METANCITY – nejen Hip hop

Regina Spektor bourá zaběhnuté postupy v popu / Recenze Begin to Hope

Co nastane v momentě, kdy se v jedné osobě spojí ruské kořeny, mládí prožité na předměstí velkoměsta, citlivá duše, židovská víra, láska ke zpěvu a hře na klavír? Stojí před vámi sympatická brunetka Regina Spektor, která na sebe upozornila v roce 2004 svým debutovým albem Soviet Kitsch. Troufám si ale říct, že pravou trefu do černého provedla až počinem, jež vyšel v červnu loňského roku.

Když se v Moskvě 18. února 1980 narodila do rodiny fotografa a profesorky hudební konzervatoře, panoval právě hluboký socialismus. Malou Reginu už od mala fascinovala hudba, respektive hra na klavír a zpěv. Roku 1989 musela vzhledem ke svému židovskému vyznání její rodina emigrovat a místo, kam se přestěhovali, bylo černé srdce New Yorku – Bronx. V N.Y. najednou mohl plně rozkvést její talent. Poslouchala Billie Holliday a zpívala v kostele, kde si poprvé také zahrála na klavír. Takhle ve stručnosti vypadalo mládí této šestadvacetileté zpěvačky..

Docela dlouho jsem přemýšlel do kterého hudebního žánru Reginu zařadit. Po zralé ůvaze jsem ji pojal jako popovou zpěvačku, rozhodně však nespadající do mainstreamu. Ale ted už k samotné recenzi.

Začít doufat – tak by asi zněl zvolna přeložený název její nové dvanáctistopové desky. Ta v sobě nese příjemnou rytmiku (Fidelity, On the radio, Hotel Song), momenty, kdy se necháte unášet (Field Below, Apres Moi, Lady, Summer in the City), kytarové záležitosti (Better, That Time) či nádhernou klavírovou Samson. Vše do sebe zapadá a vytváří přirozený koncept, jenž se neomrzí po prvním poslechu.

Regina si sama píše texty písní, a protože se nejedná o umělou hvězdičku, mají svou váhu. Třeba „This is how it works / It feels a little worse / Than when we drove our hearse / Right through that screaming crowd ” v On the Radio, či v Samson "You are my sweetest downfall“, ve Fields Below *„And so the day starts out so slow…“, a také *Lady „They don't laugh at jokes, they laugh at tragedy“.

Jelikož je v dnešní době prakticky povinnost mít k dobré písni i dobrý klip, ani Regina nezůstala pozadu. K těm nejznámějším patří ironicky černobílé Fidelity, jež vám představí i její talentovanou hereckou stránku. V On the Radio je pro změnu učitelkou v mateřské škole, kde si refrén zazpívají i děti.

Jak zhodnotit Begin to Hope? Asi podobně, jak jsem ho přeložil. Začínám doufat, že popová hudba nemusí být tuctová. Nemusí kopírovat už několikrát zkopírované, ale může přinést něco nového a nadějného. I když naděje v kvalitní pop bývá mizivá, Regina Spektor dokazuje, že to tak není. Věřím, že si své fanoušky najde a ty stávající neztratí. A pokud ano, já budu tím posledním. Hodnocení: 1

Tracklist:

01. Fidelity
02. Better
03. Samson
04. On The Radio
05. Field Below
06. Hotel Song
07. Après Moi
08. 20 Years Of Snow
09. That Time
10. Edit
11. Lady
12. Summer In The City

http://www.reginaspektor.com

Tagy: Regina Spektor, Begin to Hope, Fidelity

Rubrika: Recenze, 9. března 2007, MilionKomentáře

22.58 - 10. března 2007

jo..  

ma moc pekny hlas .. :)


12.36 - 11. března 2007

sovětská američanka :)  

Regina je uzasna pisnickarka, je zabavnejsi nez klasicke holky s kytarou…


20.12 - 11. března 2007

 

asi proto, že hraje na piáno :) Ne, Regina je výborná, perfektní zpěvačka, její skladby mají neuvěřitelný náboj a sílu Hercula, musím si pořídit nějaké singly..


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama