METANCITY – nejen Hip hop

Method Man v Praze již zítra! / Exkluzivní report z koncertu v Helsinkách

Předtím, než začnu psát o samotném koncertu, nebylo by na škodu se lehce zmínit o tom, co je to hip-hop ve Finsku. Bohužel, tady moc hiphopových akcí není a ani Finové si je nedokážou pořádně vychutnat. Nicméně u Method Mana, jak se dočtete níže, udělali trochu výjimku. Jinak přední rappeři tu zejména rapují anglicky, což je pro někoho ze zahraničí i výhoda, protože pochytí lyriku. Každopádně škoda pro místní, protože neslyší tolik svůj jazyk.

Method Man měl tedy zde v Helsinkách naplánované dva koncerty. Původní záměr byl uspořádat jeho vystoupení pouze v pátek, ale jelikož lístky byly vyprodány za pár hodin již během prvního data prodeje, organizátoři se rozhodli uspořádat navíc koncert o dva dny dříve, čili ve středu. A právě na tento středeční koncert se mi podařilo sehnat lístek odpoledne před koncertem. Cena lístku byla třicet euro. Očekával jsem tudíž, že ve středu přijde málo lidi, ale Finové překvapili a klub s názvem Nosturi se zaplnil.

Spolu s francouzskými kolegy z kolejí jsme vešli do klubu, který se nachází hned vedle přístavu. Klub nebyl nijak velký, řekl bych tak pro 400 lidí maximálně. Bar byl strategicky umístěn na balkóně, odkud byl pěkný výhled na pódium. Za zmínku stojí i organizovanost koncertu, která byla perfektní a člověk se mohl starat pouze o zábavu. Občas to s tou organizovanosti přeháněli a před vstupem na balkón kontrolovali doklady, jestli je dotyčným osmnáct.

Při pohledu na line up přišlo první zklamání. U nás v ČR jsme přece zvyklí, že když přijede taková hvězda, nebude vystupovat pouze ona, ale vždy se na pódiu ukáže nějaká předkapela. Kromě dvou DJ´s (DJ Taste a DJ Kool Ski), u kterých musím podotknout, že hráli mizerně a například jejich přechody byly stejné jako v mém přehrávači (tudíž konec skladby a poznatelný začátek), jsem našel pouze Method Mana naplánovaného na 21:30. Taková otázka, není to brzy?

Naštěstí Mr Meth si to uvědomil a vystoupil až o více než hodinu později, když se sál zcela naplnil. Podařilo se mi dostat do předních pozic pod pódium a očekával jsem, co se bude dít. Po chvíli vyšel Street Life a ještě někdo zahalený do šátku a kapuce. Nešla vidět tvář, ale hlas byl velice známý a to publikum dalo najevo pořádným řevem. Později odhalená tvář patřila Method Manovi.

Po dvou zarapovaných věcech se Method Man rozhodl vyzkoušet oddanost publika a z pódia skočil přímo do náruče svých fanoušků. To zopakoval víckrát i v podobě salta po zarapovaném Wu-Tang Clan Ain't Nuthing Ta F' Wit. Jeho „hravost“ neznala mezí, a tak se i postavil na ruce podpírajících a z výšky ukazoval, kdo umí udělat pořádnou show za torpédování rýmů Got to Have It. Kontaktem s publikem si všechny získal. No řekněte, není to pěkný pocit držet Method Mana na rukou anebo s ním pařit, když pár centimetrů od vás dává další svůj kousek? Jednoduše řečeno, euforie rozhodně nechyběla.

Asi tak v polovině Street Life vytáhl svou „zelenou posilu“ a s Method Manem se patřičně podělil. Věc s názvem How High se přitom ozývala klubem. Vzhledem k tomu, že Street Life si ten joint půjčoval docela často a rychle ho proto „stáhl“, ozvala se z úst Method Mana věta ve stylu: „Víte sami, jaké to je pro člověka, který tak rád hulí, nemít nic. Proto vás prosím, nemáte někdo aspoň maličký joint? Jsem ochotný akceptovat i míchaný s tabákem.“ Pochopitelně něco se na pódium dostalo a Meth si to raději „odložil na později“, když viděl, že se to jeho původnímu jointu nemůže vůbec rovnat.

Další zajímavý zážitek byla píseň Mr. Mef totiž nechal zhasnout všechna světla a svítily jen zapalovače a mobilní telefóny. Asi uhádnete, kdo nahrazoval hlas ODBho. Samozřejmě publikum. Meth ukončil píseň slovy: „Fckuju média, ODB je navždy v mém srdci. Teď neslavíme jeho smrt, ale jeho život.“*

Po docela dlouhé době se pánové na pódiu rozloučili s Finy a odešli do zákulisí jak jinak než za bouřlivých ovací. Nemůžu posoudit délku koncertu přesně, protože jsem byl skutečně v euforii a nezjišťoval jsem, kolik je hodin. Nicméně typuji, že vystoupení trvalo tak hodinu a půl. Hrály se jak nové věci z posledního alba 4:21… The Day After, a jak vám už jistě došlo ani léty prověřené klasiky. Po koncertu ale následovalo z mé strany zklamání, Finové asi pořádně neznají pojem after-párty a jako ovečky odcházeli domů, takže klub se docela rychle vyprázdnil.

Závěrem musím říct, že i když to Method Man podle jeho slov nečekal, docela se bavil a překvapil ho dav, který byl náležitě živý a plný energie. Opravdu, podle mého názoru bylo vystoupení vydařené, ale vše kolem bylo docela nudné ve srovnání s tím, co se může dít v ČR. Co vy? Dokážete v sobotu překonat Helsinky? Dokážete mu připravit lepší atmosféru a přivítat ho hezky česky? Pokud ano, přeji vydařený zážitek a pěkně strávenou sobotní noc. Posílám pozdravy z Finska.

Tagy: Method Man, Helsinki, report

Rubrika: Reporty a fotky, 30. března 2007, MehMeDKomentáře

07.36 - 30. března 2007

Těžko posoudit.  

Určo to bude dobrý koncert,ale raději bych tu viděl Commona,nebo The Roots(můj názor je,že Metod je proti nim jenom malá rybka).Jinak Snoop v Madarsku a hlavně Naughty By Nature v Polsku.Naughty budou určitě šílení,takže mi neváháme.Jo a mimochodem,kdo chce ušetřit peníze,at si zajede na Wu-tang do Trenčína(Fest Pohoda,slibují účast všech „zbylých“ členů,tak jsem zvědav,ha).Jinak hoj všem a přeju skvělý zážitek.


08.23 - 30. března 2007

 

bude showtime)


08.34 - 30. března 2007

Here I am, here I am, the Method Man  

Jsem zvědavý, jak dopadne zítřejší koncert v Praze. Jsem opravdu hodně natěšený, takže kdyby dal podobnou show třeba jako ve Finsku, tak bych se vůbec nezlobil;-) Btw.na Naughty jsem chtěl jet loni,kdy měli hrát v Praze, ale kdybych si měl vybrat teď mezi nimi a Mr.Methem, tak jednoznačně vítězí Johny Blaze. Už se nemůžu dočkat až uslyším I came to bring the pain, hardcore from the brain …


09.57 - 30. března 2007

 

gdy sou Nauti v polsku??? jedu tam!!! jinak myslim že v praze meth uvidí lepší bordel… a větší a tlustší joints… „smoke weed like cheech & chong…“


11.47 - 30. března 2007

Snad to kluci z metanu nesmažou  

http://www.hip-hop.pl/…rojector.php?…


18.48 - 30. března 2007

meth  

uvidíme, každopádně čekejte report na našem webu :)


19.55 - 30. března 2007

prodám lístky  

Nabizim dva listky na zitrejsi Hip Hop Allstar. Oba dohromady za 600,–Kč. Pište na falling@centrum.cz


11.56 - 31. března 2007

koupim listky!!!  

kamo ja bych je bral hned… kde bydlis???


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama