METANCITY – nejen Hip hop

Chybí ti kvalitní a originální oblečení? - FUGU je značka pro tebe / Rozhovor

Nejen hudbou je člověk živ. Čirou náhodou se mi podařilo díky MaxoviPartyPeople.cz objevit začínající českou firmu na poli oděvního designu, a protože si stojíme za podporou všech podobných odvážných aktivit, rozhovor s lidmi stojícími za FUGU na sebe nenechal dlouho čekat. Tak jako studentská Young Primitive si našla řadu svých příznivců, i značka FUGU má již své stálé klienty a nových přibývá a přibývá. Pokud i vás zajímá originální oblečení a nebaví vás nosit to, v čem dennodenně potkáváte dalších deset lidí, možná bude toto oblečení právě pro vás. Tomsonovi a Hele bych ještě poděkoval za jejich čas a to je ode mne momentálně vše. Rozhovor je váš.

1) Ahoj, pro začátek bych ještě poprosil o krátké představení jak vás, tak vaší značky. Přece jen se určitě ještě najde spousta lidí, kteří o FUGU v životě neslyšeli, natož aby četli nějaký profilový článek.

Tomson: FUGU je společný projekt dvou designérů – můj (tomsondesign­.com) a Hely (fairlygreen.com). Jde nám především o to, zaplnit mezeru na českém trhu, kterou už delší dobu evidujeme. Jedná se o českou značku oblečení, která je designově na úrovni, používá kvalitní materiál a za které nemusí člověk zaplatit přemrštěné částky.

2) Když jsem se poprvé dostal na vaše stránky, zaujala mě vtipnost a originalita, kterými vaše oděvní kusy oplývají. Když se pak k tomu přidal můj téměř osobní vztah k Malému princi, bylo o koupi prakticky rozhodnuto. Jak vznikají návrhy jednotlivých motivů? Co třeba právě ten Malý princ, můžete se podělit o inspiraci, která vás k jeho ztvárnění vedla?

Hela: Nejlíp se motivy vytváří, když si můžete prakticky vymyslet, co chcete. Pak vznikne motiv, který odpovídá vaší momentální náladě. Ten se potom ještě stylizuje a upraví tak, aby se dal co nejlépe využít na nějaký model oblečení. Další cestou je vytváření motivů přímo pro dané oblečení, to je pak trošičku těžší a nevzniká to tak spontánně, ale je to celkem zajímavý postup. Při tvorbě motivů hodně spolupracujeme. Co mě vedlo k vytvoření Malého prince, si už nepamatuju, nejspíš venku pršelo :-).

3) Podle mě momentálně právě nastává doba, kdy se už i Češi, unaveni všemi těmi neosobními velkosériovými značkami, začínají poohlížet po něčem jedinečném a neotřelém. Svým způsobem patříte mezi pionýry v českém prostředí. Otázka jednoduchá. Jaké to vlastně je? Dá se něčím takovým vůbec uživit?

Tomson: Zatím nás FUGU rozhodně neživí. Snažíme se FUGU věnovat co nejvíce času, ale kromě toho se musíme také nějak živit, především webovou grafikou. Naštěstí jsme si už za tu dobu (já dělám grafiku už 10 let) stihli najít solidní zákazníky, se kterými není zas takové utrpení pracovat a kteří dokáží dobře odvedenou práci i dobře zaplatit. Určitě souhlasím s tím, že s FUGU patříme mezi jakési pionýry na českém trhu. Neřekl bych však, že by tu bylo málo lidí, kteří by rádi rozjeli nějakou fashion design značku. Problém je spíš v tom, že je to časově a finančně náročná věc a na to řada projektů dřív nebo později dojede. My ale jen tak skončit nehodláme!

4) A když už jsme u té materiální stránky, máte zhruba představu, kolik kusů vašeho zboží přibližně putuje mezi lidmi? A pokud to není tajemstvím, v jakém nákladu vyrábíte jednotlivé kusy?

Hela: První kolekci jsme vyrobili v poměrně malém nákladu. Od některých triček je třeba jen kolem 10 ks, některých je kolem 50 ks. Občas někdo tvrdí, že jsou naše trička předražená. Ať si radši zkusí vyrobit 50 ks kvalitních triček a pak nám řekne, za kolik je má ;-). Limited collection je jedinečná v tom, že je těch triček a mikin opravdu málo, navíc jsme se nesnažili šetřit na kvalitě. Trička nejsou čínská, nýbrž vyráběná v Kalifornii z kalifornské bavlny, tisk je také velmi kvalitní. No a kolik Fugu kousků je už v ulicích? To je těžká otázka, jelikož sklad doposud nebyl naší silnou stránkou. Odhadem možná kolem 350 kousků. Jak říkáme, menší náhoda je, že se otrávíte japonskou fugu rybou, než že potkáte někoho ve stejném FUGU tričku.

5) Kdesi jsem se dočetl, že jste nějaký čas pobývali v Austrálii, odkud je to přece jen o něco blíž do Japonska. Napadlo vás snad použít onu zajímavou rybu pro pojmenování vaší značky po jejím úspěšném požití?

Hela: Kdepak. V Austrálii jsme dlouho dumali nad názvem, ale nic kloudného jsme nevymysleli.. V Čechám už nás to dost trápilo, dlouhé seznamy názvů a nic použitelného. No a jednoho dne Tomson slavil narozeniny a vyslovil přání, že už by konečně chtěl ten název. Šli jsme na večeři do restaurace Kabinet na Žižkově a tam na nás celý večer koukala sušená fugu ryba, hned u našeho stolku. A bylo rozhodnuto.

Teď nás trochu rozčiluje, že nám sem tam někdo řekne, že se jmenujeme nápadně podobně jako hip-hopová značka Fubu. Když jsme se rozhodli pro název Fugu, značku Fubu jsme neznali ani my, ani převážná většina Čechů a to z toho důvodu, že v Čechách nebyla. Poslední dobou si ale zařídilo pobočky v českých supermarketech a tím pádem to znají všichni. Myslím, že těm, co to řeší, nějak uniká ta ryba v logu :-). Někdo zase nedávno napsal, že se názvem podobáme Guru.....Mno, nikdo není dokonalý.....

6) Na fóru na www.fugu.cz padají nejčastěji dotazy ohledně rozšíření vaší nabídky. Chystá se podzimní kolekce. Můžete ji nějak specifikovat?

Tomson: Nejde o komplet novou kolekci oblečení, ale spíš o jakési doplnění stávajícího sortimentu. Budou to především pánské a dámské mikiny a pár dalších doplňků. Nechte se překvapit! Budeme mít také krásné dárkové certifikáty, vhodné jako dárek. Pořídíte svým blízkým FUGU certifikát, a ti, u srdce zahřáti překrásným darem, si už vyberou sami, co se jim líbí. Výraznější rozšíření kolekce bude až v roce 2007.

7) Jak to vypadá s FUGU do budoucna? Dejme tomu v horizontu několika let. Máte nějaké speciální plány?

Tomson: Ve výhledu několika let chceme mít v sortimentu všechno možné – kalhoty, sukně, kraťasy, bundy, všemožné doplňky a dále cokoli uvidíme, že na českém trhu chybí. Samozřejmě nechceme zůstat pouze na domácím trhu. Chceme pokračovat v malonákladové výrobě oblečení, vykročení za hranice ČR je tedy v podstatě podmínkou pro přežití. Anglickou verzi FUGU online shopu chceme mít ještě tento rok. Dalším krokem bude zahájení prodeje v kamenných obchodech.

8) Od kamaráda jsem dostal tip na otázku, zda náhodou neplánujete zabrousit i mezi obuv. Je možné, že jednou budou zákazníci mít možnost obout se do tenisek s nafouklou rybou?

Hela: Jednou bychom určitě chtěli mít nějaký stylový tenisky, ale nejde to tak rychle.

9) A když jsme u těch zákazníků. V emailu jste namítali, že vaše značka nebude zrovna to, co by lidé poslouchající hip-hop vyhledávali. Ačkoli mezi mými známými se již několik ve FUGU odívá. Jaká je tedy podle vás vaše cílová skupina? Jak asi vypadá onen nejtypičtější kupující?

Tomson: Nejtypičtější zákazník FUGU rozhodně není ten, kdo bez přemýšlení podléhá diktátu módních trendů. Řada takových lidí si vůbec neuvědomuje, jak směšně v „IN“ oblečení vypadají (až třeba za několik let se zasmějí u své fotografie). Typický kupující FUGU je tedy člověk, který se řídí vlastním vkusem. Má vyvinuté estetické cítění a odmítá klasické přeplácané divnosti, kterými je trh přesycen. FUGU oblečení vyrábíme v opravdu nízkých nákladech. Uspokojí tedy také ty, kteří hledají určitou formu exkluzivity. Co se týká naší cílové skupiny, nejedná se tedy o nějakou konkrétní skupinu lidí, např. hip-hopery. Jsme prostě pro každého, kdo se s fugu ztotožní z jakýchkoli výše uvedených důvodů. To může být prodavačka, právník, flákač, maminka, teenager, prostě kdokoli.

10) A závěrečná. Kdy se ve vaší nabídce objeví plyšová FUGU?

Hela: Až najdeme někoho, kdo nám bude ochoten šít ty ostny......:-)

http://www.fugu.cz

Tagy: FUGU, Tomson, Hela, design, oblečení

Rubrika: Články, 12. října 2006, RavenakKomentáře

07.13 - 12. října 2006

hmm…  

mám rád limitované edice, dikatátu módních trendů opravdu nepodléhám a přeplácané divnosti nenosím, ale tyhle hadříky mě, bohužel, vůbec neberou :(


Ady Ikona k nicku: Ady
08.35 - 12. října 2006

ivegotit  

Tak to ja uz jednu rybu na tricku mam ;) Krasna prace.


11.55 - 12. října 2006

v pohodě,  

for fajnmeškrs only :)


11.12 - 13. října 2006

GuFu  

Mě se líbí jen Octopussy, takové veselé, ale holčičí… Jinak design těch věcí se mi moc nelíbí, chce to… No… Kapku originality. Dámské věci jsou hezké, ale jako chlap bych si nevybral…


15.39 - 13. října 2006

moje tipy  

malý princ na tmavě modrém, origami plus klasika ryba.. a u holek jednoznačně octopussy, ta je bezkonkurenční :)


17.30 - 13. října 2006

???????  

mohli by jste zde někdy uvést také nějaké nové značky gelu a potítek…hrozně mi to totiž tady chybí a taky nějaká rubrika super spy by nebyla špatná…předem děkuji.......­.nechápu nic


Ady Ikona k nicku: Ady
20.15 - 13. října 2006

2 kesa  

Co to placas prosimte? Zrovna od tebe bych takovouhle reakci vubec necekal.

Co nechapes? Zajem o fashion a design obleceni?

Vysvetli mi to, ady@metancity.com. Cekam tvuj e-mail. Dik.


12.52 - 14. října 2006

II ady  

Nemám co vysvětlovat,je to jen můj názor na fashion a design…Já se původně nechtěl ani vyjadřovat,ale nedalo mi to…takže se omlouvám,jestli jsi něčemu nerozuměl,ale nehodlám to rozebírat ani tady ani přes mail.


13.25 - 14. října 2006

=)  


Ady Ikona k nicku: Ady
14.00 - 14. října 2006

2 kesa  

Stacilo svuj nazor prezentovat věcně ‚nezajima me fashion a nezajima me design‘. Radoby ironickou poznamku na tema gel a potitka, ktera absolutne nesouvisi s tematem tohohle clanku, sis mohl odpustit. Nic nerika, nema vahu. Proste zbytecny komentar.


17.24 - 14. října 2006

:O)  

stačí abych se podíval na fotku co máš u nicku a je mi to jasné Adámku…měj se a papa


01.52 - 15. října 2006

Vašek říkal,  

že Malý Princ zabírá u holek. Kde že se to dá koupit?? :))


03.55 - 15. října 2006

nevim, jestli je to tím cca 350-ti km rozdílem  

ale mě to tato nová značka přijde úplně nudná a nezajímavá vašku a adame;))


14.23 - 15. října 2006

Mě se to líbí…  

…ale hlavně mě ta značka přijde celkem nadějná. Řekl bych, že mají potenciál to rozjet. Fakt je, že pro dost lidí je to tak trochu „jiný“ kafe, ale to je taky jedna z věcí, která je mi na tom sympatická :-)


14.26 - 15. října 2006

radime  

ano, 350km dela hodne… takze ACS VEN


15.28 - 15. října 2006

detayl  

dnes 20:15, Toyota Arena, tam se rozhodne, tady ne;))


22.51 - 15. října 2006

 

mozna nadejne, ale z techle veci co tu jsou fotky, me taky nic nerozbilo, nezaujalo....­....mozna to modre pro ženske, jinak nic moc:(


10.04 - 16. října 2006

 

se podívej na stránky a máš to ;)


10.01 - 17. října 2006

 

no taki me to nak neoslovilo..chybi tomu naaaaaaapad


16.48 - 31. března 2009

ATOM RAT  

Nakupuju už léta v českým hradeckym krámku ATOMRAT.CZ a nechtěla bych nic jinýho. Vždycky tam najdu originální kousek


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama