METANCITY – nejen Hip hop

Joss Stone aneb další povedená deska z Britských ostrovů / Recenze Introducing Joss Stone

O tom, že změna je život, ví Joss Stone své. Přestože již má tato ještě stále devatenáctiletá zpěvačka z Velké Británie na svém kontě dvě alba, teprve její třetí kousek ji má skutečně představit a ukázat takovou, jaká opravdu je. Alespoň tedy podle jejích slov Introducing Joss Stone nenese své jméno jen tak pro nic za nic. Joss Stone změnila image a ani její hudební stránka nezůstala beze změny. Což lze přičítat výhradnímu producentovi této desky RaphaelSaadi­qovi, o němž bulvár tvrdí, že má s rudovlasou Joss více než pracovní vztah. Ostatně, když se podíváte na vnitřní obal této desky, na sobě sedící dvojice oděná pouze do barevných tahů štětců mnohé napoví.

Změna nicméně nemusí nutně znamenat přijití s něčím novým. Pokud tedy chápete navracející se retro zvuk stejně jako já. Saadiq takto navázal na úspěšné desky Christiny Aguilery a Amy Winehouse, nutno dodat, že s šikovností jeho vlastní. Jestliže prvně jmenovaná představovala silnou vzpomínku na velkolepé kabarety a estrády, druhá zase ve větší míře připomněla šedesátá léta a pro ně typické zpívající dívčí skupiny, tahle deska má obojí s přesahem do devadesátých let.

Zejména skladba Tell Me What We´re Gonna Do s hostujícím Commonem mi možná až moc nápadně připomíná Wyclefa pohrávajícího si s Bobem Marleym na druhé desce The Fugees The Score. Přesto mi jsou Saadiqovy podklady sympatické, dodávají desce jak na líbivosti, tak na kvalitě. Možná lehce prvoplánový záměr odkoukaný od kolegů, ale určitě povedené beaty. Schválně si všimněte přechody mezi jednotlivými skladbami. Opravdu vypilované.

Za Joss Stone mluví jak její dvě desky, tak různé kolaborace a spolupráce s mnohem známějšími a uznávanějšími muzikanty. Na letošním předávání cen Grammy připadla jedna také právě jí, a to za spolupráci na hold vzdávající kompilaci skladeb Slye Stonea & Family. Joss zpívá skvěle. Pohrává si s hlasem, intonací, střídá polohy, téměř nezní nikde stejně. Na druhou stranu mi to trochu zaváním hledáním sama sebe, alespoň co se svého projevu týče. Lidově řečeno, místy moc tlačí na pilu, místy zase neřeže.

Vůbec celá deska na mě působí dojmem „udělat ověřenými postupy něco příjemně stravitelného, zasadit to do sexy hávu a vydobýt z toho maximum“. Osobně proti tomu nic nemám. Joss je mladá holka, která si jde za svým. Sama se podílela na prakticky celé desce, psala texty, své slovo měla i u skládání hudby. Jen mám potíže uvěřit, že tohle je skutečně ta Joss, která mi má být pomocí Introducing Joss Stone představena. Anebo je to ta Joss Stone, kterou znát nechci? Od R&B očekávám kromě rytmu i něco víc, duši.

Po obsahové stránce se vše točí kolem jediného, kolem lásky. A abych byl ještě přesnější, kolem vztahu muže a ženy. Mnohé skladby mají až sexuální podtext, nicméně objevuje se zde např. i vyznání své největší lásce Music s hostující Lauryn Hill. Nečekejte nic než, co můžete od devatenáctileté holky očekávat. Příjemná deska, výborná k relaxaci, celkově mírně nadprůměrná, dobře poslouchatelná s rádiovým potenciálem. Pár skladeb dozajista uslyšíte na party, ale tím to pravděpodobně také skončí. Nijak zásadní, přesto velmi slušné.

Hodnocení: 3

Tracklist:

01. Change (Vinnie Jones Intro)
02. Girl, They Won´t Believe It
03. Headturner
04. Tell Me ´Bout It
05. Tell Me What We´re Gonna Do Now ft. Common
06. Put Your Hands On Me ft. Mix Master Mike
07. Music ft. Lauryn Hill
08. Arms of My Baby
09. Bad Habit
10. Proper Nice
11. Bruised But Not Broken
12. Baby, Baby, Baby
13. What Were We Thinking
14. Music Outro

http://www.jossstone.com

Tagy: Joss Stone, Raphael Saadiq, Introducing Joss Stone, Eragon, Tell Me ´Bout It, recenze

Rubrika: Recenze, 28. března 2007, RavenakKomentáře

22.29 - 28. března 2007

toz dobre :D, pohodka …  

… pomalu zacinam prechazet na ten POPik :D …


18.51 - 30. března 2007

pace  

co je pop? populární hudba, tu posloucháš už dávno :)


19.45 - 6. října 2009

Dle mého je Joss nejlepší zpěvačka této doby.  

Nechci zveličovat, ale její barva a rozsah hlasu, muzikální cit a vůbec, co vymýšlí za různé překvapivé cesty hlasu. Je to až neuvěřitelné. Magické. Nejlepší je naživo. Doporučuji proto malou ochutnávku: http://www.youtube.com/watch?…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama