METANCITY – nejen Hip hop

Z Olomouce se hlásí THA SOULVIBES!

Když se řekne Olomouc, každého určitě napadnou Tvarůžky, orloj, PORNO crew, klub BARUMBA a sigma:o)) Málokdo kromě místních a okolních lidí zná místní Hip-Hop scénu, ba dokonce tvrdí ,že tam žádná není. Možná mají pravdu. Do nedávných dob v Olomouci nebyla žádná výraznější osobnost, ale s novou vlnou nastoupili kapelky RESPEKTIWE a JEDNA SÍLA a podle mě nejvýraznější osobnost Olomoucké hudební scény- DECKL. 17ti letý klučina, který vypadá spíše jako harry potter ve 13ti, než jako nejkrutější producent široko daleko. Klučina který prošel jako MC přes kapelu INPHARKTT do RESPEKTIWE, ale jak mi sám řekl chce se naplno věnovat produkci-a udělal dobře. Nelenil a jak pravil, tak učinil. Pod stromeček nadělil všem svým sokům, kritikům a pomlouvačům album ‚THA SOULVIBES-deckl tha soulhead‘. Album obsahuje 8 treků. A nyní vám je ve zkratce přiblížím.

1. FADE IN-(intro) Intro s cuty z desek Járy Cimrmana a jemu podobných komiků. Do podkladu hraje jemná instrumentálka, která akorát padne na intro. A nabudí vás na takovou náladu, že si lehnete a budete čekat na věci příští. Nejvíc mě zabil pohádkový cut–‚v jedné malé chaloupce žil‘-(skreč) ‚instrumentální kouzelník‘ (skreč)……a další směsice do sebe zapadajících cutů.

2. ŠPATNEJ WLIW-JESTLI-(remix) Tahle pecka od wliwu se mi vždycky líbila, ale po poslechnutí DECKLova remixu jí miluji. Klavírový podklad s trumpetou šlape na plno a bicí pasujou 100% na rep.

3.LOOPTROOP-HEADS DAY OFF-(bussines megamix) Jednoduchá instrumentálka ve které rep bratrů ze švédská zní jako zvon. Pomalé beaty s basou a jemnými tóny klavírku a tleskačem jako u we will we will rock you:o)). Instrumentálka pomalu plyne a rep se vyjímá.

4. YAKUB MC – HYMNA NOCI 2003—(modern remix edit) remix treku z roku 2002 od Prostějovského MC Yakuba. Rychle prokopané beaty se snérkama a monotónním samplem tvoří naspídovanou instrumentálku, do které Yakub valí o nic méně highspeedový rep. Zajímavý a náročný nápad, který se myslím poved slušně.

5. XZIBIT feat. JONATHAN DAVIS- YEAR 2000—(nonpayd funk remix) Vynikající remix. Podle mě nejlepší beaty z celého alba. V repovaných pasážích zní přinejmenším krutě, doplněné o úchylnou trubku, ale šlape to. Pasáž v refrénu je nahuštěna trubkovýma samplama a rep se topí v tom množství zvuků, což je jediná vada na krase celého treku.

6. RESPEKTIWE—STEJNÝ JAKO NIKDY—(instrumental) když jsem slyšel tuhle čistě instrumentální věc, posadil jsem se na prdel už při rozjezdu. Je to nejmelancholičtější instrumntálka jakou jsem v životě slyšel. Může za to především klavírová melodie, která dáva náladu celé skladbě. Pomalejší beat přesně pasuje na klavírek. Garantuju, že až tohle uslyšíte, tak se buď rozbrečíte, nebo poserete…co se stalo mi, nebudu rozebírat:o)

7. 1, 2, 3, BURN!—(some breaks) pro zpestření celého alba nám DECKL upekl breakbeatový koláč, který ocení především bboyové. Beaty jsou doplněny o klavírový sampl a hlavně gytary jedou na plný plyn. Často na vás bafne hláška,, one, two, three HOŘÍ. Jak správně tušíte HOˇ´I je vycutované ze známe říkanky ve které hoří a vše začíná na ‚H‘. Ve treku se mění zvuky a je to hudebně nejbarevnější věc celého alba.

8. FADE OUTRO—(outro) věc podobná intru. Cuty ze starých českých desek podložené instrumentalkou, která vás naladí přesně na konec alba. Poslední hláška outra ‚budoucnost patří aluminiu‘. Tohle mi DECKL vysvětlil odpovědí ‚podívej se na můj gramec voe!‘

Právě ‚skreče‘ dá- li se tomu tak říct jsou největší vadou na kráse celého alba. Jeho hliníkový gramofon neurčité značky a typu (jenom jeden!), solidní skreče rozhodně nepodpoří. Ale v tomhle počinu nejde o skreče, ale o produkci a tu má deckl zvládnutou na jedničku!!!!! Však taky aby né, když si ho NAŠE VĚC pozvala, ať jim udělá remix na chystaný vinyl singl!!!!!!!!. A to si myslím zaslouží přinejmenším respekt!!! Tenhle olomoucký harry potter má ještě hodně co říct.

Album mě hodně překvapilo, už proto, že u nás alb s remixy od producentů je hooodně málo, jestli vůbec nějaké.! Doporučuju všem co mají zájem o kvalitní hudbu a producentům ať si poslechnou co mají dohánět.

Album si můžete objednat na e-mailu deckl[at]olomou­city.com za lidovou stovku! CHECK IT!!!

Tagy:

Rubrika: Recenze, 14. ledna 2004, KhomathorKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama