METANCITY – nejen Hip hop

Amy Winehouse míří Back to Black / Deska, kterou musíš slyšet, klipy, které musíš vidět!

A máme tady další slibné jméno z Velké Británie, na rozdíl od Cherry BlackStone již notoricky známé. Minimálně tedy ve Spojeném království, kde rozhodně nenarazíte na někoho, kdo by o Amy Winehouse alespoň neslyšel. Třebaže bývá daleko více propírána médii vzhledem k jejím různým excesům, faktem zůstává, že tato perfektním hlasem obdařená třiadvacetiletá zpěvačka vydala loňského roku úžasné, již své druhé album s názvem Back to Black, jež by v každém případě nemělo uniknout vaší pozornosti. Pokud vás tedy ještě zcela nepohltilo šílenství, které se rozpoutalo kolem této v současnosti jedné z nejúspěšnějších britských umělkyň, právě teď máte nejlepší příležitost.

Vyrůstajíce na muzice od Franka Sinatry, Dinah Washington, Elly Fitzgerald nebo také od Salt´n´Pepa či TLC se již v šestnácti stala podpisem na smlouvě s vydavatelstvím Island/ Universal profesionální zpěvačkou, čemuž pomohl její (ex) přítel, soulový zpěvák Tyler James. Její debut přišel s deskou Frank, jíž až na dvě cover-verze produkoval Salaam Remi, jehož můžete znát např. z alb Fugees, Nase či Jurassic 5. Frank si získala nemalé sympatie ve všech kruzích, a třebaže sama Amy tvrdí, že jej v současnosti nemůže ani slyšet, pomohlo jí k raketovému nástupu na britskou hudební scénu. Platinovou se přece jen tak každá deska nestane.

Loňského roku došlo na problémy s alkoholem, ne zrovna slušným chováním na veřejnosti, problémy v mezilidských vztazích a na také na poruchy s příjmem potravy. Bulvár se raduje a rozhodně má čím zaplnit své stránky, nicméně to ponecháme stranou. Nás zajímá v prvé řadě její umělecká tvorba. Podle některých se Amy Winehouse přespříliš přeceňuje. Třebaže její hlas má nesporné kvality a její nová deska zažívá jeden úspěch za druhým, můžeme si přiznat, že se o žádnou bombu v inovacích a nových postupech nejedná. Představte si hlas černošky v nejlepším věku s pořádným zadkem, do toho soulem šedesátých let inspirovanou produkci rozdělenou mezi opět Salaama Remiho a nově Marka Ronsona a to vše podpořené ze života vycházejícími texty neberoucími si servítky. Takhle zhruba na první poslech zní Back to Black.

Nepochybně se tímto atypickým mixem dostala do povědomí právě kvůli jeho rozdílnosti od čím dál tím více stejně znějící hudební scény. Samozřejmě že sama o sobě Back to Black není nic jiného než směs starého s novým. Ale jedno se jí upřít nemůže – neuvěřitelná chytlavost, energie. Párkrát si poslechněte první singl Rehab a nevěřím, že si jej při dalším poslechu nebudete notovat. S následující You Know I´m No Good Girl na tom budete podobně. Amyin projev má neuvěřitelnou sílu, některé hudební podklady se neskrytě blíží současné hip-hopové produkci, co taky od takovýchto producentů čekat, tudíž i taneční aspekt věci nelze opomíjet. Vše podtrženo ještě jednou a naposled výborným hlasem zpěvačky, máte velmi zdařilou desku, která nezapadne. Videa máte níže, dejte vědět do diskuse, jak se líbí. Mé hodnocení Back to Black – 2-, tedy stále vynikající.

Tracklist:

1. Rehab
2. You Know I'm No Good
3. Me and Mr Jones (Fuckery)
4. Just Friends
5. Back to Black
6. Love Is a Losing Game
7. Tears Dry On Their Own
8. Wake Up Alone
9. Some Unholy War
10. He Can Only Hold Her
11. Addicted

Rehab
You Know I´m No Good Girl

http://www.amywinehouse.co.uk

Tagy: Amy Winehouse

Rubrika: Recenze, 18. ledna 2007, Ravenak



Komentáře

22.45 - 18. ledna 2007

 

Nenotoval jsem si vubec nic, takova Macy Gray v zacatcich kariery…


13.44 - 19. ledna 2007

je báječná  

a rave mi vyfouknul můj tajnej tip, o kterém jsem chtěl také psát;))


18.44 - 19. ledna 2007

but I say  

no, no, no! :))


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama