METANCITY – nejen Hip hop

Pátek 13.tého

Poslední mnou napsaná recenze se týkala skupiny Minuta Ticha. Tentokrát budu psát o demu „Život po staletích“ skupiny Pátek 13.tého, která má s první jmenovanou mnoho společného. Od města, z kterého jsou až po samotnou muziku. Na instrumentálkách se především podílel Václav z již zmiňované Minuty Ticha. Jedním beatem přispěl i DGZ z RSS a dvěma, mně neznámý, Pavel Báar. Především Václav se znatelně zlepšil a jeho hudba už není tak syrová jako kdysi. Nemůžu říct, že je přímo strašidelná, ale moc daleko k tomu nemá. Sama skupina Pátek 13.tého se skládá ze dvou bratrů. Staršího Kouoče známého jako Mexika z bývalé formace Politické rádio a mladšího Adashe, který se na druhé kompilaci RSS objevil ve skladbě 735 06 jak jinak než od Politického rádia. Za kola z oceli se postavil Dj Rajbek. Ten by se měl raději zavřít v pokoji a usilovně trénovat, protože to, co předvedl, by zvládla i moje ségra. Scratche a cuty působí dojmem, že jsou tady navíc.
Demo má celkově 11 tracků. Začíná klasicky intrem, ve kterém byly použity záznamy českých politiků a dalších lidí, kterém jsem již nerozpoznal. Na začátku jsem měl dojem, že upozorňuje na kriminalitu politiků, pak se to však stočí na graffiti a vše končí hláškou: „nečekala jsem, že nás publikum přijme takovým způsobem“. Na tohle jsem si však už zvykl u Minuty Ticha. „Ti co ládujou“ se jmenuje track číslo 2. Autorem beatu je DGZ a myslím, že odvedl dobrou práci. Rap je zde také jeden z nejlepších. Problémem je však to, že bratři volí někdy přespříliš slov. Což díky držení rytmu zní dost krkolomně. Bohužel to není problém pouze tohoto tracku. Třetí skladbu „A tak se zrodíš…“ řadím také k tomu lepšímu. Nejlepším trackem je však sedmý „Babiččin dům“. Na obalu jsou jako hosté označeni Dabéři ze staré školy, avšak po tomto zjištění jsem vážně nechápal, o co jde. Teprve po poslechnutí jsem na to přišel. Patrně si mnozí z vás pamatují na kazety z burzy, které byly natáčeny načerno v kině a nadabovány jedním člověkem. Překlad byl mnohokrát i velice svérázný. Přesně tak je tomu i na začátku a na konci této pecky, která je celá o horrorech. „Je to mnohem hrůznější, když není žádný motiv Sidney“ – hláška dema. Za nejslabší místo bych označil devátý track „Milovníci volných rýmů“. Jak už vyplývá z názvu, jedná se o freestyly a to s početnou skupinou hostů. Konkrétně s Čajnou, Minutou Ticha, Sockou a Komatorem. Nevím, jestli to nebylo náhodou tím, že to nahráli v pátek třináctého, ale tohle se vážně nedá poslouchat. Obsahově o všem a o ničem, takže raději popojedu. Následující „Bubeník Adash“ mi už zlepšuje náladu. Myslím, že se může mladší bratr se může pyšnit solidním beatboxem. Outro alias píseň „Havířská“ v originále „Pojď mezi nás horníky“ zde tvoří jakousi oslavnou tečkou.
„Život po staletích“ je bezesporu jedno z lepších dem, které se kdy nahrálo na místní scéně. Především Václav se v tvoření hudby velmi zlepšil. Jsem zvědav na další počin.

 1. Intro
 2. Ti co ládujou
 3. A tak se zrodíš
 4. Rýmovanka
 5. Dlouhá etapa
 6. Hakisák
 7. Babiččin dům
 8. Rýmovanka (remix)
 9. Milovníci volných rýmů
 10. Bubeník Adash
 11. Havířská

Tagy:

Rubrika: Recenze, 23. března 2004, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama