METANCITY – nejen Hip hop

Homerun / AllElements Compilation Nr. One // Recenze & Jak se dělá kompilace Vol. One

Ještě dříve, než jsem si poprvé pustil zatím poslední v České republice vydanou hip-hopovou kompilaci, napadlo mě, k čemu to vlastně. Za kompilací se totiž ukrývá, respektive by se mělo ukrývat něco víc než jen souhrn několika dohromady nic neříkajících tracků. Vydávat aktuální věci současných top kapel je fajn, vydávat aktuální věci neznámých kapel je třeba, vydávat label kompilace klidně uvítám. Zkrátka očekávám něco v pozadí, nějakou myšlenku, smysl, spojitost.

Což tohle u AllElements.net kompilaci číslo jedna postrádám. Na domovských stránkách se sice hovoří o vytváření něčeho jako rodiny muzikantů, což sice je věc pěkná a ušlechtilá, ale marně pátrám po tom, co má společného Yarah BravoDivným Postoyem nebo třeba MarpoPrago Union. Dejme tomu, že na tom nesejde a fakt, že její stavba vypadá jako „dáme tam, co kdo dá a pak uvidíme, co z toho bude“, ponechme stranou. Nezbývá tedy než hodnotit jakousi dílčí metodou. Což ukazuje na druhý zásadní problém.

Homerunu chybí vyváženost. Již zmíněný Divnej Postoy vypadá vedle C.Montse jako latinská telenovela vedle Casablancy, Yarah by zas mohla s přehledem dávat lekce Marpovi a ještě si za to nechat královsky zaplatit. Zrovna u něj bych toho mohl napsat dost a dost, ale nehodlám se – a to si ani moc nevěřím – uvést do role dalšího objektu kritiky, protože nejen díky tomuto textu nezůstává Marpo opravdu nikomu nic dlužen. Naprosto zbytečná se mi jeví Saxova účast, a to jak sólově, tak na remixu. Stopy označené v bookletu jako „only beats“ bych naopak lehce vyzdvihl, ale proč má proboha, Pane Jahodo, vaše skladba sedm minut?

A možná ještě jedna věc by kompilacím neuškodila, a to exkluzivita. Třeba NIova věc My Life je více než slušná, Diary of an MC od IdeaFatteEmdeem jakbysmet, ale kdyby nevyšly již jinde, určitě by to samotnému počinu jen pomohlo.

Proč si tedy Homerun zakoupit? Snad jen kvůli zahraničním hostům, zejména tedy kvůli britskému C.Montsovi, který si tímto definitivně napravil svou „show“ v ostravském Marleyi. Pak ještě snad, že byste patřili mezi oddané zastánce českého hip-hopové scény, případně mezi ty, jenž si kupují všechny české počiny. Vzhledem k tomu, že si cédéčka vůbec kupuje minimum lidí, můžeme patrně tuto možnost zavrhnout. 130,– Kč je sice za hubičku, ale i já bych věděl, jak tyto peníze utratit lépe. Homerun je ve všech směrech průměrný a náleží mu i takové hodnocení, tedy 3 a možná ještě kousek dolů.

Tracklist:

01. Emeres – Street Life
02. Yarah Bravo & Kid Kanivel – F.I.R.E.
03. IdeaFatte feat. Emdee – Diary of an MC
04. FoSKo – Deeply Redessed Part
05. C.Monts & D.A.S.H. & Mavrik – Sweet 16
06. Marpo feat. Hard Target – Ortodoxní Rap
07. Mr. Fernandez – Forced Entry
08. IdeaFatte – Ty Chceš, Já Mám RMX by Sax
09. NI produced by Wich feat. Tina – My Life
10. Prago Union – Kandidát Vět RMX by Fudja
11. Headdy – Naše Muzika
12. C.Monts & D.A.S.H. & Mavrik – We Don´t Business
13. Sax – Tohle Musí Ven
14. Mr. Strawberry – MySunTERY5
15. Divnej Postoy – R.I.V.A.
16. C.Monts (Freestyle)

http://www.allelements.net
http://homerun.allelements.net

Tagy: Homerun, allelements.net, C.Monts, IdeaFatte, Prago Union, Sax, Mr. Strawberry, Headdy, NI produced Wich, Tina

Rubrika: Recenze, 23. října 2006, RavenakKomentáře

12.38 - 1. listopadu 2006

trapnej web!  


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama