METANCITY – nejen Hip hop

Vladyka, Poloczek a Satinský v rozhovoru pro Metancity / IdeaFatte + DJ AKA

Tak jsme se k tomu konečně dostali. Během měsíce se u nás objevily hned tři články spojené s jménem kapely IdeaFatte + DJ AKA, rozhovor ale stále chyběl. Jejich příběh znáte, není třeba rekapitulovat. Jak IFA přemýšlí o budoucnosti, co všechno plánují, co si myslí a co k tomu říká Jiří Lábus? Patnáct otázek, vaše trojka a já začínám…

Jak vypadá situace v IdeaFatte v současné době? Probíhá zasloužený odpočinek po nové desce, nebo chcete dostát své pověsti nejproduktivnější české skupiny a makáte na nových věcech? Další singl je stále v plánu? Kdy se už konečně objeví v televizi klip?

Idea: Ano, probíhá zasloužený odpočinek. Spíš ale demence, protože jsem měl udělat po desce pár featuringů a ani jeden nedopadl, zatím. Je to jenom moje vina, nikdy se mi to nestalo a nemyslel jsem, že se to stát může. Prostě nemám slova a ani chuť ty slova použít.
Aka: Singl nebude, jebať. Loděnice zdražili výrobu, navíc desky kupuje stále míň lidí, you know why. Klip se objeví až dostanem nějakej nápad, o čem vlastně bude. Já makam na mixtopič projektu s DJ Maztahem, chcem to vydat tak v červnu, takže buďte připraveni.

Co se týče vaší desky, já osobně jsem se až na pár zmatených jedinců beze jména setkal pouze s pozitivními ohlasy. Nicméně často k mému údivu i fanoušci, kterým se album líbí, shodli na tom, že rap považují za nejslabší část vaší tvorby. Tušíte, proč? Je to těžkou konkurencí, kterou Fatte s Akou představují? Já osobně Ideu považuju za více než dobrého rappera. Je k tomu vůbec co říct? Jak se na to dívá Idea sám?

I: Nevím, co na to mám říct. Tohle slyším poprvé a trochu mě to zaskočilo, protože máme v plánu právě znít minimálně na koncertech tak, že každý představujeme jednu třetinu Vladyky. Tak uvidíme, já se polepším, posluchači.

Když už jsme vaši desku nakousli, dostaly se k vám nějaké negativní názory, o kterých byste přemýšleli ve smyslu „hm, ten má pravdu, na tom něco bude“? Nebo si negativní kritiku vůbec nepřipouštíte?

I: To víš, že připouštíme. Ale když ti někdo na net napíše: „damnnnn, vaše věci smrdí, jste wack“, tak co si o tom máš myslet? Je mi tohle u prdele, protože vím, že ten člověk mi to stejně nikdy neřekne do očí a nepobaví se o svém „problému“. Ale když za mnou někdo přijde a řekne myslím, že tohle a tohle MOHLO být jinak, tak je to v pořádku. Kolikrát to mám radši než to klasické plácání po ramenou.
Fatte: Přesně tak no.
A: Pozitivní ohlasy nesnášim. Na druhou stranu když k nám na web soustavně píše pár zmrdů příspěvky ve stylu, co zmínil Pepe, tak mě občas napadne: „Jak moc se asi zvedla kvalita pervitinu v poslední době?“

A jak jste s 365 spokojeni vy sami? Dostavila se euforie nad dobře vykonanou prácí, nebo probíhá klasická zpětná kontrola a říkáte si, že tohle mohlo být jinak, tohle zas lepší?

F: Ze začátku jsem z toho měl radost jak cip, ale teď tam vidím i chyby, takže to vše mohlo být samozřejmě lepší. Moje chyba je konkrétně zvuk.

Otázky na Ideu. Na desce se často, i když občas nepřímo vyjadřuješ k situaci na české hiphopové scéně. Myslíš, že to stojí zato? Nebylo by lepší celou tuhle šaškárnu jednoduše ignorovat a zabývat se více jinými tématy? Třeba těmi ze života, patřičné skladby patří dle mě k tomu nejlepšímu, co se na albu nachází.

I: Pokud chceš udělat desku a zasáhnout s ní co největší spektrum lidí, měl bys udělat i tyhle typy pecek. Víš, jenom Jednoboj je čistě o tom. A je to stejně jiná forma, než ji má někdo jiný. Myslím, že to je v pořádku, ale do budoucna už to budu všechno podávat jinak. Uvidíte.

A co se týče tvých textů, mluví ti do toho Fatte s Akou? Neříkají ti někdy, že tohle je blbost a tohle bys rapovat nemusel? Stojí oba za tvými texty?

I: Nekecají mi do ničeho, je to zvláštní vlastně. Protože já jim „můžu“, ale oni mně ne. A to není žádná moje Lábusovina, ale prostě to tak je všude. Maximálně řeknou, že je to fér nebo tak. Doufám, že za texty stojí, ale kdyby ne, tak se to stejně asi nedozvím. Ale Fatteho emotivní večerní smsky s úryvkama textů jsou fajn :)
A: Z celé desky 365 mi vadilo jen jedno jediné slovo a byla z toho hádka na tejden, nakonec sem si změnu textu prosadil, ale tady vidíte, jakej je Pepek zkurv paličák.

Fatte, Mohls bys kvůli mně přiblížit, jak vznikl beat z pecky Útěk z věznice Bota, podle mě vůbec nejnašláplejší, který jsem kdy od tebe slyšel?

F: Jak? Prostě jsem jej udělal. A netrval dlouho. Jeden synth a našláplej beat. Ten se měnil. Původně tam byl trochu jiný. Dokonce Pepík nevěděl co do něj dát, jak do něj rapovat a nakonec Japonec a popič :)

A když už jsme u tvé produkce, na Human Duality jsem slyšel beaty, které se zrovna nenesou v duchu současné grime IF tvorby. Láká tě pracovat i na jiném zvuku, než jsme u IF zvyklí? Máš v plánu poskytovat beaty i jiným rapperům? Přece jen, věci z mixtapu asi nebudou úplně to, co si IF žádá.

F: Věci na tapeu s Kikou jsou asi dva roky staré, to jde snad i slyšet. To, co jsem dělal na IF jsou věci během jednoho roku, takže někdejší tvorbě tzv. Street beatu mě lákalo dělat jiný zvuk. Proto takové album bláznivé, co se týče produkce… A samozřejmě spolupracuji i s jinými rappery. Nedávno mi psal Emdee zase, takže bude ještě pár „streetových“ produkcí.

Když pominu fakt, že vaše celá deska zcela vybočuje ze standardů české produkce, zaujme spolupráce s PhilipemTBC. Pokud se nemýlím, dostali jste se k němu skrze Aku. Mě by ale zajímalo, jak se AKA seznámil s breakbeatem. Pokud vím, Ako, ty ho občas i hraješ. Co tě na tomto stylu tolik přitahuje? Můžeme čekat nějakou další spolupráci v téhle oblasti?

A: Break je nejvíc. Na něm sem vlastně začl s DJingem a až pak sem se tak nějak cez něj dostal na hiphop. Je to prostě nejrozmanitější styl ve kterým se fúzuje všechna (nejen) elektronická hudba, má spoustu různejch podob. Nějakej zní jak house nebo pomalejší věci od Krafty Kutse, to je čistej funky hiphop… prostě popič. No a Filip TBC to je takovej českej breakbeat guru, takže tak. Sound check: www.breakbeat.cz

Hostů se bude týkat i má následující otázka, konkrétně jednoho. S Mojí Rečí vás lidé mají spojené díky mnoha vzájemným hostovačkám. Co ale jejich slovenský kolega Strapo? Objeví se jeho jméno na dalším materiálu spojeným s vaším jménem? Případně vy na jeho? Kde jste se vlastně seznámili?

I: Strapo freestyleoval v Martine, kde jsme hráli a bylo to super. Cenil jsem ho, tak jsem ho oslovil. Určitě bude na našich dalších věcech. Nemám proč si člověka, co má kvalitu, nedát na náš produkt.

Spoluprácí s Indym jak na albu Hádej kdo jste se nepochybně dostali i mezi lidi, kteří se v hip-hopu příliš neorientují. Změnilo se v tomhle něco pro vás? Vím, že v příštím čísle časopisu F:lter se objevíte v rubrice Mladá krev. Přišlo i něco dalšího? Může se stát jednou, že mi kamarádka z diskotéky řekne, že její oblíbený DJ pouštěl vaši skladbu a že četla rozhovor v Yellow?

A: Yellow mam najetý jako nikdo jinej, každý číslo přečtu na hajzlu 4×… možná bys byl překvapenej co za hudební recenze tam občas vychází, třeba na poslední desku DJ Shadowa, což mě trochu vyvedlo z míry.
I: To by bylo samozřejmě super a to, že budeme teď ve Filtru mě moc těší. Určitě přišlo i něco dalšího, ale asi ne tak očividného. Samozřejmě lidi, co mě necenili a zahazovali do rohu, tak za mnou po Indyho křestu přišli a pochvalovali si to. Asi to teda dopadlo dobře.

Jestli se mi něco ve vaší tvorbě obzvlášť líbí, je to úžasný smysl pro detail, um jednoduše vystihnout to, na co myslím, ačkoli si to bez vás nemusím vždy uvědomit. Výborný mi připadá party mix v pecce Kde jsi?. Koho z vás tyhle detaily napadají?

A: Trochu podlejzáš, ne? Měl by sis zachovat novinářský odstup a nadhled. Další otázku.

Další vaší předností jsou nepochybně koncerty. Přestože tohle bude asi téma, které jste rozebírali mnohokrát, nemůžu se nezeptat. Fungují zkoušky? Domlouváte se předem na jednotlivá vystoupení? Mění se od města k městu, nebo když vás jeden den uvidí lidé v Ostravě, bude koncert v Karlových Varech totožný?

I: Ačkoliv to tak vypadá a dokonce jsme i říkávali, že si chceme na zkouškách zakládat atd., tak to tak vůbec není. Vůbec. Podle mě KAŽDÁ kapela zkoušela víckrát než my. Novou show jsme nacvičili při zvukovce v Bordo v Praze před křestem. Zkoušky jsou na hovno, protože se vždycky chce jít na piva, kouřit, dělat picovány (Can´t touch this, Bruce Lee, atd.). Třeba někdy zkoušet budeme. Ale to bysme museli už i natočit na kameru, ať mi uvěříš.
F: Jooo no
A: Bronislave Poloczku, oroduj za nás.

Fatte se odstěhoval do Ostravy. Změní tahle skutečnost nějak fungování vaší kapely? Fatte, jak dlouho plánuješ zůstat na severní Moravě? Neuvažuješ o návratu do Prahy?

F: Koncerty to zatím neovlivnilo, tak je to v poho ještě. O návratu zatím neuvažuju :)
A: To, že se Fejt odstěhoval, je ta nejdebilnější věc, kapela teď bohužel funguje dost zkurveně na ose Praha – Brno – Ostrava, což není O.K.

Myslím, že tímto jsme probrali vše, co se jen probrat dalo. Díky moc za váš čas, pokud máte ještě cokoliv na srdci, třeba pozdravit fanoušky, pozvat je na nějaký koncert nebo jen sdělit nějaké moudro na závěr, máte prostor. Ještě jednou díky, uvidíme se!

I: Fatteovi smrdí Satinský. Jo a …
F: No já jen…………… Stára škola, mladá škola, nemám ráda otec Fura………A pak ´sem šééél…..
A: I prefer blondes over the redheads.

Tagy: Idea, Fatte, DJ AKA, 365

Rubrika: Články, 8. března 2007, RavenakKomentáře

18.45 - 12. března 2007

 

„Z celé desky 365 mi vadilo jen jedno jediné slovo a byla z toho hádka na tejden, nakonec sem si změnu textu prosadil“

------- ECLER -------

vsadzam svoje slipy!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama