METANCITY – nejen Hip hop

WWW po čtrnácti letech debutují s Neurobeatem / Recenze

Pro mě osobně byla tahle deska tou nejočekávanější nejen tohoto roku, ale vůbec od doby, kdy se mi doneslo, že ten Sifon, ten člověk, jehož texty jsem kdysi tak strašně žral, ač jsem jim často nerozuměl, se chystá po letech neaktivity jeho (to slovo mi už leze krkem, ale v tomto případě nemohu jinak) legendárního projektu WWW společně s dalšími zainteresovanými vydat své debutové album.

Počáteční nadšení však zakrátko opadlo. Jednak to vždy byly vesměs nepotvrzené zprávy z kuloárů, jednak je od slov k činům dost daleko. I z toho důvodu se mi údajně chystaná realizace onoho alba vytratila z mysli. A najednou nejenže se na webech objevilo definitivní datum vydání a cover, který nedal prostor pochybám, že se blíží něco skutečně velkého, ale už tady byla i samotná deska a dokonce i koncert, na kterémž se za početné podpory pokřtila. WWW jsou zpátky.

Důvod, proč jsem tuto kapelu začal sledovat byl prostý. Byla jiná. Zaujaly mě texty, projev, hudba celkově. Demo se mi obzvlášť líbilo a rád se k němu i po letech vracím, třebaže se spíše ujišťuju, že pořád ještě jisté texty umím nazpaměť, než abych hledal něco nového. Když tak o tom přemýšlím, připadá mi zvláštní, že u nás se při začátcích rapu tak velkou měrou uplatnila avantgarda. Zatímco by se dalo předpokládat, že přirozenou cestou by se tahle alternativní složka oddělila teprve po delší době, ostatně tak jako tomu bylo v USA, WWW něco takového popřeli a ukázali, že hip-hop a jeho tvorba daleko více spočívají v člověku samotném.

Tvorba Sifona a Typlta tvoří jeden vzájemně působící celek. Já vím, že už jsem to říkal o mnoha deskách, ale v tomto případě to jinak ani nejde. Nebo spíše nevyzní, hudba podtrhává texty, zběsilá, napůl šílená atmosféra prostupuje vším. Již zmíněný cover, texty daleko více se podobající básním než klasickému rapu, poeticky industriální podklady, mnohdy násilné, ne však nemelodické, na druhé straně dualdisku umístěné videoklipy či galerie Typltových obrazů se Sifonovou hudbou, tohle všechno na mě působí jako dílo člověka, kteří by si dost možná zasloužili v budoucnu místa ve školních čítankách.

To ale do tohoto článku tak úplně nepatří. Užívám si tu kompletnost projevu. Nemůžu nic než poslouchat, všechno ostatní jde stranou. Tvorba WWW mě nutí přemýšlet, přemítat. A já se nebráním, naopak. Netroufám si říct, že jsem pochopil, o co přesně v textech jde, že jsem vystihl každičký detail a uvědomil si veškeré souvislosti, nicméně tahle deska naplnila má očekávání.

Rozhodně to není počin pro každého. Neurobeat přesahuje hip-hop jako takový, diskuse o tom, zda to ještě je rap, nebo už spíše recitace básníka za doprovodu tématicky vytvořeného podkladu, nejsou podstatné. V době, kdy muzika daleko více odpovídá spotřebnímu zboží, se pokouší o skutečné umělecké vyjádření. Může zaujmout, nemusí. Na poslech této desky je třeba mít zvláště tu správnou náladu a hlavně chuť. Poslech nemusí být zrovna nejjednodušší, vypsané texty v bookletu tam patrně nebudou jen tak. Přestože se na tomto albu nachází víc hostů, mně chybí jediný, respektive jediná, a to Lela. Vše by již bylo dokonalé.

Hodnocení se protentokrát skutečně zdržím, snad není ani v mých možnostech. Neurobeat uspokojí náročné, ať už bude výsledný pocit z něj kladný či záporný, je jisté, že v ČR vyšla jedna z nejzajímavějších a zároveň nejpodivnějších desek za posledních, ani nevím kolik, let. V současnosti, kdy se staví na jednoduchosti, líbivosti a stejnosti, zaručeně ta nejsprávnější volba, kdyby jen pro info.

WWW – Neurobeat

Audio

01. Ve stínu lamp
02. Drát
03. Tramvaje
04. Míč
05. Lexikon
06. Strategie
07. Zahrada
08. Lom
09. Pramen ústní vody
10. Štěstí
11. Kouř
12. Tikající muž

Video

01. Míč
02. Lexikon
03. Prahem
04. Karamel je cukr, co se už neuzdraví
05. Noční můra

http://www.biggboss.cz

Tagy: WWW, Ondřej Anděra, Sifon, Lubomír Typlt, Ruchy, Ondřej Ježek, Scarf, Vejška, Neurobeat

Rubrika: Recenze, 6. ledna 2007, RavenakKomentáře

20.27 - 6. ledna 2007

Písek v hodinách odbíjí poledne  

…kdo zachrání hořící včelu v úlu?! Hodně zajímavé album, skvělé texty, z hudební složky místy až bolí uši.


21.28 - 6. ledna 2007

4daPeace  

uhasí se Foskem ;) :D …velmi silná deska, chytne a nepustí a její záruční doba vyprší až za hodně, hodně dlouho…

  • skvělý nápad s dabl diskem

21.39 - 6. ledna 2007

 

… hodne psycho psycho techty … opravdu velmi neuro …


21.40 - 6. ledna 2007

(techty)* TEXTY SEM MYSLEL :D  


22.11 - 6. ledna 2007

dualdisk  

většina dostupných přehrávačů mi ho nechtěla přehrát, když už jsem si to chtěl hodit do mp3s, problémy s licencí, pche :)


09.57 - 7. ledna 2007

RAVE  

:))


18.55 - 7. ledna 2007

Skvělá deska  

2Rave: na licence je nejlepší používat linux (a spol.) ;) všechno krásně naripované.

Jinak mám to štěstí a desku poslouchám ode dne kdy vyšla a kdybych v té době měl v té době normálně net, tak na last.fm je mám asi ještě hodně dlouho jako top artist…holt menší vnitřní krize a takováhle hudba jde asi dohromady. Atmosféra desky je neuvěřitelná. Souhlas s recenzí i s komentama.


21.29 - 7. ledna 2007

www  

díky bože…


13.52 - 8. ledna 2007

Peter  

mno tak to jsem asi jedinej komu se to nelibi :D


14.24 - 8. ledna 2007

konečně  

někdo :)


14.59 - 8. ledna 2007

 

poslechnul jsem jednou a na druhý poslech se asi ani nechystám


17.06 - 8. ledna 2007

wooow  

upřímně jsem nečekal že by se www po tak dlouhe době ještě nečím prezentovali a jestli jo,tak jsem nečekal takový nášup…jsou pořád svoji,hudba krutá,konečně něco jiného než co se na mě sápe z obrazovky…je­dinečný hardcore!big up!


17.25 - 8. ledna 2007

vnyl.cu.eu  

Newi nekdo kaj bych sehnal: Ghostface Killah-The Champ vinyl???

Dik predem za odpoved…


00.11 - 9. ledna 2007

 

nemuzu si pomoct…podporil jsem koupi originalu..a misty se mi zacina chtit i zvracet…bohuzel me to velice zklamalo.....a taky nedokazu pochopit PROC mi ten DUAL DISK nechce prehrat muj moderni pocitac :/


02.09 - 9. ledna 2007

peter  

ono je to skutečně třeba brát více jako poezii než jako byť alternativnější hip-hop. Pokud jsi předtím nepřečetl jedinou sbírku, tak se ti ani nedivím… Pokud ano, pak už – jak říkám – záleží čistě na vkusu, pocitech a náladě.


02.10 - 9. ledna 2007

peter  

tím ale nechci říct, že pokud se ti to nelíbí, že nemáš vkus, spíš to, že každému nemusí sednout vše a nemusí se líbit totéž, respektive nemělo by


07.51 - 9. ledna 2007

www  

…rawenak ma uplnou pravdu. neni to hudba pro kazdeho. spousta lidi okolo me www nebere a ne proto že by neměli vkus, ale proto že je to hodně alternativní a jedinečný styl projevu. tzv. pro fandy. Pro mě třeba opravdu dar z nebes. vím že se scarf hecoval do desky, ale že to příjde už sem možná ani nedoufal. WWW deska jeeeeeeeah! Bez nadsázky deska roku zahalená do tajemna a psychodelické básně… rawenak dik za článek! jakobychom byli jeden a tentýž!!!


12.43 - 9. ledna 2007

2:RAVENAK  

jelikoz tenhle rocnik je pro mne maturitni a celou literaturu bych nejradeji spalil tudiz je i logicke ze se mi ta deska nelibi :))


23.21 - 9. ledna 2007

pro me smrt  

tak sem si to sehnal.. a mozna si to i koupim.. pac chci ti vidka.. :)

jinak WWW sem nikdy neslysel.. kolega z prace mi je doporucil a vypravel mi jak chodil na jejich koncerty.. takze sem se na to i tesil.. po prvnim poslechu sem nechapal.. ted uz sem zavislej.. je to nad brutálnost.. je to naprosto jedinecny.. lepsi nez trapny elektro super krů.. lepsi nez psh co kopirujou bez napadu super krů.. proste luxus.. diky.. :)


23.21 - 9. ledna 2007

omfg  

*ty :-[


12.37 - 10. ledna 2007

 

Muj nazor je ten, ze kapela aby byla zajimava, tak musi byt v necem originalni, coz www je!…pak ma nespocet priznivcu, nebo odpurcu. 100lidi=100chu­ti,ale v mem pripade z nich seru krev!!


14.17 - 10. ledna 2007

tak tak ;)  

ano originalita je podle me to nejdulezitejsi co by mela kapela mit


22.17 - 11. ledna 2007

 

FFITIARMY – mno nehecoval se skarf, ale spíš SIFON:)) Je to morda, čekal jsem něco jemně jiného, ale tohle je psychadelic, nedokážu si představit koncert, ale když zavřeš oči a ve tmě a sám si pustíš WWW, dostaneš klíče od x galaxií, to je uplne masakr, ta zdánliva nesmyslnost každého slova. Poezie. K tomu kult sifona v obleku s konvema a klipy:) Audivize, future. A nakonec nejvíc rozbíječka klip noční můra – v životě jsem jej neviděl. Chcííípááááám:)) až málem slza ukápla..


22.35 - 11. ledna 2007

www – lexikon  

http://www.youtube.com/watch?…


07.32 - 12. ledna 2007

khoma…  

jj… jenže SCARF je Sifon, viš...... ))))


11.24 - 12. ledna 2007

chyba a omyl..  

scarf hraje…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama