METANCITY – nejen Hip hop

DJ Richard: Jazz je pro mě začátek / Rozhovor

DJ Richard patří bezesporu ke špičkám českého DJingu. Kromě pětiletého působení s pražskou, dnes již popravdě legendou českého rapu PSH, moderování zásadního pořadu Hip Hop na Rádiu 1 a slušného umístění u nás pořádaných soutěží v turntablismu je znám zejména díky svým četným mixtapeům, ve kterých se jako jeden z mála českých DJ´s pustil i do oblasti zvané crate diggin´. Richard se netají svým obdivem k jazzu a soulu, proto jsem se také rozhodl mu k příležitosti šestého ročníku Jazz Fest Brno položit pár otázek. Nicméně jak uvidíte, jen u toho jsme nakonec nezůstali. Pakliže vás zajímá, co DJ Richard v současnosti připravuje, jaký je jeho názor na battlování a vůbec DJing v ČR, co poslouchá a co si myslí o současném dění, případně se chcete dozvědět, co je pravdy na tom, že konvertoval k islámu, jste na správné cestě. Rozhovor čeká…

Ahoj Richarde. Na začátek jsem si připravil otázku, na kterou se ostatně ptám většiny lidí. Jak vypadalo tvé první seznámení s hip-hopem? Můžeš nějak popsat tuto dobu?

Začátek, někdy kolem roku ´90 se ke mně dostaly první cd od Public Enemy a Naughty by Nature. DJing a sbírání desek, jsem začal v roce ´92, kdy jsem koupil LP od Run DMC a Public Enemy.

Jak jsem ti psal, k tomuto rozhovoru mě mimo jiné inspiroval příští týden se konající mezinárodní jazzový festival v Brně. Podstatná část otázek se tedy bude točit kolem tohoto tématu. Ze startu hned jedna zamyšlená otázka. Co konkrétně pro tebe znamená jazz?

Jazz je pro mě začátek, kam musí každý, koho zajímá hudba, dojít. Společně s R´n´B a Soulem to jsou kořeny, díky kterým tu dnes máme Pharrella a nebo Justina Timberlaka. Konkrétně Jazz je hudba, která nabízí velký prostor zvuků a nálad. Osobně jsem posluchač desek ze 70. let od labelů Impulse, Milestone, Atlantic a Blue Note. Jazz pro mě není jen hudba, je to Movement, je z něj cítit doba, kdy vznikal.

Předpokládám, že ty jsi šel klasickou cestou od hip-hopu k jazzu. Souhlasíš s tím, že člověk, který naplno propadne hip-hopu, jednou přijde na to, že hip-hop je jen jakousi bránou, která ti otevírá neskutečně pestrý svět různorodých hudebních stylů?

Určitě, ta cesta je u všech crate diggaz stejná, posloucháš We´ve Got the Jazz od A Tribe a říkáš si, od koho je ta trubka, koukneš do bookletu a zajdeš do pár bazarů s deskama. Za nějakou dobu tam začneš chodit častěji a pak už je z tebe Beat junkie.

Je pro tebe hledání starých desek pouze otázkou samplů, nebo se zajímáš o kapely samotné. Kupříkladu, vyhledáváš je pro ně samotné? Zajímá tě jejich tvorba, nebo jdeš pouze po vybrané stopě?

Ze začátku jsem sháněl samply, ale později jsem začal kupovat alba od některých kapel nebo hudebníků. Když to děláš jen pro samply a loops, tak u toho dlouho nevydržíš. Musíš tu hudbu mít rád, musíš se zkusit podívat na ten příběh celý. Jazz, Soul, R´n´B nebo Rock, to všechno je jeden svět.

V souvislosti s tím můžeš uvést pár jmen, která tě v poslední době zaujala? Případně k nim něco připsat?

Jazz, Soul a R´n´B:

Gil Scott-Heron – Soul jazz, real soul brother No.I
Donny Hathaway – doporučuji LP: Live
Billy Paul- Soul z Philly, hodně samplovany od 9th Wonder
Curtis Mayfiled – Další soul bro, skvělý skladatel a zpěvák, kupte si jakoukoliv desku
John Coltrane – Jazz hero ze 60. let, doporučuji poslechnout A Love Supreme a Giant Steps
Cannonball Adderlay – saxofon, hodně samplovaný od Pete Rock nebo D.I.T.C. Jeho mám hodně rád, je tam vše, hard jazz i chillin tracky.

Nový soul, hodně mě baví desky:

John Legend – Once Again
Steve Spacek – Space Shift
Raphael Saadiq – Ray Ray
Dwele – všecny tři LP

Co koncerty jazzu, soulu, funku atd. samozřejmě? Je mi jasné, že v porovnání s hip-hopem se to může jevit jako značný rozdíl. Chodíš, nechodíš? Zajímáš se, nebo vše zůstává u poslechu desek?

Moc nechodím, naposledy jsem byl na Joe Zawinul Syndicate v Lucerně.

V České republice si znám jako jeden z nejlepších, pokud ne nejlepších DJů. Jak ty osobně jsi se vyrovnal s příchodem moderního hip-hopu a R&B do českých klubů?

Vše beru jako vývoj, ten nový zvuk byl třeba. Vadí mi jen ten konzumní styl dnešní doby, nedělaj se esenciální věci, vše je tak na měsíc. Chtěl bych, aby lidi chápali souvislosti v hudbě. Mám rad Paul Wall, ale nevím, jestli ty, co ho poslouchaj vědí, kdo je Grandmaster Caz nebo DJ Jazzy Jay.

Vím, že jsi nějaký čas přicházející věci zavrhoval. Můžeš říct, co to v tobě zlomilo?

Zlom byl kolem roku 2001, 2002. Deska od Slum Village, produkce Jay Dee. Je třeba se uvolnit a poslouchat, nemám na mysli přijímat vše, musíš mít level kvality, ale dnes to vše beru jinak. Poslouchám Pop, Soul, Rap, Crunk, Hyphy, Grime. Něco mě baví, něco ne.

Řešíš rozpor mezi tím, co lidé chtějí slyšet a tím, co ty chceš hrát? Jak podstatné je pro tebe zachovat si svou tvář?

Hraju minimálně, takže nic takovýho neřeším. Když jsem hrál, tak jsem nechtěl být Juke Box. Je pravda, co říkaj Black Sheep v tracku Without a Doubt: „party people love nonsense“.

Zatímco tebe respektuje převážná část osobností na české hiphopové scéně, koho máš v úctě ty? Máš nějaké oblíbené DJ´s?

DJ Tuco, DJ J Kid, DJ Mehdi, DJ Lil´Rowa.

Na scéně se pohybuješ už dlouho. Jak na tebe působí nynější situace? Připadá ti, že se něco od doby, kdy jsi začínal změnilo?

Určitě, jak jsem řek dříve, mám rád nové věci, ale nemám rád ten bordel okolo nich. Nechci říkat soudy, nechodím na akce, dělám mixtapy pro web Mecca Audio a vidím to určitě zkresleně, nicméně mám hodně pochybností. Sean P má pro mě jeden velmi pravdivý rým: „I love rap, but I hate the game“.

Teď mě napadá. Nehodlá se DJ Richard postavit po bok svých kolegů DJ´ů jako Enemyho a Trafika a začít taky produkovat nějaké beaty?

Beaty dělám, mám v zásobě asi 30 věcí, ale nejsou pro rap, mám je pro své mixtapy. Nepovažuju se za producenta, mám rád samplování, miluju loops a tempo 90 BPM. Až bude web, tak tam dám celý svůj Beat tape.

Také jsi slavil jisté úspěchy na poli turntablismu. Najednou se však po tobě jakoby slehla zem. Přestal jsi trénovat úplně, nebo se jen neúčastníš soutěží?

Battlování je už mrtvé. Dnes už ani nesleduji soutěže, občas poslouchám album od D-Styles a Q-Berta anebo si pustím beat a skrečuju, to je vše. Český DJ´s jsou dobrý ve skrečování, ale beat juggling byl vždy velmi slabý. Ve skrečích není styl, jen se napodobuje Babu a Revolution, beat juggling vždy ukáže, jaký jsi DJ, je to stejný jako v graffiti, tagy a throw ups ukážou, jaký je tvoje jméno.

Co se týče tvé pověstné sbírky desek. Jakého počtu vinylů momentálně dosahuje? Můžeš prozradit nějaké raritní kousky, na které jsi obzvlášť pyšný?

Přesně nevím. Asi 1500 desek, pár „rare records“ tu je:

Public Enemy – Muse sick n Houre Mess Age „instrumental“ 4LP´
Ed O.G and The Bulldogs – Love Comes and Goes 12“originál
Boogie Down Production – Man and his music „dedication to DJ Scott La Rock“ 2LP

Mám spíš rarity z Jazzu a Soulu než z rapu. Ahmad Jamal, Art Blakey… Nekupuju moc reedice, snažím se v bazarech vyhrabat originály.

Krom jiného se o tobě proslýchá, že jsi konvertoval k islámu. Můžeš to potvrdit, nebo popřít? A pokud potvrdit, co tě k této jistě radikální změně přimělo? Změnil se tvůj život hodně od té doby?

Muslim jsem od roku 2001. Islám má hodnoty, které nejsou v dnešní společnosti, rodina, morálka, atd. Česko nebo západ je zaměřený na ego jednotlivce, styl dneška je být na prvním místě a nebrat ohled na okolí. Islám je zásadní změna v životě, nikdy jsem nepil a nebral drogy, takže tuhle změnu jsem neřešil, těžší je udržet islám v srdci, když žiješ ve společnosti, která je diametrálně jinak nasměrovaná.

Hrála v tom nějakou roli osobnost Malcolma X?

Četl jsem knihu i viděl film, ale nebyl to důvod, pro který bych konvertoval. Malcolm X a Rap obecně má hodně islámské symboliky, ale není islámský, většinou to souvisí s hnutím Nation of Islam nebo 5 % Nation, a to je záležitost jen černochů v Americe. Jediný, kdo se dá označit za muslima, je asi Mos Def, Everlast a DJ Ali Shaheed Muhammad.

Na tvých stránkých www.mecca-audio.com jsem se dočetl, že na letošní zimu připravuješ nový mixtape s názvem Soul Bros Vol. 1 & 2. Mohl bys ho mně a našim čtenářům přiblížit? Bude se jednat o něco v duchu tvého předchozího mixtapeu věnovanému Jamesi Brownovi, nebo se zaměří na nové věci?

Mixtape Soul Bros I. a II. jsem už vydal na konci února, není na prodej, je zdarma k dostání v Boombap shopu. Nechci prodávat mixtapy, všechny budou ke stažení na webu Mecca Audio, když nějaký vydám fyzicky, budu ho rozdávat jako promo. Ted jsem dodělal Tribute to brother Dilla vol. III, ten bude ke stažení na webu před létem. Mám ještě hodně témat, třeba Loopdigga, kde plánuju zaznamenat všechny samply ze své sbírky desek. Momentálně dělám mix k fotoreportu z New Yorku, New Jersey a Philadelphie a tape na téma Street rap.

Blížíme se k závěru. Pokud máš ještě něco na srdci a chtěl bys sdělit cokoliv, na co jsem se tě zapomněl zeptat, případně nám sdělit něco o dalších plánech do budoucna, budu jen rád, když využiješ tento prostor. Jinak ti ještě musím poděkovat za tvůj čas a popřát vše nejlepší do života, nejen profesního. Díky a ahoj.

Díky, měj se.

Richard

Tagy: DJ Richard, Richie, Mecca Audio, jazz, hip-hop

Rubrika: Články, 1. května 2007, RavenakKomentáře

03.09 - 1. května 2007

on je král  


10.34 - 1. května 2007

souhlasím !!  

miluju jeho Soul Brothers mixtape =))


13.19 - 1. května 2007

 

doporučuji Summer Madness, pro mě neskutečná záležitost


nol
21.56 - 1. května 2007

 

loopdigga mixtape poslouchám doteď. přivedl mě ke spoustě skvělých jmen v jazzu a soulu, ze kterých uchcávám. díky.


20.52 - 2. května 2007

richard  

sef sam,ozrejme neva forget

http://brnovision.wz.cz/…1_3_1900.gif


11.35 - 25. května 2007

Vinyl Bazary…  


11.37 - 25. května 2007

Vinyl Bazary…  

pls poraďte mi nějaké vinyl bazary kde seženu Funk a Soul převážně 70'léta… buď online bazary nebo kamenné bazary v Praze a okolí


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama