METANCITY – nejen Hip hop

Recenze desky The Big Bang od Busty Rhymese

Celkem nedávno jsme upozornili na několik velmi zdařilých tracků z připravované desky Busty Rhymese The Big Bang a vzhledem k tomu, že je tahle deska už i u nás nějaký týden k dostání, určitě by bylo vhodné podívat se na ni poněkud podrobněji. Zvlášť když ukázky zněly tak slibně.

Deset let po vydání zásadního singlu Woo-Hah!! Got You All in Check a čtyři roky po neúspěšném albu It Ain’t Safe No More se Busta Rhymes, vlastním jménem Trevor Smith, vrací do hry s dlouho očekávaným albem The Big Bang. J-Records, vydavatelství, na kterém vyšly dvě předchozí desky, vyměnil za Dreho impérium The Aftermath, a že to byla správná volba, o tom už mluví samo The Big Bang. Dre si vzal na starost část produkce a rozhodně si sám sobě ani ostříhanému Bustovi ostudu neudělal. I když stejně tak dobře přispěli Swizz Beatz a zesnulý J.Dilla, jemuž je mimochodem společně s ProofemD-12 a bodyguardem Israelem Ramirezem, zastřeleném při natáčení videoklipu k remixu Touch It, celá deska věnována.

Při nahlédnutí do tracklistu nepochybně na první pohled zaujme neobvyklý počet hostů. Pokud budeme stejně jako Busta počítat vysamplování dva roky mrtvého Ricka Jamese za rovnoprávného hosta, dostaneme číslo tři, jež znázorňuje počet tracků z celkových patnácti, které zůstaly bez přispění. Nutno však dodat, že Busta nijak neztratil. Troufl bych si tvrdit, že dokonce všechny nechal notnou dálku za sebou. Což vzhledem k faktu, že se mezi nimi objevil např. sám Nasir Jones a.k.a. Nas, je už na pováženou. Tak jako tak mile překvapili Q-Tip a Stevie Wonder, naopak ruce pryč od Missy Elliott a Kelis, pokud o jejím opakování dvou natvrdlých vět má vůbec cenu hovořit.

Dobře, a teď necháme faktů, které byste stejně vyčetly z bookletu, a přejdeme k tomu, kvůli čemu chystám označit tuhle desku za jednu z těch nejlepších tohohle roku. Pomineme, že konkurence schopné bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky, ale není mé hodnocení právě tak vysoké vzhledem k překvapení, o které se Busta postaral? Opravdu si někdo před těmi čtyřmi lety, kdy zaznamenal nejmenší úspěch za celou svou hudební kariéru, myslel, že se vrátí s takovou silou a ještě k tomu s J.Dillou na beatu s featuringem od někdejšího partnera ve zbrani Q-Tipa? Že na své další desce bude mít nejméně čtyři hity, které se budou hrát minimálně rok dopředu na každé party, a že stejně tak dokáže přijít se stejně dobrými pomalejšími věcmi jako např. Been Through the Storm? Že zkrátka dá dohromady svůj originální projev s výbornými beaty a dokáže, že NYC má na mapě hip-hopu pořád vedoucí pozici? Znovu a snad naposledy.. hodnocení jako ve škole (1 nejlepší, 5 nejhorší), v případě The Big Bang – 2.

Tracklist:

1. Get You Some (w/ Marsha Ambrosius & Q-Tip) [prod. Dr. Dre]
2. Touch It [prod. Swizz Beatz]
3. How We Do It Over Here (w/ Missy Elliott) [prod. Dr. Dre]
4. New York Shit (w/ Swizz Beatz) [prod. DJ Sratch]
5. Been Through The Storm (w/ Stevie Wonder) [prod. Sha Money XL]
6. In The Ghetto (w/ Rick James) [prod. Green Lantern & Dr. Dre]
7. Cocaina (w/ Marsha Ambrosius) [prod. Rick Rock]
8. You Can't Hold A Torch (w/ Q-Tip & Chauncey Black) [prod. J. Dilla]
9. Goldmine (w/ Raekwon) [prod. Erick Sermon]
10. I Love My Bitch (w/ Will.I.Am & Kelis) [prod. Will.I.Am]
11. Don't Get Carried Away (w/ Nas) [prod. Dr. Dre]
12. They're Out To Get Me (w/ Mr. Porter) [prod. Denaun Porter]
13. Get Down [prod. Timbaland]
14. I'll Do It All (w/ Latoya Jackson) [prod. Jelly Roll]
15. Legend Of The Fall Offs [prod. Dr. Dre]

Tagy: Busta Rhymes, The Big Bang, Stevie Wonder, Q-Tip, Chauncey Black, J. Dilla, Been Through The Storm, You Can't Hold a Torch

Rubrika: Recenze, 29. června 2006, RavenakKomentáře

11.07 - 1. července 2006

!!!!  

…poslouchám..už delší dobu…a asi ještě chvíli budu…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama