METANCITY – nejen Hip hop

Rozhovor se začínajícím návrhářem Efou / Young Primitive

Na webové stránky tohoto člověka – designéra mě upozornil Erik z Brna, modernizátor klasických tenisek značky Prestige, s nímž určitě taky čekejte rozhovor, ale vzhledem k jeho vytížensoti až po prázdninách. Unaven ze stále se opakujících mainstreamových značek jsem s nadšením projížděl jeho stránky a našel vtipná zajímavá trička… jako třeba Decklovo Superman is dead! :) Z osobní zvědavosti jsem poslal Efovi pár otázek, v nichž jsem se snad stačil zeptat na všechny zásadní věci, které potřebujete k zakoupení jeho modelů vědět. Kontrolujte odpovědi a pár ukázkových designů.

1) Na začátek určitě neuškodí tvé kratší představení. Kdo jsi, co děláš, kdy a proč jsi se začal zajímat o design a vyrábět kusy oblečení?

Čau. Sem efa. Oslovujeme voláme Efo! Dělám, co mě baví a baví mě design v jakékoliv formě a podobě, především pak ten grafický. Aktuálně jsem freelancer čili na volné noze a zároveň student Fakulty multimediálních komunikací ve Zlíně. S tvorbou designů sem začal intenzivněji zhruba před rokem.

2) Na první pohled zaujme neotřelá vtipnost tvého designu. Můžeš prozradit, podle čeho vybíráš, který nápad nakonec dostane konkrétní podobu? Podle čeho se rozhoduješ, zda zrovna tento se objeví na příštím tričku?

Především si myslím, že oblečení může být ideální prostor pro vyjádření se. Ne každý má potřebu koupit tričko např. s velkou fajkou na hrudi. Snažím se brát oblečení, jako jistou formu prezentace svého postoje, názoru nebo taky jisté formy komunikace s okolím. Z toho vychází mé návrhy. Mám rád, když se člověk pozastaví nad tím, co nosím na hrudi a donutí ho to zapřemýšlet nad smyslem, myšlenkou, sdělením.

3) Své značce jsi dal jméno Young Primitiv. Můžeš nám vysvětlit proč právě to?

Nebylo to tak, že bych si řekl: „Tak! Začnu dělat hadry a bude se to jmenovat…primitive, young primitive“ To ne. Na začátku tohohle všeho byl můj osobní weblog, který provozuju někdy od roku 1999. Produkovat designy byla potřeba, jak už sem psal, asi rok stará. A šel sem do toho proto, že už za mnou stála jakási komunita lidí, která webovky sleduje, ztotožňuje se s mýma názorama (někdy víc, někdy míň) a ti měli potřebu reprezentovat, podpořit, šířit myšlenku primitivismu. A proč young primitive? Young, protože sem se cítil mladým a primitiv protože jednak sem primitiv, druhak se nesnažím do něčeho stylizovat a pak taky si myslím, že má tvorba je v mnohém přímočará, jasná, jednoduchá a někdy často primitivní. Sakriš to dá práci vymyslet omáčku kolem tohohle názvu :)

4) Kolik lidí se podílí na výrobě, jaké máte plány do budoucna? Hodláte setrvat v pozici nekonformní značky pro pár jedinců nebo byste chtěli výrobu rozšířit?

První designy mi pomáhali řešit kluci z NUGGETu. Tisk, tak i distribuci. Jenže to bylo časově náročné a ne tak pružné, jak bych si představoval, z důvodu jejich totálního zatížení vlastníma aktivitama, takže sem je s tím nechtěl nadále otravovat a začal si věci i distribuci realizovat sám. Samo bych to nezvládal, proto mi s výrobou a distribucí pomahá Bishop. Kamarád ze štrýtu :) Co se týče toho, do jaké míry hodlám expandovat, zatím neznám jasnou odpověď. Dost se to ve mně bije a já stojím před otázkou, zda zprofanovat tuhle myšlenku, dodávat do skateshopů a potkávat lidi, co netuší, co mají na sobě anebo setrvat v pozici, jak říkáš, nekonformní značky pro skupinu vyvolených jedinců. Samozřejmě se rozsah oslovených každým dnem rozšiřuje a to čistě šířením mezi lidma, bo stačí přijít do hospody se sandokanem (jeden s designů) a po dvou pivkách to budou chtít všichni kámoši, protože je to třeba jedna z ikon, na které oni i já i mladší ročníky vyrůstali. A tehdá to bylo nedostatkové zboží, tak potřebují ukojit dětskou touhu, jdou a sandokana objednají :)))

5) Máš nějakou představu, kolik tak lidí už patří mezi Young Primitivs? Kolik jich nosí oblečení této značky?

Mnooh. Přesnou asi úplně ne. Můj odhad je k tisícovce primitivů oblečených do yp hader. Směšné číslo v porovnání s prodejem jiných značek, ale to je možná dobře. Zatím si to drží takový ten punc jedinečnosti. A taky když půjdu na párty a uvidím tam někoho v tričku YOUNGPRIMITIVE, vím, že za ním můžu dojít, poklepat mu na rameno a zafárat do rozhovoru s ním, protože vím, že si s tím člověkem budu mít co říct. A to tuhle „značku“ dělá jedinečnou a originální. Aspoň si to teda myslím :)

6) Kde všude se dá zboží Young Primitiv zakoupit?

Tak zatím především lidi můžou vybírat a objednávat designy na mých stránkách www.youngprimitive.cz Distribujem i do kamenných shopů. Není to úplně skate styl, ale nějakých vyštýlovaných šopů s oblečením tu zatím moc není, takže YP hadry můžete najít třeba v NUGGET shopu v Brně, nebo v obchodě PARAZIT v Praze kousek od Staroměstského náměstí nebo v Mladé Boleslavi v obchodu .DOT.

Více návrhů a shop zde

Tagy: Efa, Young Primitive, design, trička, móda, Bishop

Rubrika: Články, 29. dubna 2006, RavenakKomentáře

15.06 - 28. dubna 2006

 

thx god nosí kámoš každej pátek do školy)


14.58 - 29. dubna 2006

superman rulez!  


11.08 - 2. května 2006

 

hej VŠUP-Zlín zdraví BAŤOVKU ZLín.kařdý svého trika stujce.SKOROwear dává respekt tobě.


13.06 - 3. května 2006

tož dobré věcišky:)good Ideas!  


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama