METANCITY – nejen Hip hop

Afrika Bambaataa v pražské Lucerně / Report

Předem se chci omluvit za momentální zatáhlost našeho webu. Redakce si udělala z části pracovní výlet do Prahy, kde na denní updatování opravdu nebyl čas. Každopádně to však stálo za to. Nejen, že jsem si splnil menší sen, tedy přiblížit se atmosféře hip-hopu osmdesátých let, navíc jsem pro vás, naše čtenáře, zařídil menší spolupráci se SONY BMG, takže můžete očekávat soutěže o cédéčka a podobně.

Pětihodinovou cestu jsem zvládl, na nádraží po mně nikdo nechtěl peníze ani cigáro, zkrátka celý den bez problému a v pohodě. V pražské Lucerně jsem byl prvně, čekal jsem, že bude větší. Na místě právě probíhal koncert – pokud se nepletu – domácích, prý nadějných DAP Fun BAD. Nepříliš zaplněná Lucerna není zrovna to pravé pro posouzení takovýchto formací. Blíž než na deset metrů jsem si netroufal, o poslechu textů nemohla být řeč, o zbytku vlastně také ne. Snad jen u slečny bych se zastavil. Proč mi rap devadesáti devíti dívek ze sta připadá vždy tak krkolomný, nepřirozený a hlasově nevyrovnaný? Zpívala solidně. Slušně rapovat by snad taky nemusel být problém.

DJ Mike Trafik a hrát před Afrikou Bambaatou? Podle mě nepříliš povedená kombinace. Dovedl bych si představit třeba Richieho nebo někoho podobně zaměřeného. Bohužel pořadatelé byli jiného názoru. Když jsem poprvé slyšel hrát Trafika v Ostravě, říkal jsem si, že se patrně snažil naladit se na ten správný styl, kterým by si tohle město získal. Po pondělním večeru musím přiznat, že jsem se mýlil. Člověku rázem stoupne sebevědomí.

Master of Records, velký Bam se již během Trafikova hraní procházel po pódiu společně se dvěma členy Zulu Nation. Trvale vážný, snad až strnulý výraz změnili jen při Westovce Gold Digger, kdy si málem ukývali hlavy do rytmu. Pak na nějaký čas zmizeli v backstagi. Já se nedávno zařekl, že už nikdy nic nenapíšu o špatném, navíc moc hlasitém zvuku, ale nedá mi to. Když už si sám Bambaataa otáčí odposlechy směrem ven, patrně by neškodilo trochu ubrat. Ale ještě zpátky. Trafik dohrává, Zulu members se chytají mikrofonů, Bambaataa vytahuje notebook a připojuje jej ke gramcům. Pokrok nezastavíš, možná škoda. Ještě skandování publika: „Zulu Nation! Zulu Nation!“ a už se začíná. Nevím, co čekali ostatní, já nevěděl ani co čekat. Co bude šestačtyřicetiletý Bam na svých klasicky na šířku položených gramofonech míchat? Zavede nás do začátků hip-hopu, představí svůj výběr současných hitů anebo bude ctít svou pověst a smíchá i ty nejneskutečněj­ší věci?

Bambaataa ctil a míchal všechno možné – electro, funk, soul, starý i současný rap, R&B, breakbeat, reggae, snad i nějaké techno nebo kdo ví, co to bylo. Jeho dva Zulu hypemani mi jistou chvíli lezli na nervy, předně jejich neustále povzbuzování ke řvaní či mávání rukama. Na jejich obranu ale zas musím říct, že udržovali lidi ve varu i v místech nejtěžší nudy, jako tomu bylo například u reggae vsuvky zhruba v polovině vystoupení. Lidi se podle všeho nakonec nenuceně bavili, čemuž se i jednou musela udělat přítrž, když na pódium nalezlo nečekaně mnoho lidí. Což by se ještě dalo omluvit, ale když začaly blýskat foťáky a Bambaataa dostával jeden přímý zásah za druhým z méně než jednoho metru, pak to bylo více než trapné.

Shrnutí. Já – ač mírně unaven – jsem se bavil. Možná to mohlo být trochu kratší, ale jsem si jistý, že by se našli i tací, kteří by tancovali až do rána. Ze začátku Bamovi skákaly snad při každém přechodu desky. Taky by mě možná víc bavilo slyšet čisté mixy dvou tracků a ne skrze breakbeatovou smyčku. Nicméně i tak bylo fajn slyšet na párty skladby od Jamese Browna, George Clintona, Prince, Arethy Franklin, Stevieho Wondera, Ricka Jamese a jim podobným. Přijel jsem na legendu. Odjížděl nezklamán, ale přiznávám, že z některých koncertů jsem byl daleko nadšenější. Ale lze to vůbec srovnávat?

fotky: www.bbarak.cz

Tagy: Afrika Bambaataa, Lucerna, Zulu Nation, Godfather of Hip-Hop, Master of Records, DAP Fun Bad, Mike Trafik

Rubrika: Reporty a fotky, 9. června 2006, RavenakKomentáře

10.44 - 10. června 2006

ach ta cestina ma stale kouty ktere jsem jeste neobevil ?))  

čemuž se i jednou musela přítrž…

to je neco jako Prijdu déle, nebo Ty kasárna ?)


13.02 - 10. června 2006

 

přijdu dýl je úplně to nejhorší slovní spojení, co existuje :) a udělat přítrž je normálka, dělám přítrž dvakrát denně :)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama