METANCITY – nejen Hip hop

Monika Načeva: Během čtrnácti dnů vyjde náš první vinyl! / Rozhovor

Přiznám se, že by mě nikdy nenapadlo udělat rozhovor s Monikou Načevou, a to ještě na našem webu. Když se ale ke mně dostaly zprávy, že tato česká zpěvačka a herečka vystupuje s několikanásobným českým šampionem v turntablismu, prakticky nikdy neporaženým DJem Fivem, vzrostla ve mně zvědavost. Když se do jejich projektu navíc zapojil výborný kytarista Michal Pavlíček a aktuálně producent DJ Side (Cába & DJ Side), podle mého nejnadanější producent v ČR vůbec, bylo jasné, že se jedná o jeden z nejzajímavějších projektů poslední doby. Když mi utekl jejich brněnský koncert, pocítil jsem potřebu si to nějakým způsobem vynahradit. Požádal jsem Načevu o rozhovor a ta byla tak vstřícná, že mi hned vyhověla. Jestli vás zajímá, co jí vedlo ke spolupráci s Fivem, jak bude vypadat jejich debutový vinyl a co pro ni dnes znamená její nejznámější píseň „Udržuj svou ledničku plnou“, dozvíte se to v následujících odpovědích. Tentokrát Načeva zpívá jen pro nás…

Ahoj Moniko, předem bych ti chtěl poděkovat, že sis na nás udělala čas. K první otázce, na kterou se zkrátka nemůžu nezeptat. Jak se někdo jako Monika Načeva seznámí s někým, jako je DJ Five, a co je vzájemně přiměje k umělecké spolupráci? Mohla bys prosím zopakovat ještě jednou historii tohoto projektu?

Byla jsem několik let doma se svýma dětma a chtěla jsem opět živě vystupovat. Jelikož jsem chtěla, aby příprava byla rychlá a nemusela jsem opouštět domov, připravila jsem si základy vystoupení sama. Postavila jsem ho na reinprataci mých už hotových věcí z mých čtyřech alb, které jsou pro mě stále aktuální… Vybrala jsem si beaty z velkeho množství vinylů, můj muž má obchod s vinylovýma deskama {Praha, TSP-Record, Vodičkova 26}. Potom jsem hledala DJ-e, který je bude pouštět a ještě to celé posune o scratching, který mám poslední dobou nejradši v muzice. Našla jsem DJ-e Five! Hned jsme si padli do noty. Začali jsme spolu vystupovat… potom jsem přivedla do projektu M. Pavlíčka, protože jsem chtěla, aby zazněly i písně jen s kytarou.

Poslední známou postavou z vašeho okruhu je bezesporu DJ Side, podle mého nejslibnější český producent, majitel vynikajícího EPčka The Renaissance. Jak se mají věci kolem něj? Lze s ním počítat jako s plnohodnotným členem?

DJ-e Side jsem poznala přes jeho vinyl Renaissance, které mě moc zaujalo svou silnou atmosférou, bylo pro mě inspirativní, tak jsem ho oslovila a spolupracujeme spo­lu.

V jednom rozhovoru jsem si přečetl, že v nejbližší době by vám měl vyjít váš první počin na dvanáctipalcovém vinylu nazvaný Tyhle dny. Mohla bys nám ho trochu přiblížit?

Ano, během čtrnácti dnů vyjde náš první vinyl Načeva 001 s názvem Tyhle dny. Bude to singl s dvouma skladbama plus jejich instumentálkama. Autor beatů je DJ Side a textů J. Topol. Informace budou na myspace.com/naceva.

Proč jste se vůbec rozhodli, že něco vydáte zrovna na vinylu? Chtěl mít DJ Five novou desku do sbírky nebo za tím bylo něco jiného? Ne, že byste nebyli zrovna originální kapela, ale vydat v dnešní době vinyl, to mi připadá na české poměry jako velmi ojedinělá událost.

Vydat vinyl je můj nápad… Od té doby, co žiju se svým mužem, poslouchám muziku větsinou z vinylů. Jsem informovaná o novinkách v různých stylech… Jsou pro mě inspirativní vystoupení dobrých DJ-ů a jak už jsem řekla, mám hodně ráda scratching.

Když jsem se díval na tvůj myspace, nevypadalo to, že byste měli o koncerty nouzi. Jak vás vůbec přijímá publikum? Kdo podle tebe nejčastěji zavítá na váš koncert?

Publikum je hodně různorodé… Někdo přijde na Načevu, někdo na Pavlíčka a jinej na DJ Five. A pak jsou lidi, co si to už oblíbili a choděj na naši muziku. Mám vždycky radost, když nějaký rocker řekne, že poprvé přijmul DJ-e do muziky a naopak nějaký náctiletý si poslechne, jak někdo umí válet na kytaru…

Z reportáže z brněnského koncertu jsem pochopil, že hrajete jak vaše aktuální skladby, tak tvé starší věci. Pokud se nepletu ty starší dostaly novou podobu. Jak na tuto změnu lidé reagují?

Myslím, že většinou publikum bere koncert jako celek s tím, že některé písně někdo zná… Nesetkala jsem se s nějakým rozebíráním skladeb.

Tvá kariéra je prakticky po celou dobu spojená s alternativní scénou. Jak ty osobně vnímáš tyto dvě zdánlivě protichůdné kategorie?

Nikdy jsem se nezaobírala tím, kam patřím. Důležité jsou pro mě jednotlivé skladby, aby mě to bralo, abych mohla s tím před lidi a ne jaký, který, čí styl.

Bylo těžké vyrovnat se s určitě těžšími podmínkami při tvé umělecké dráze?

Ano, někdy je to hodně těžké, udržet si svobodu a přitom se zapojit do systému, aby o tobě lidi věděli. Vždycky mě překvapí, a to už o tom vím dlouho, že na to, jaký jsme malý stat, se těžce proráží s něčím novým z domova… A to už jsem na scéně třináct let.

Když už jsme se zaměřili na toto téma, nemohu nechat stranou pověstnou „Ledničku“. Co konkrétně pro tebe tato skladba znamená? Máš nějakou představu, proč právě tato skladba je s tebou nejčastěji spojována?

Lednička byla moje první píseň, mé první setkání s Jáchymem Topolem a povedla se. Sama si žije svým životem… Kdekoliv ji zpívám, vždy se někdo najde, kdo ji celou zná, je to hit.

Udržuj svou ledničku plnou napsal známý český básník Jáchym Topol. Počítáte s jeho texty i v současné tvorbě? Jak on se dívá na vaši aktuální uměleckou podobu?

S J. Topolem jsem stále ve spojení, jeho slova jsou pro mě stále aktuální, i když je napsal třeba před patnácti lety. On má stejně jako já, dvě děti, takže máme stále stejný pohled na život atd.

Hudbu tvoříš už nějakou dobu. Co tě stále nutí jít dál? Jaké má trio Načeva-Pavlíček-Five vůbec plány do budoucna?

Muzika mě provází mým životem, mohu přes ni vyjadřovat svý emoce a svoji přecitlivělost. Musela jsem se taky naučit brát muziku jako svoji práci, být zodpovědná! Naše setkáni N+P+F bude existovat do té doby, pokud mu dáme všichni tři svoji energii.

Závěrečnou otázku trochu zneužiju. Předtím ale ještě jednou musím poděkovat a popřát vše nejlepší jak tobě, tak zbytku tvé kapely. Poslední otázka, už dvakrát jsem si nechal utéct tvé vystoupení. Můžeš mně a zároveň i našim čtenářům říct, proč by se to do třetice nemělo opakovat? Proč podle tebe stojí tvé koncerty za navštívení?

Velice ráda, přes tento rozhovor, všechny čtenáře zvu na naše koncerty, myslím, že naše setkání vytvořilo zajímavou a silnou muziku… I love music!!! Diky za rozhovor

Načeva

Titulní foto: Sperm Fest

Tagy: Monika Načeva, rozhovor, Jáchym Topol

Rubrika: Články, 15. dubna 2007, RavenakKomentáře

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama