METANCITY – nejen Hip hop

Prince - 3121: Recenze nejnovější Princovy desky

Musím přiznat, že se mi zrovna dvakrát lehce nepíše recenze na něco, co již někdo přede mnou recenzoval. Nerad opakuji stejné informace, ale je jasné, že někdy to zkrátka jinak nejde. Stejně tak jako na našem spřáteleném webu www.groove-on.cz , musím upozornit všechny neznalé, že tahle deska patřila mezi ty nejočekávanější tohoto roku. Geniální Prince, který prakticky nenatočil vyloženě špatnou skladbu, se vrátil zpět se svou více než dobrou deskou Musicology v roce 2004 a solidně rozčeřil vody populární hudby. Musicology přijali dobře jak fanoušci, tak kritici. Není tedy divu, že čekání na desku 3121 bylo delší než jindy.

Úplně nejhorší je, když s nějakou recenzí bez výjimky souhlasím. Naštěstí oproti recenzentům z Groove-on.cz musím říct, že mě tato deska naopak potěšila, a to mnohem více než Musicology, především svou aktuálností. Prince, hrající jako obvykle na většinu nástrojů, společně se svou kapelou The New Power Generation, která se snad už zřekla přívlastku doprovodná, a několika dalšími umělci jako např. s klasiky Maceo Parkerem, Greg Boyerem či Candy Dulfer a s novou tváří R&B, zpěvačkou Támar, nahráli album nejen hodnotné pro NPG členy, ale taky současnosti konkurenceschopné, jež si budou moci oblíbit i méně náročnější posluchači.

To však neznamená, že by Prince ztratil na kvalitě, to vůbec ne. Jen se zkrátka lehce přizpůsobil, čehož si všimnete především u hiphopově laděných rytmů, některým ne nepodobných beatům od The Neptunes, a u vznášející se lehkosti, tak typické pro současné R&B. 3121 střídá nálady, ale i tak působí jako hodnotný, navazující celek. Dokonce bych řekl, že právě jako celek vyznívá ještě lépe. U zamilované Te Amo Corazón nebudete toužit po ničem než po těsném ploužáku, případně po romantické noci s přítelkyní při zapálených svíčkách, u lehce syrové, leč stále silně elektrizující skladby Black Sweat, titulní mírně psychedelické 3121 či decentně syntetizátorové Love zase budete chtít protancovat celou noc.

Na 3121 se opět nenachází žádná špatná skladba. Sedmačtyřicetiletý Prince dokázal spojit svůj léty prověřený um s moderními postupy a vůbec moderní hudbou tak, jako se to ještě málokomu podařilo. Fascinuje mě zvuk, který má. Již dnes vím, že tohle album bude považováno za jedno z nejlepších, která vyšla v tomto roce. Jistě, v diskografii Prince rozhodně nebude řazeno mezi ta nej, ale to už je holt úděl géniů. Dovolil bych si volně zacitovat hlášku z jedné diskuse: “Ať už je tahle deska v Princově podání průměrná nebo ne, stejně bude lepší než drtivá věšina těch, co dnes vychází”. Je jen jedna věc, kterou bych mohl vytknout, že toto mistrovské dílo ještě nevyšlo na vinylu. Hodnotím 90 % a těch deset ubírám jen proto, abych měl jak ohodnotit jeho příští desku.

Tracklist:

 1. 3121
 2. Lolita
 3. Te Amo Corazón
 4. Black Sweat
 5. Incense and Candles
 6. Love
 7. Satisfied
 8. Fury
 9. The Word
 10. Beautiful, Loved and Blessed
 11. The Dance
 12. Get on the Boat

Tagy: Prince, 3121, Black Sweat, Te Amo Corazón, NPG, Maceo Parker, The New Power Generation, Támar

Rubrika: Recenze, 27. března 2006, RavenakKomentáře

07.32 - 27. března 2006

hmm  

tak to bych teda rád slyšel, nedá se to někte stáhnout nebo aspoň přehrát?


09.40 - 27. března 2006

 

:fuky: v každé prodejně s CD to jde přehrát a jsi-li šikovný určitě to najdeš e stažení i na internetu.

Raveňák: myslím, že to jde na vinylu sehnat, dokonce i na českém serveru, který to ale zřejmě nakupuje v zahraničí. K recenzi – v podstatě souhlasím. Jen teď, když už ji mám naposlouchanou několik týdnů, denně ji sjiždím několikrát, stále musím říct, že Musicology mi asi jako celek sedí víc, což ale nesnižuje kvalitu jednotlivých skladeb na 3121. A i přesto, že Musicology mi přišlo oldschoolovější, tak některé skladby jako Illusion, Coma, Pimp & Circumstance nebo Life ‚O‘ The Party jsou neptunovejší než cokoliv na 3121. 3121 je ale skvělá deska, která navíc zraje každým poslechem, je stále lepší!


21.47 - 27. března 2006

 

te amo corazon- a tak se na tom světě máme,yeah,baví me ta deska :-P


22.06 - 27. března 2006

 

moje je ale stejnak Satisfied,už popáté dokola)


Ami Ikona k nicku: Ami
23.19 - 27. března 2006

LP deska  

Na lp vinylu vychází album o pár dní později než cd, jako obvykle ;-) Ale během pár dní by měl být na světě, už se teď dá objednat třeba na audiu3 Ale teď k albu, je bezvadné každým poslechem na něm nacházím něco nového, od prvního poslechu až po ten poslední se bavím a je to jedno z mála alb které jsou opravdu dokonalý celek a přeskočit jakkoukoliv skladbu vám musí připadak jako hřích ;-) Dost blbě se u Prince určují ta nejlepší alba, každé je v něčem jiné a originální, každý fanoušek má svého favorita a ten můj je právě 3121 ;-)


01.01 - 28. března 2006

2 Milioner  

pust si jeste „On The Couch“ (album Musicology) a srovnej a vysledek mi prosim sem napis, diky, vazne me to zajima! Peace


12.25 - 28. března 2006

rozdíl  

mezi námi je právě v tom, že k Musicology jsem si musel hledat cestu, zatímco u 3121 jsem poslechl a zamiloval se na první poslech :)


15.10 - 28. března 2006

rozdíl  

jasně, je to o subjekltivním vnímání. Já to jen měl tak, že Musicology jsem dal do přehrávače a stiskl PLAY a nastala extáze. U 3121 si stejne pustím vždy všechny tracky ale nutí mě to nedodržet pořadí, ale deska je to skvělá. Toť jen jak to vníám já.


Ami Ikona k nicku: Ami
22.26 - 28. března 2006

 

Ja osobne ted mam v oblibe vic 3121 ale po Musicology taky casto sahnu ale treba je to tim ze 3121 je por me proste novinka a nemam ji tak „nastudovanou“ …az cas ukaze co je u me vys ale je uzasne jake skvele desky vdal jen dva roky po sobe, desky ktere si muzou konkurovat, je to proste hudebni genius


22.44 - 28. března 2006

 

mě ještě žádná deska nikdy nedonutila držet pořadí :)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama