METANCITY – nejen Hip hop

Afrika z Belgie: Pitcho Womba Konga v Divadle Archa / Report

Pódium v Divadle Archa patřilo v neděli 4. března Pitchu Womba Kongovi. Možná směšné jméno, řekneš si, každopádně za ním vězí spousta kvalitního rapu a nejen toho. Ten večer se o tom rozhodně dalo přesvědčit. Samozřejmě nedorazil sám a na pódiu mu víc než sekundovali MC Pablo Andres (Belgie) a DJ Le Saint (Mexiko). I přesto, že se nejednalo o nějakou mamutí akci, předskokan nechyběl a publikum se tak mohlo nechat pobavit známými beatboxovými stálicemi BeatBurger Bandem. Ale pěkně popořadě…

Všechno pozdě, z beatboxu určitě nic neuvidíme a co hůř, ani neuslyšíme. V tomhle duchu jsme se dopravovali já a kamarád na akci. Naštěstí vše tradičně začíná se zpožděním a my dorážíme skoro na čas. Kluci s gramci místo pusy se zrovna po jednom představují netradičně složenému publiku velmi pohodlně rozptýlenému v nevelkém prostoru pod pódiem. Počet kšiltovek se dal spočítat s pomocí jedné ruky a personál divadla taky nebyl zrovna v nejmenším zastoupení (nebo jsem si jich možná často všímal). Každopádně já mám raději obdobné akce, kam se dostaví jenom lidi, kteří mají o danou věc zájem a je jich klidně i méně. Trochu problém je potom sice v reakcích. Lidi se ale ten večer, přes nějaké to občasné zaskřípání, celkem snažili.

Human beatbox v podání BeatBurger Bandu je tradičně nejenom o té hudební části, ale i o zábavě. Známější scénky střídaly improvizace, ať již v kompletním složení, po skupinkách nebo sólo. Všechno proloženo notnou dávkou humoru a neuvěřitelné strikce. Kluci jsou prostě světová třída… Kapela se odebrala z pódia stylem: „Poslední prohrál“, což nakonec nezvládl Freaky Jesus. Potom se nám všichni uklonili, my jim zatleskali, udělali trochu hluk a následovala pauza. Snad každý se šel hned občerstvovat na bar. Většina volila nealko, přeci jen neděle večer není vhodná doba pro ničení těla.

Zrovna, když jsem dokončil svou návštěva Skotska s nepříliš dobrou whisky, slyším nějaký ten beat a rým. Takže se zvedáme ze saloonu a jdeme se na to podívat zblízka. Na první poslech je jasné, že tohle bude o dost lepší než ta whisky. A na první pohled je ještě jasnější, že to, co uslyšíme, není ze Skotska. Pitcho se nenechal ani zdaleka rozhodit nízkou návštěvností a jeho kolega za majkem Pablo Andres už vůbec (i když u něj to možná bylo jeho stunna shadez). Kluci si to přivandrovali na pódium s batohy na zádech a slamáky na hlavě, což mohlo trochu naznačit ne moc dlouhé setrvání v Praze, natož v Arše. Nicméně show se rozjela ve skvělém tempu a jazykovou bariéru při rapování se podařilo odstranit titulky v češtině (skvělý nápad!). U nich sice byla trochu škoda, že časově byly úplně jinde než Pitcho na pódiu, ale člověk neznalý francouzštiny si toho snad ani nevšiml a alespoň si mohl odnést hmatatelný obrázek netypických rýmů.

Rodák z Konga rozhodně nepředváděl žádnou one man show a dal prostor i druhému MCmu. Ten pro své texty volil jako podklady klubové hymny ze špinavého jihu, u kterých se vážně na místě stát nedalo. Oba dva chlapci si zajeli i podařený freestyle, kdy už se snad nechali trochu unést a vzali na pódium rapovat pár odvážlivců z publika. Moc dobrý tah to nebyl, ale koncert i přes blížící se konec svižně pokračoval za střídání opravdu úderné a filozofující lyriky na straně Pitcha a party beatů a solidní flow na straně MC Pabla. Ten mě mimo jiné doslova drtil svojí tvrdou angličtinou (což byl naštěstí komunikační prostředek s lidmi pod pódiem mezi jednotlivými tracky). V neposlední řadě DJ Le Saint rozhodně nezapřel svůj titul a taky sem tam ukázal, co že je jeho nástroj a jak se na něj hraje. Při poslední pecce se první řady vyhouply na pódium a party končila v docela solidním varu.

Nakonec se povedlo ještě vyřvat a vytleskat přídavek. To už byl ale opravdu konec. Žádná „all night long“ after party se už potom nekonala, takže vzhůru do postele. Hodnocení večera? Naprosto skvělá představení všech zúčastněných, skvělý zvuk, pohodové prostředí a hlavně spousta zábavy v inteligentním kabátku. Pomalu si říkám, jestli jsem vůbec byl na hiphopové akci. Rozhodně vydaření začátek festivalu Tvůrčí Afrika, který trval celý tento týden v Praze a dalších městech ČR.

Titulní foto: jAMIE
Fotoreport: zde

Tagy: Pitcho Womba Konga, Divadlo Archa, MC Pablo Andres, DJ Le Saint

Rubrika: Reporty a fotky, 11. března 2007, FreezingKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama