METANCITY – nejen Hip hop

Jak vypadal rok 2006 s IdeaFatte + DJ AKA? / Recenze 365

Pamatujete si ještě, kdy jsme na našem webu zveřejnili fotky z koncertu tehdy nově vzniklé zlínské kapely IdeaFatte v Olomouci? 21. října 2005 se premiérově představila kapela, která se okamžitě stala vyhledávaným koncertním fenoménem. Fatteovo živé vystupování na MPCčku, Ideův rap a od ledna loňského roku pak také skreče DJ Aky, dohromady pak perfektní souhra na pódiu, nápaditost a nasazení jim brzy pomohlo k stoupajícímu růstu fanoušků a desítkám koncertů po celé ČR, včetně těch nejnavštěvova­nějších akcí. S dvěma singly, mixtapem a teď už i debutovým albem se řadí mezi nejaktivnější skupiny na české hudební scéně, mezi ty nejkvalitnější pak zrovna tak.

AKA patří k nejlepším skrečujícím v Evropě, Fatteovy grime beaty drží standard českých top producentů, Idea drtí mapu shora zdola. Co se týče hudební stránky, kam počítám i Aku, nelze jí moc co vytknout. Třebaže jsem se zatím k britské tvorbě neměl moc šancí dostat, na grimeu si tedy v současné době neujíždím, oba dva mě baví. Tohle slovo prakticky nepoužívám, v tomto případě se ale hodí. Nemohu Fatteovy beaty posoudit objektivně, sám za sebe můžu říct, že mě dokáží nakopnout, líbí se mi. Doplněné Pepkovým rapem pak tvoří symbiotické jedno, česky – výbornou muziku.

Mám problém s dobrými deskami. Připadá mi, že je nedokážu dostatečně slovy ohodnotit tak, jak by si zasloužily. A to píšu zejména o deskách, které se mi líbí. Zvláštní. Album 365 je Ideovo album. V tom smyslu, že jen on jej může v tomto případě povznést do nebeských dálek, nebo jej naopak úplně shodit. AKA – World Is YoursPhilipemTBC na beatu, výborně, tématický mini club set v Kde jsi?, nářez. Fatte by dost dobře zvládl udělat desku celou, přesto prostor daný DTonatovi, Opiovi a Indymu není než dobře využitý. Technicky se Idea neustále zlepšuje, na této desce téměř dosáhl svého vrcholu. Líbí se mi jeho projev, občas mě sice do rozpaků uvede přehnaný důraz na jednotlivá slova, slabiky, ale minimálně.

Jestli pak lze něco opravdu napadnout, bude to možná až velká plochost textů. Tím nechci říct, že Idea nedokáže napsat dobrý text. To vůbec ne, naopak. Jen mi někdy připadá, že jsou některé až zbytečně moc popisné. Kdybych měl desku posuzovat jen podle toho, co mi chce autor sdělit, nemusel bych ji slyšet více než dvakrát. Sám za tuto výtku ale ruku do ohně nedám. Jednak bych ji musel použít na devadesát devět procent hudební produkce, jednak v tomto případě ani nemusí jít o rozhodující faktor. Uhádnout, co znamená jméno desky, nebude problém ani pro IF odpůrce. 365 jako počet dní v roce, jako jeden rok na české rapové scéně, jako příběhy a události, které se kapele a jejím jednotlivým členům staly. Idea dokáže uvést věci tak, jak se mají. Je si vědom svého talentu a své práce a dává to těm, kteří si to zaslouží, sežrat, viz Útěk z věznice Bota s nejnekompro­misnějším beatem na desce, Start-stop DJs a Máme vás MCs RMXMojí Rečí a Strapem.

I kdyby vás 365 instrumen­tálně nezaujalo, texty vám to vynahradí. Témata jsou tím, co odlišuje Pepu od zbytku scény. Chvástání, byť oprávněné, samozřejmě nechybí, ale krom toho vás zavede do svého vidění světa. Snová, paranoidní a nejspíš již brzy klipová Kde jsi?, pro mě o něco méně atraktivní Sex o textu nebo např. Nejlepší přítelMichadelikem, nic takového ještě u náš nikdo neudělal. Na druhou stranu je nutno vidět, že Pepek občas opakuje sám sebe. Dva singly a mixtape jsem slyšel za celou desku tolikrát, že to ani nespočítám. Nechci psát jinak mi pak připadá úplně zbytečná. Kdyby byla spojena se závěrečnou 365, nic by se nestalo. 365 potěší fanoušky rapu, k ostatním si nejspíš bude hledat cestu těžko. Nicméně tohle je ta deska, kterou Česko potřebovalo, za 2. A příště pořádný booklet, je ho škoda.

Tracklist:

01. 1
02. Jednoboj
03. Útěk z věznice Bota
04. Kde jsi?
05. Máme vás MCs RMX (+ Moja Reč, Strapo)
06. Sex o textu
07. Pro naše kids RMX (+ Indy)
08. 182,5
09. Start-stop DJs
10. The world is yours
11. Pachatel neznámý
12. Nejlepší přítel (+ Michadelik)
13. Ztrácím
14. Nechci psát jinak
15. 365
16. Máme vás (bonus track)

http://www.ideafatte.cz

Tagy: Idea, Fatte, DJ AKA, 365

Rubrika: Recenze, 3. února 2007, RavenakKomentáře

12.34 - 4. února 2007

Raveňák  

má řeč, taky se mi líbí. Je to dobré album )))


12.04 - 5. února 2007

 

a to jsem si říkal že už mě nikdy nemůže český hiphop zaujmout ,bravo! koupím si originál)


12.22 - 5. února 2007

Samá chvála  

já jsem sice novou desku ještě neslyšel, ale brzo snad půjdu na nákup. každopádně bych trochu ubral toho slova grime :) jak se mně jevili, tak je to tím určitě nasáklé, ale grime to není… a osobně doufám, že taková nebude ani ta nová deska (grime žeru, ale v ČR jsem zatím neslyšel hlas, který by mi ho dokázal obstojně naservírovat). každopádně všude slyším chvály víc než dost a to je dobře!


14.03 - 5. února 2007

grime vs. grime beaty  

?


19.56 - 5. února 2007

originální  

it's OK ;)


21.40 - 5. února 2007

2Rave  

sry… moje chyba, už mlčím :-\


22.32 - 5. února 2007

freezing  

v pohodě, jen šlo o to, ať se ta diskuse neubere špatným směrem, ať nakonec neřešíme, co je grime, co ne. Co je rap, co ne :)


12.33 - 7. února 2007

Slyšel jsem  

AKA 9/10 Fatte 10/10 Pepek 5/10 …Můj názor


15.20 - 16. února 2007

 

Zdravim! Jako dík za praps ale „AKA patří k nejlepším skrečujícím v Evropě“ ??? Chalani vy ste blázni! Toto určitě nie :)))


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama