sólových počinů objeví jméno někoho z nich?

Stát se může cokoliv, ale především plánujeme regulérní desku, kde se samozřejmě budu velkou mírou podílet na beatech.

A jiné plány, na které ještě nepřišla řeč? Na Bbaráku jsem četl něco o druhém pokračování Renaissance…

Já moc neplánuju, protože to potom moc nevyjde. Druhou Renesanci bych určitě udělat chtěl a z části je i hotová, takže až zas budu mít nějaký období, kdy budu mít víc náladu na tohle, tak se do toho pustím. Jinak bych chtěl udělat 9001 dubs a vydat nějaký věci venku. Jo a samosebou ta Cábova druha deska…

Necháme už hudbu tak trochu stranou. Vypadá to, že jsi v poslední době celkem slušně vytížen. Co nekonečný boj ve smyslu: „chci dělat hudbu, nechci se živit něčím jiným“? Chodíš normálně do práce, nebo už ti nedělá problém vyžít z produkování?

Letos končím školu (teda alespoň doufám) a půjdu normálně někam do nějaký nekreativní kolbenky :) Kdybych se chtěl v Čechách uživit tím co dělám, asi bych hodně zhubnul :) Teda za předpokladu, že bych ze sebe nechtěl udělat hudební prostitutku.

Prozradíš, co dělá DJ Side, když zrovna není DJem nebo producentem?

DJ Side je pořád DJ nebo producent. Ondra Kopecký je občas i student, popíječ laciných drinků a fanoušek anime a seriálů. Ale moc často ho ven nepouštím :)

Já myslím, že už jsem se tedy zeptal na všechno, co jsem jen mohl vymyslet. Pokud se pletu, můžeš si sám rovnou odpovědět, využít místo, kde můžeš napsat, co jen chceš. Pozdravit někoho, pozvat nás někam, něco někomu vzkázat, záleží jen na tobě. Já ti tímto děkuju a přeju vše nejlepší tobě i tomu, co děláš. Ahoj.

Na přelomu května a června vychází 9000 dubs, tak kupujte. Jinak v červnu vyjde EP DJ Side – Bittersweet Love na netlabelu Surreal Madrid. Taky se přijďte podívat 22. června do XT3 na Žižkov, kde hraju společně s britským Headhunterem a 27.6. do Crossu na křest vinylů Side9000 a Moniky Načevy. Pro novinky sleduj můj web http://side.skate4you.cz

Side9000

Tagy: DJ Side, dubstep, rozhovor, Side9000, Monika Načeva, Tyhle dny, Renaissance, Cába

Rubrika: Články, 18. května 2007, RavenakKomentáře

16.59 - 19. května 2007

Yeah!  

9000 is the man. Let´s do a FIRIN´!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama