METANCITY – nejen Hip hop

OneTwo: Všechno se teď točí kolem desky / Rozhovor s rapperem Navigators

Tvrdit o nějaké kapele, že patří k nejlepším v rámci české groove scény, je minimálně dosti odvážné v tom smyslu, že je pochybné, zda něco jako česká groove scéna vůbec existuje. Což ale na druhou stranu nijak nepoznamenává fakt, že skupina Navigators patří k nejslibnějším českým formacím. Proto a i z dalších důvodů jsem se rozhodl poslat jejich frontmanovi, rapperovi Onetwo pár otázek. Mluvilo se o jak o kapele samotné, o chystaném albu a tak dále, tak o postavě dotazovaného. Jestliže vás zajímá, jak to má s angličtinou, co si myslí o české scéně a co je pro něj podstatné při psaní textů, pátrejte v níže uvedených odpovědí.

Zdravím OneTwo. Když jsme se domlouvali na rozhovoru, zaujalo mě, jak jsi tvrdil, že náš web znáš. Jsem v této oblasti vždycky obzvlášť zvědavý. Mohl bys mi říct, odkud jsi se o nás dozvěděl?

Když jsme se domlouvali na rozhovoru, napadlo mě, že Metan city znám. Našel jsem u vás recenzi na náš koncert v Ostravě v Marley klubu a stahoval fotky na stránky.

Co se mě týče, já váš pohyb na české hudební scéně zaregistroval prvně prostřednictvím kompilace United Grooves 2006 časopisu Report, tedy až v dubnu roku 2006. Z biografie na vašem webu jsem pochopil, že v současné sestavě fungujete od roku 2005. Jaký byl prvotní impuls k vytvoření takovéto kapely, která v České republice rozhodně nemohla mít na růžích ustláno?

Neuvažovali jsme o tom, jak nám kdo ustele. To bychom asi ani nezačali. Chtěli jsme zkusit dát dohromady něco, co tu ještě nikdo neudělal. Vzít rap, RnB, soul, jazz a hip-hop a hrát to celý striktně živě. Pěkně postaru. Živý lidi, skutečný nástroje, zvuky a hlavně energie nás všech spojená na jednom podiu.

Z vašeho myspaceu jsem pochopil, že členové Navigators pocházejí z minimálně čtyř různých měst. Hádám, že se vás na to ptají často, ale nikde jsem nenašel dostatečně uspokojivou odpověď. Šlo by nějak ve zkratce představit vaši kapelu a prozradit nám, jak proběhlo vaše seznámení? Někde stálo, že váš bubeník Tomáš Konůpka skončil s hraním v Southpaw, aby si dal dohromady R&B projekt. Souhlasí?

To s Tomášem sedí. Když se nám začaly krýt termíny koncertů, musel se pro něco rozhodnout a jsem rád, že se rozhodl takhle. Tomáš, Adam a já jsme pražáci, Michal je z Písku, Ery z Kladna, Jirka z Ústí na d Orlicí a Noemi z Brna. Spojuje nás Praha. Holky tu studujou konzervatoř, Jirka s Michalem se sem přestěhovali kvůli práci. Plnohodnotnou kapelou jsme od semifinále Kokakoly (soutěž talentů Coca-Cola Popstar v roce 2005, pozn. redakce). Tam jsme hráli poprvé a od té doby to funguje.

Nějak nejsem moudrý z toho, jak se k vám má Madalena Joao, zpěvačka, kterou považuju za jednu z nejtalentovanější v ČR vůbec. Na vašich stránkách se o ní zmiňujete jako o člence Navigators, nicméně ve skladbě Different se její jméno objevilo pouze v pozici hosta, nehledě na to, že ani nikde jinde už se o jejím členství nebo nečlenství nemluví. Madi je tedy…?

…talentovaná zpěvačka. Než jsme postoupili s prvním demem v kokakole , byla už rozhodnutá pro jinou cestu. To ale ještě nebylo zdaleka jasno jak to s námi vůbec bude. Dostali jsme pak přívěsky na klíče od jejího labelu. Jak to skončilo, to nevím.

V současnosti máte za sebou řadu koncertů, a to prakticky po celé republice, včetně předskakování takovým legendám, jakými bezesporu Earth, Wind & Fire jsou. Jak moc bylo těžké toho všeho dosáhnout? Bylo zapotřebí více než jen zastupování Martinem Fořtem? Kdesi jsem zaslechl, že za vaším úspěchem stojí převážně on? Popřeš to, vyvrátíš nebo necháš řeči z kuloárů plavat?

Mám rád to, co děláme. Nepřemýšlím o tom, jak moc je to těžký. K EWF, ten večer to byl náš třetí koncert, bylo narváno a rozhodně ne kvůli nám, takže si dokážeš určitě představit, jakej je to pocit. Lidem se to ale fakt líbilo a začlo se o nás mluvit. Martinův tah pěšákem. Je dobrej hráč a jeho práce pro Navigators byla a ještě bude moc důležitá

Vaše debutové album se nachází ve stavu míchání. Společně s deskou United Flavour se jedná podle mého o vůbec nejočekávanější alba pro tento rok. Nemohl bys nám prozradit základní informace o debutu Navigators? Myslím jméno, počet skladeb, kdy a u koho vyjde, zda se na něm objeví nějací hosté atp.

United Flavour mají téměř hotovo a bude to pecka! My máme smícháno a příští týden odesíláme desku na mastering. Bude jmenovat Sky Travelin´. Hostů je na desce semnáct. Patnáct skladeb, dohromady přes hodinu čistě živý hudby bez jedinýho samplu. Z hostů bych rád zmínil alespoň Carmen z UF, Pepu Feča, Radka Kašpara z JAR, Ondru Pivce z Organic quartetu, Míru Hloucala a Rosťu Fraše.

Mají Navigators něco dalšího v plánu, nebo se zatím vše pohybuje kolem onoho jistě důležitého debutu? Jak zhruba vidíš vaši budoucnost v horizontu dejme tomu pěti let? Přemýšlíte takhle dopředu, nebo pro vás kapela představuje srdeční záležitost, která jednoho dne může zkrátka skončit, aniž by to pro kohokoliv z vás štvalo?

Opravdová srdeční záležitost nemůže končit, aniž by to kohokoli mrzelo. Přemýšlíme dopředu, protože bychom riskovali příliš, kdybychom to nedělali. Za pět let? To ti teď přesto neumím říct. Ano, všechno se teď točí kolem desky. Ale nemít další plány, zamrzli bychom na jednom místě a byl by konec. Připravujeme další písničky, konečně začínáme zase pořádně zkoušet a těšíme se na letní koncerty a na podzimní vydání desky.

Stočíme teď rozhovor směrem k tobě. Jako člověka, který poslouchá hip-hop už bezmála deset let a soustavně sleduje dění v této oblasti, si zkrátka nemůžu odpustit otázku: „Kde jsi se tady vlastně vzal?“ J Můžeš mi přiblížit začátky tvého seznámení se s rapem? Prozradit vlivy, které na tobě různé osobnosti zanechaly apod.?

V devětadevadesátým jsem natočil první voloviny. Když to o pár let později už konečně začalo znít jako já, přišla tahle příležitost. Kdyby nepřišla, byl bych se na to asi brzo vykašlal. Byl by už ze mne Ing., dával bych dokupy byt, plánoval dovolenou, první dítě, druhou dovolenou a za stejnou práci bych dostal dvakrát tolik. Tímhle se to krapet posunulo. Ale vůbec toho nelituju. Osobnosti, které na mně měly, co se hudby týče, zásadně pozitivní vliv – MeOne, Nya, Talib Kweli, E. Badu, Symbolic1, Lauryn Hill.

Jako jeden z mála českých rapperů sis nevybral za jazyk vyjádření se češtinu, ale angličtinu. Připadala ti angličtina více zvučná, čeština příliš komplikovaná nebo za tím stojí jiné důvody?

Nepíšu Anglicky, aby to bylo anglicky. Takhle to ke mně přišlo a já jsem za to vděčnej. Nevím proč je to takhle, v ostatních jazycích jsem prostě rýmy nepiloval, psal jsem anglicky nejvíc a proto jsem si v angličtině technicky nejjistěší. Mám při psaní nejmíň odpadního materiálu…tedy za­tím.

Když jsem vás naposledy slyšel v Ostravě, abych se přiznal, tvůj výkon zůstal spíše zastíněn spoluhráči. Když jsem četl nějaké reportáže z posledních koncertů, kolegové se nebránili používat v tvém případě četné superlativy. Dokonce teď, když poslouchám vaše skladby, jim musím dát zapravdu. Někteří rappeři mají speciální metody tréninku, jiní mají přirozený talent, někteří se zkrátka zlepšují se zkušenostmi. Jak jsi na tom ty?

Díky moc. Snažim se, dělám, na co stačím, jako každej.

S Navigators máte samozřejmě blíže k fúzi stylů jako R´n´B, soul, funk, jazz a rap. Můžu se tě zeptat, jak ty a pokud vůbec vnímáš český hip-hop? Máš nějaká oblíbená jména? Zajímáš se o to, co se v něm děje, nebo to jde úplně mimo tebe?

O českém hip-hopu skoro nic nevím. Občas něco zaslechnu a většinou se mi to moc nelíbí, ale proti gustu ale žádnej dišputát.

Jak si myslíš, že se na tebe dívají čeští rappeři? Nedostal jsi třeba nabídku od někoho na hostování v jeho skladbě?

Dostal jsem pár nabídek, ale s českými rappery nemají nic společného. Až bude úplně hotovo všechno kolem desky, začnu se tomu určitě věnovat. Těším se. Jak se na mne dívá český rapper, si asi nedokážu představit.

Vím, že teď, kdy jste prakticky na cestě k vrcholu, to možná bude vypadat jako zbytečná otázka, ale přece jen. Tebe samotného by nezaujala nějaká spolupráce s místními producenty nebo dalšími muzikanty? Případně vydat jednou sólovou desku, což mnohdy bývá největším snem každého MC´ho?

O nabídkách, který jsem nedostal nemůžu říct, jestli by mě zaujaly. Sólo deska? Myslím, že naše deska a kapela mi dává mnohem víc, než jakákoli moje případná sólovka. Taky by mě asi nebavilo jet v tom sám. Můj největší sen to rozhodně není.

Tvé texty pak také těžko zapadnou do hiphopového klišé. O čem nejčastěji píšeš? Co tě nejčastěji inspiruje ke psaní textů? Jak ty osobně vidíš sám sebe v pozici rappera. Je pro tebe podstatné lidem něco sdělit?

Je příjemný vědět, že ty texty takhle vnímáš a díky za to. K psaní mě inspiruje většinou nějakej zážitek, pozitivní nebo opačná zkušenost – nakouknutí za oponu i ustavičný padání zpátky na zem hubou napřed. Inspirace se ukládá v hlavě v takových hroznech, který podvědomě utrhneš, když píšeš text. Kumšt je v tom, utrhnout je akorát včas. To je to, co bych se chtěl naučit co nejlíp.
Sám sebe v pozici rappera jsem nikdy nezkoumal. Spíš koukám, aby kdyžtak bylo co zkoumat :))
Sdělení je pro mě hodně důležitý. Nenašel bych uspokojení v tom, že by se někdo zabíjel na mojí technice, kdybych rapoval o něčem co nejsem já a čemu nevěřím.

Já již pravděpodobně rozsah svých otázek vyčerpal. Tradičně nechávám tuhle poslední pro každého tak, aby si s ní poradil sám. Pokud máš pocit, že bys chtěl sdělit ještě něco, co v tomto rozhovoru nepadlo, něco doplnit, dodat nebo vzkázat, budu jen rád, když tuto možnost využiješ. V každém případě mockrát díky za tvůj čas. Hodně štěstí Navigators!

Díky za rozhovor a přeju taky hodně štěstí.

Honza

Tagy: OneTwo, Navigators, rozhovor, Sky Travelin´

Rubrika: Články, 9. května 2007, RavenakKomentáře

01.08 - 9. května 2007

 

Jejich show je luxusní, viděl jsem je v Lucerně a opravdu krutost. C se týče rapu Onetwoa, byl jsem více než překvapen! Myslím, že by se měli naši rapeři podívat k tomuto klukovi pod pokličku, aby viděli, jak má plynout flow. Zajděte si na koncert, doporučuju!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama