METANCITY – nejen Hip hop

Jak to tedy bylo na Hrachovce 2006? Fotky a report

Od 27.- 30.7 se ve vesnici Hrachovec, nedaleko Valašského Meziříčí, konal hudební festival se stejnojmenným názvem “Hrachovka“. Slíbený program napovídal, že se bude jednat o jeden z největších festivalů v republice. Na šesti pódiích se mělo za tři dny vystřídat spousta českých i zahraničních kapel. Avšak i teď po skončení, leží nad festivalem jeden velký otazník, ale všechno po pořádku.

Před příjezdem na festival jsem si stále říkal, že nesmím a nesmím a nesmím porovnávat nedávno navštívený festival Colours of Ostrava s tímto festivalem (ve stejné cenové relaci vstupenky). Po pár extrémních situacích jsem z tohoto úsudku ihned ustoupil, i když na paměti jsem stále měl, že mnoho lidí se sem přijelo bavit právě na kapely Soulfly a The Exploited.

S hodinovým zpožděním jsme ve čtvrtek dorazili do Hrachovce. První problém se naskytl po příjezdu do areálu Hrachovky. Nedostačující kapacita stanového městečka způsobovala, že se stany vyskytovaly i daleko v obci Hrachovec. My jsme se naštěstí mezi dva stany vměstnali a tak hurá na tu slibovanou porci hudby. Sotva vejdeme do areálu, hned nás do očí i uší bije nemožné. Tři podia vedle sebe jsou od sebe každé vzdálené cca 30metrů! To naprosto znemožňuje příjemný poslech kapely pokud nestojíte do 20metrů od podia a zrovna neskončila skladba interpretující kapely. Naštěstí byl line-up vymyšlen tak, že kapely vždy hrály ob jedno podium a na vedlejším “zvučila“ následující kapela.

Jako první jsme zhlédli českou kapelu Mig 21 v čele s Jiřím Macháčkem. Celkový koncert na mě působil velice energicky, funkové skladby roztančily publikum a čas vyšel i na sólo pro baskytaristu i dcerku od Macháčka. Mimo jiné vystoupili v tu samou dobu Burma Jones, Lety Mimo, a pop-ska-ragga laděný Úplně rovný banán. V deset hodin večer se sešli všichni příznivci tvrdší hudby na zmiňované a ve světe uznávané Soulfly. Zde bych vyzdvihl pana zvukaře, který určitě ví, co v tomto hudebním žánru zvýraznit a připravil pro posluchače velice kvalitní zážitek. K ránu jsme ještě stihli pop-jazzově laděné Bratří Orfové a Homolovic Wohnouty. Pak už jenom překročit pár punkáčů a znavení ulehnout do spacáku.

Páteční dopolední a polední parno trávíme u řeky Bečvy. Odpoledne jsme si šli jako první poslechnout valašskomeziříčskou klasiku s názvem Mňága a žďorp. Tahle partička bude mít vždy své příznivce pro své nevšední texty a zábavné kreace (poslední dobou odsuzovaného) Petra Fialy. Svůj hlas o půl páté rozzpívala zpěvačka roku Lenka Dusilová. O hodinu později jsme si nemohli nechat ujít českou kytarovou špičku jménem Radim Hladík spolu s kapelou Blue Effect. Radim dostal dost prostoru pro své sóla na kytaru hrajícím smyčcem nebo za hlavou. I Vypsaná Fixa sklidila úspěch u svých příznivců. Ve stagi, schovanou pod obrovským stanem, roztancovali publikum svou disko-funk-soul-energy hudbou Kuličky Štěstí. Těsně po osmé hodině večerní se v areálu rozezněly kytary českých Sunshine. My jsme však volili českou klasiku ve složení Baláž, Střihavka a kytarový mág Pavlíček. Jako další se představila nejznámější česká reggae kapela Švihadlo. Večer postupoval do finále a všichni příznivci punku se nemohli dočkat legendární kapely The Exploited. My jsme však byli již celý měsíc natěšení na představení jiné kapely. A to české kapely která položila v česku základy rapu a funku. Jsou to bezesporu J.A.R. aneb Jednotka Akademického Rapu. Nechci jmenovat onoho muzikanta, ale Dan Bárta přišel na podiu povzbuzený a s velkýma očima.. :) Perfektní show gradovala a kapela si plně získala publikum svými funkovými skladbami. “Vyřádila“ se taky dechová sekce kapely a publikum si vyžádalo dva přídavky. V nejlepším je třeba přestat, a tak po náročném dni opět uleháme ve stanu.

V sobotu ráno nás probouzí vtíravé sluneční paprsky spolu s hlučícími spoluosadníky stanového městečka. Snídáme a popíjíme kafe. Když už slunce začíná být opravdu silné, odebíráme se zase pod most. Tam rozebíráme koncerty, které nás ještě čekají. Těšíme se hlavně na -123.min, 100°C a hlavní hvězdu večera – Skye Edwards (bývalou zpěvačku skupiny Morcheeba). Kolem 12 hodiny se obloha zatahuje. Teď už se nechráníme pod mostem proti slunci ale proti dešti, který neustále zesiluje. Když přestává pomalu pršet odebíráme se zpět do stanového městečka zkontrolovat stan. Ten náš je na svém místě a dokonce je v něm minimum vody. Jsou však i lidé, kteří vytahují mokré spacáky, batohy či hledají části svých stanů. Po kontrole se přesunujeme do areálu festivalu. Na žádné stagei se nehraje, některé se stahují dolů. Panuje zmatek, nikdo nic pořádně neví. V backstagei se dovídám, že bude festival definitivně zrušen, protože zvukařům natekla voda do techniky. Po chvíli se však v areálu objevuje hasičské auto a je z něj hlášeno, že festival bude zahájen s dvou hodinovým zpožděním. Lidé jsou nabádáni k opuštění areálu, záhy se ale toto tvrzení mění na bytí v areálu na vlastní nebezpečí. Celá „logika“ tohoto činu dále graduje uzavřením hlavní vstupní brány – lidé, kteří jsou v areálu nemohou ven a naopak. Tímto vznikají roztržky a následné boření zátaras agresivními jedinci. Mezitím zase začíná pršet. Po sáhodlouhém čekání, ptaní a schovávání se před deštěm, začíná program až po 19:00. Funguje pouze jedna venkovní stage a dvě kryté. Je rozhodnuto, že vystoupí pouze hlavní hvězdy večera. Otráveni tímto faktem si jdeme zkusit spravit náladu do jedné z krytých stage. Rýmuje právě Tafrob, děláme pár fotek a brodíme se bahnem zase zpět ke stage, kde by měla vystoupit Skye. Před započetím jejího vystoupení si spolu s dalšími lidmi zpestřujeme, už tak znechucený den díváním se na bahenní zápasy pár nadšenců. Po 22:00 už vstupuju do backstage zóny a je mi od security řečeno, že je na Skye uvaleno embargo na focení. Ptám se jich znovu, jestli je tomu opravdu tak, nebo se fotí první 3 písničky bez blesku a pak z boku, neví. Popisovat celou historku, jak si zajistit asi minutu focení a ještě k tomu z boku, by bylo na delší povídání, tím pádem to zde rozvádět nechci – zase bohužel panoval chaos a nepřipravenost ze strany organizátorů. Skye se svojí kapelou hraje písně z jejího zatím jediného alba – Mind How You Go, sem tam zní i písně od Morcheeby. Lidé zpívají, tancují. Trošku opilá Skye, jak sama přiznala, na pódiu žertuje a baví publikum. Přídavek – Over and Over (známá píseň z filmu Samotáři) v akustické verzi pouze v podání Skye a její španělské kytary. Pak ještě 2 písně a Skye odchází z pódia. Umýváme si nohy od bláta a jdeme spát. Ráno balíme stan a odjezd.

Mrzí nás, že poslední den festivalu dopadl právě tak. Ve čtvrtek a pátek by se dalo ocenit přesné hraní podle line-upu. Sobota však bohužel mírně pokazila pověst festivalu. Pořadatelé zřejmě nepočítali s deštěm a větrem, stage nebyly dobře chráněny. Ohledně rozpočtu na celý festival a problémy s ním, jsou také dohady ( více ve fóru na www.hrachovka.com). Přes všechna tato úskalí pevně věříme, že se pořadatelé tímto ročníkem Hrachovky v jejich myslích nesmazatelně poučili a těšíme se na opět za rok…

Tagy: Hrachovka, Skye, Soulfly, Exploited, JAR, Tafrob

Rubrika: Reporty a fotky, 2. srpna 2006, SvilKomentáře

08.30 - 3. srpna 2006

offtopic  

koná se dneska Marley nebo ni? Minule jsem přijel a **** … :////


11.02 - 3. srpna 2006

fosko  

asik ne:(


11.38 - 3. srpna 2006

Detayl  

škhoodaa škhooodaaa:( …ale tak, vždy se najde nějaký náhradní program:)))


16.43 - 3. srpna 2006

fosko  

to je ale co se dá dělat že ;)


23.09 - 3. srpna 2006

KULIHRAŠCI  

to tu nemate co psaaat?hrachovka patří na wep o folku … jaaaj


23.12 - 3. srpna 2006

stím MARLEYET  

to je taky težke…že nekomu se nechce tak to proste není..to nemluvím o tom že akce v ov nebyla už peknou dobu…promotee­eeeři!jaj


10.02 - 4. srpna 2006

 

no a akurat zahrali jak?


11.53 - 4. srpna 2006

LUKASH  

schválně proč myslíš že už dlouho nebyla žádná akce v ově......


11.53 - 4. srpna 2006

LUKASH  

myslím že o chtění či nechtění to není ;)


12.26 - 4. srpna 2006

česki  

netuším proč nejsou žadnee akce:( povídej!)


23.29 - 4. srpna 2006

ad)  

Petr: nemuzeme stihat vsechno…

LUKASH: x)


nol
12.42 - 6. srpna 2006

 

sobota 12.8.2006

=GRAFFITI JAM V KROMĚŘÍŽI=

na legálce u trati směr Hulín

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


14.16 - 6. srpna 2006

lol ZEROMORE todle fakt nepovažuju za akci)))  

ožralej típek asi u vstupu škemra o 3Okorun…sem myslel že nema love tak otravuje lidi…rapaci se nedaly poslouchat(špatne nastavene majky!a celej zvuk!)otexstech a flou radej nemluvím…sem sedel na baru pogrcal sem se z toho hnusneho tuzemaku co mi tam za 3Okč nalívala"bbar­manka"…a jak skončily radoby rapazzz sem si chtel aspon trsnout a ono nic ,lidi začli odchazet musika byla podivna…zhrnu ta super akce přijel sem v 22:00 a neco malo před 00:00 jsem byl doma .jen tak dale ZERO.)


14.21 - 6. srpna 2006

 

///Kluci se nechali inspirovat rapem ze starých videokazet a svou flow a texty pilovali dennodenně na lavičkách v parku a na ulici//.)))


14.22 - 6. srpna 2006

ale jo at nejsem buzík  

jsem rad že se tu nekdo snaží neco delat!!!key obdiv.)


22.46 - 6. srpna 2006

n o jo kurva  

but jsem moc naročnej -(starej) bručoun kterej se obklopuje špatnyma lidma , nebo to tam bylo špatni … jen tak mimochodem, celkem dost lidí je co? 2 ? či 3 ?))) … TAK TEDA PŘÍŠTE SE BUDU DRŽET KOLEM TEBE A SNAD SE BUDU TAKY BAVIT)))zdar


22.58 - 6. srpna 2006

jo a vubec kdoseš?a jak víš kdo sem?!!!!!!!!!!!!!!  


10.12 - 7. srpna 2006

Lolkash  

Zero klid, neni to tak davno co tu nekde jinde lukash chtel vyhodit detayla z ostravy protoze mu asi nezahral hip hop hurray ;D, omlouva ho ze si asi spletl dveře, praskání rosti petříka bylo naproti v boomerangu, lukashi ty uz snad radsi zustan doma u compu s levačkou pod stolem a nikam nechod…


15.04 - 7. srpna 2006

question?  

kteří a kolik DJů z Ostravy hrají starší věci než z roku 95? :)


17.07 - 7. srpna 2006

Ostrava má nějakém DJe?  

Ne ale tak vážně to je dobrá otázka, chlapců co hrajou dnb,tek,breakz se to netýká, ti hrajou zčerstva takže zbyli akorát hiphopoví djs, ale tech tu zas tak moc není takže pohoda )))


17.55 - 7. srpna 2006

lukashi ty uz snad radsi zustan doma u compu s levačkou pod stolem a nikam nechod…  

LUKASHI?co to je za oslovení? si gay? s tou levačkou to nejak znaš ne?takže seš pravak jo!pravou klikaš fekal porna a levou jedeš…seš mulo a nevíš nic tak me neber do huby!jestli me stejnak chceš brat do huby tak ne na duskuzních forech !klidne za tebou příjdu do toho tveho bumerangu…PYSKU


18.36 - 7. srpna 2006

no…  

5×OMG vic k tobě nemám „Lukáši“)))


11.54 - 9. srpna 2006

pěkná disskuze se tu rozvinula…  

…ale stejně jsem se nedozvěděl, proč nejsou ty akce:)))


14.41 - 9. srpna 2006

imho  

nejsou lidi kteří by na ně chodili, nejsou lidi na které by chodili,nejsou love za ktere by chodili(ano ja vim ze sou…)nejsou promoteři pro ktere by chodili.


07.25 - 10. srpna 2006

„neni snaha neco zmenit, je jen snaha furt to smelit“  


23.09 - 10. srpna 2006

 

LUKAASHI)) – pekne osloveni, pro pekne jmeno:)) – jak jinak by jsi sklonil slovo lukash?:)) – mno detayla vyhazuješ z Ostravy, o multižánrovém festivalu (ska, punk, rock, raggae…),Hrachovce řekneš že je to folk… hej more, co ty vůbec posloucháš a víš o Hudbě?.)))))


00.26 - 12. srpna 2006

 

LUKASH bude nejaka arabka… soude podle e-mailu :))) Lukaesha al Rasid :))))


01.47 - 14. srpna 2006

 

:)))))) tyčinky, čipsy, lukašídy..... :D)))))


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama