METANCITY – nejen Hip hop

Recenze prvního letošního vinylu / Dysmusax & Jdou po mně EP / Recenze

Osobně si nedokážu představit, koho bych měl označit za nejlepšího českého producenta. Kdyby se mě někdo na tohle zeptal, místo konkrétního jména bych mu vysvětlil, že pokud český hip-hop něco nepostrádá, pak to jsou kvalitní producenti. Už jsem toto téma několikrát nakousl, přemýšlel, ale stejně nikdy nepřišel na to, jak je možné, že instrumentálně jsme na tom více než dobře, zatímco, co se rapu týče, lze stále počítat na pověstných prstech jedné ruky. Dysmusaxovo debutové EP jsme již avizovali, ukázky jste si mohli poslechnout, na youtube.com zkouknout teaser. Teď je řada na nás, respektive na mně.

Mám rád vinyly, přestože Serato a podobně se v dnešní době jeví téměř jako nutnost, nedokážu si představit, že bych je přestal kupovat. České vinyly sleduju o to víc. Jednu dobu jsem si dokonce kupoval vše, co vycházelo. Producent Dysmusax se rozhodl zvěčnit svou práci na vinylu jistě z dobrého důvodu, ačkoli prodejnost stále klesá a klesá. Vinyly jsou především od toho, aby se hrály. A protože instrumentální desky, ač sebevíc kvalitnější, bývají přece jen o něco méně atraktivní než vokálem obdařené skladby, i na Dysmusaxově EP najdeme takové hosty.

V prvé řadě na titulní skladbě Jdou po mně rapující Apoka, jehož následuje slovenské duo Moja Reč ve skladbě Whut up a nakonec mně do té doby neznámý švédský rapper Parcel. Dvě čistě instrumentální skladby uzavírají celkovou stopáž vinylu. Přičemž na Áčku se nacházející Anthem já považuju za vůbec nejlepší část desky, doplňující, neklidný Bonus beat pak za nejhorší, i přes svou napínavou atmosféru sám o sobě po deseti patnácti vteřinách za nudný.

Paranoidní Apokova skladba mi zase připadá ze všech rapovaných nejslabší. I přes silný beat se slušným potenciálem si nemůžu zvyknout na jeho kombinaci s Apokovým hlasem. Mnohdy laciné rýmy a mně nesympatická přirovnávání na mě dvakrát dobře nepůsobí. Jediný důvod, proč si tu skladbu ještě pustím, je ten, že neustále přemýšlím o významu textu. Poměrně jasný příběh více či méně šíleného jedince, jehož dle všeho honí spíše vlastní představy než spiknoucí se svět, se stává zajímavý ve chvíli, kdy se včas stihnete zaměřit na zdánlivě nenápadná slova „neslyším, mám v uších puštěnej kodex, jdou po mně…“.

Jde skutečně o příběh vyšinutého jedince, nebo se jedná o jednu velkou, nadsazenou metaforu popisující Apokovu situaci poté, kdy kritika poslala jeho album Kodex Orthodox mimo posluchačskou sféru a dala tak všemožným nulám beze jména prostor pro seberealizaci toho nejodpornějšího způsobu? Odpověď vám já momentálně neposkytnu.

Whut up, scéno. Asi nejsilnější skladba desky, která mě sice zpočátku zarážela svým dosti táhlým beatem, ale v konečném důsledku si mě získala na plné čáře. Třebaže jsem se několikrát přistihl, že vůbec nevnímám text a jen se nechávám vést projevem Mojí Reči, můj názor to nemění. Let´s get ready to Rambo.

Poslední dosud neprobraná skladba Better let them know je z oné trojice jediná, kterou si dokážu představit v ten správný čas v tom správném klubu. Hutná, chytlavá instrumentálka, doplněná úsměvnou švédskou angličtinou rapujícího Parcela, rozhýbe každou hlavu. Asi nejvyrovnanější a nejucelenější stopa Epčka, žádný velký hit, ale povedená.

Konečné hodnocení mi vychází na 3, tedy průměr, což je koneckonců slušné hodnocení. Třebaže beaty neoplývají nijak zázračnou originalitou, fungují bez problému. Dysmusax prokázal svůj talent, a zařadil se tak minimálně do lepšího průměru české hip-hopové produkce. Jsem zvědavý, kdo nejlépe dokáže využít našláplou Anthem. Whut up, scéna?

Tracklist:

A

01. Jdou po mně ft. Apoka
02. Whut up ft. Moja Reč
03. Better let them know ft. Parcel
04. Anthem

B

01. Jdou po mně inst.
02. Whut up inst.
03. Bette let them know inst
04. Bonus beat

http://www.dysmusax.cz http://www.blinddeaf.cz

Tagy: Dysmusax, Jdou po mně, Apoka, Parcel, Moja Reč, Whut up, Better let them know, Anthem

Rubrika: Recenze, 8. února 2007, RavenakKomentáře

08.47 - 8. února 2007

RaveŇák  

nemá to být Let´s get ready to rhumble?


10.12 - 8. února 2007

idea  

v txtu stoprocentně :)


13.27 - 8. února 2007

apoka??  

haj, hele nejsem zadnej brno patriot, ale vubec nesouhlasim s kritikou na Apoku, kurva po 2 letech Brno rap co funguje ??? wtf.. ?????????????­?????????


13.27 - 8. února 2007

r  

ste mimo chlapci!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama