METANCITY – nejen Hip hop

Dara Rolins / Zvonky štěstí nebo perla mezi zpěvačkami? / Pár slov ke koncertu v Brně

Slovenskou zpěvačku Daru Rolins snad není třeba ani představovat. Mezi lidmi vzbuzuje často velmi rozpačité pocity. Jedni ji mají zaškatulkovanou jako vyumělkovanou dětskou hvězdičku z dob slavného duetu s Božským Kájou, druzí – ti rozumnější – si všimli stejně jako Roman Holý jejího značného uměleckého potenciálu a s čistou hlavou se s touto blonďatou kráskou rozhodli počítat.

Mě osobně si Dara získala již naznačeným projektem Sexy Dancers, kde po boku Dana Bárty udělala jeden z největších hitů česko-slovenské hudební scény, a to taneční peklo jménem Slim Jim. Není to tak dávno, co Daře vyšla její zatím poslední deska D1. K jejímu orecenzování se bohužel nedostalo, nicméně v ostatních médiích byla poměrně slušně hodnocena. Ano, samozřejmě, české R&B je zatím stále – když nepočítám všechny ty špatné a ještě horší pokusy zpěváků a zpěvaček, pro které znamená tento hudební styl jen „krátké sukýnky“ – tím bílým místem na hudební mapě. Dařino pojetí také v sobě nese spoustu populárních nešvarů české scény, nicméně je to stále jedna z mála zpěvaček, jíž ji to mohu věřit.

Sám nevím, proč jsem se nakonec rozhodl jít na její brněnský koncert na Moravském náměstí. Předem jsem se neinformoval, nepátral, zkrátka nijak se nezajímal o to, co bych ten večer mohl zažít. Neodvažoval jsem se hádat, ale kdyby Dara zazpívala tři čtyři nejoblíbenější skladby do podkladu z cédéčka, patrně bych se ani moc nedivil. Start byl napsán na šestou hodinu, nebudeme rušit a skončíme za pár. Já dorazil krátce po plánovaném začátku a krom velkolepého pódia a řady postávajících jedinců různého věku, pohlaví a zaměření se nedělo vůbec nic.

Čekám dál a rozhlížím se kolem sebe, kdo že to vlastně bude tvořit dnešní publikum. Opravdu pestrá škála lidí, náctiletými dívenkami s kabelkami a „duplexovými“ šviháky počínaje, lidmi v důchodovém věku a nic neřešícími dreadaři konče. Na stagi zatím míchá tak zvláštním stylem takové taneční šílenosti pan DJ Aqua, že se po několika minutách raději přestávám soustředit na to, jak že to vlastně a co vůbec dělá. Ke konci jsem už tak zmaten, že se mi to dokonce začíná líbit. Pak ale přichází řada na slovenskou předkapelu, jejíž tak jednoduché jméno jsem okamžitě zapomněl, a začíná problém. Na místě již postává řada netrpělivých lidí a zrovna tahle kapela je podle všeho vůbec nezajímá. Mně osobně taky ne, nemám nic proti romantickým a citlivým písním s nazvučením metalové kapely, ale přece jen jsem se za jejich konec modlil po každé viditelně finišující písni.

Když už se evidentně zdálo, že by se zraněná Dara konečně mohla odebrat se svými muzikanty na stage, opět se objevil DJ s cílem rozehřát znuděné, avšak stále nedočkavé publikum. Kdyby nedošlo na předkapelu, kdyby se hrály ty R&B hity až po samotném koncertu hlavní osobnosti, neřekl bych ani slovo. Takhle však jsem si jen celou dobu říkal, proč jsem sem vůbec lezl. Kolem mě prochází v doprovodu sám Bengoro Rytmus, což mi tak nějak napovídalo, že toto vystoupení nebude asi jen tak. Dara jela turné k nové desce, ale že se bude jednat o tak monstrózní akci, jsem opravdu nečekal. Ale pěkně od začátku.

Početná doprovodná kapela vypadá slibně. Krom nezbytných nástrojů je k vidění i violoncello a housle. Vzápětí se dozvídám, že krom Rytmuse dorazí i Matěj RuppertMonkey Business a další slovenská posila, tanečníci ze Street Dance Academy. Myslím, že se až moc rozepisuju. Takže takhle, nebudu vás napínat, koncert byl ve všech směrech perfektní. Muzikanti hráli pomalejší věci i zběsilé funky, včetně předělávky Celebration od Kool & The Gang, na níž výborně tančili Street Dance Academy, kteří pak také doprovázeli okouzlující Daru, která se nebála zavzpomínat na staré časy s Arabelou a odpovídajícími dobovými záběry z televizních klipů, během většiny její šou. Jejich samostatné vystoupení mě pak už úplně uzemnilo. Tancovat na Ordinary People od Johna Legenda, to chce už opravdovou dávku zkušenosti a odvahy. Ruppert, jehož jsem měl vždy raději než Bártu, rozezněl svým hlasem aparaturu s takovou čistotou, že většině zúčastněných poklesla brada. Rytmus také ostudu neutržil a svůj part v pecce Party DJ zajel téměř bezchybně. Celkový dojem pak lehce kazilo poměrně chladné publikum, když se celý soubor odebral do backstage, odkud zjevně očekával bouřlivý potlesk, aby se mohl vrátit v plné síle. Nestalo se a já se začínal stydět. Pár náctiletých to sice zachraňovalo, ale já osobně bych při něčem takovém na pódium nevystrčil ani nos.

Jinak celkově velmi povedená akce a mé obrovské překvapení. Fotek je škoda, na kráse přidávalo i vizuální zpracování. Projekce, světelné efekty, všechno, co se dalo vymyslet, bylo. Nemůžu jinak než doporučit. Dara, která mimochodem v rámci této akce věnovala padesát tisíc korun na onkologické oddělení Žlutý kopec, se pro mě tímto stalo definitivně jednou z nejlepších „tuzemských“ zpěvaček a všem bez předsudků rozhodně říkám: „běžte se na její koncert někdy podívat, stojí to za to.“

Tagy: Dara Rolins, D1 Avon Tour, D1, Rytmus, Matěj Ruppert, Brno, Moravské náměstí

Rubrika: Reporty a fotky, 28. září 2006, RavenakKomentáře

20.01 - 28. září 2006

ravenak  

ahoj, byl jsem tam taky, mel si napsat, ze tam jedes, docela rad bych te poznal. Jinak ten koncert byl na ceskou popovou zpevacku hodne dobrej a ta kapela!!!! Naprosto s tebou souhlasim v tom, co jsi napsal, nejvetsi chybou bylo publikum – jenze to byvaji akce na namestich zaDARA…kdyz sem byl na ni pred 4 rokama na Flede, publikum bylo lepsi, ale zase dramaturgie celyho koncertu nebyla tak dobra, ale uz tehdy byla propracovanejsi nez cokoliv u nas. Dařina hudebni produkce neni samozrejme bez chyb, ale ma styl a snazi se, tak jako nikdo tady!


16.19 - 29. září 2006

 

dara byla moc príma,každopádně jsem slyšel poprvé Matěje Ruperta naživo a to byl opravdu zážitek,good work Dara,jako Arabela)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama