METANCITY – nejen Hip hop

Rozhovor s frýdeckomísteckým producentem Camillem Cavem

Nové tváře české produkce jsem si všiml v prosinci loňského roku na internetových stránkách Bbaráku Ukázky vypadaly dobře, takže jsem byl celkem zvědavý, jak nakonec bude znít finální produkt. I přes nedobrý zvuk zní album First Fruit dosti zajímavě. Nepostrádám nápaditost, netradiční chilloutový vzhled beru jako plus. Samozřejmě, není to dokonalé, dokonce bych řekl, že k tomu to má ještě dost daleko, ale beru to jako slibný začátek, jenž by mohl dát již tak kvalitní české hiphopové produkci zase jiný rozměr. Když k tomu přidáme to, že Camill bydlí v nedalekém Frýdku-Místku, bylo tak o tomto menším rozhovoru jasno. Pokud vás zajímá, kdo že to vlastně je ten místní producent, pokračujte ve čtení. A samozřejmě si taky stáhněte to album ;)

Zdravím, důvod k rozhovoru je jasný – tvé debutové album First Fruit. Mohl bys nám ještě, než se k němu dostaneme, říct něco o sobě? Odkud jsi, jak ses dostal k produkci a jak dlouho se jí věnuješ? Zda máš nějaké vzory nebo alespoň určité lidi, kteří tvou tvorbu inspirují…

Čau. Jsem z Frýdku – Místku a se skládáním hudby jsem začal někdy v roce 2002. V podstatě mě k tomu přivedli kámoši, kteří odněkud dotáhli Modplug Tracker a pár samplů. Docela mě to v té době chytlo a plavu v tom dodnes. Co se týče mých oblíbenců, tak je to Just Blaze, Scott Storch, The Neptunes, Jay Dee nebo třeba Timbaland. Kromě hip-hopu se samozřejmě nebráním ani poslechu R'n'B nebo třeba filmové instrumentální hudby, která mě určitě také ovlivnila. Hodně se mi líbí např. Herry Gregson-Williams. U pecek typu Time Square mi běhá mráz po zádech.

Na české poměry skládáš dost nezvyklou hudbu. Kam bys sám sebe zařadil? Považuješ se za hiphopového producenta nebo máš jakési škatulkování v paži a děláš si zkrátka to, co se ti líbí?

Vystihl jsi to zcela přesně, škatulkování neřeším a jedu si svoje. Nikomu to nenutím, kdo nechce, ať to neposlouchá.

Jak bys sám charakterizoval svou desku a jak si s ní spokojen?

V prvé řadě bych to vůbec nenazýval deskou. Pod tímto pojmem si představuji něco v úplně jiné kvalitě, hlavně co se zvuku týče. Spokojen nejsem. Nazval bych to nějakým prvotním amatérským počinem, proto také First-Fruit. Při samotném skládání vždy hledám jakýkoliv, třeba úplně jednoduchý, zvuk, který mě nějak zaujme a pak se s ním už jen snažím nějakým způsobem hrát. Někdy z toho vyleze, pro mě, docela zajímavý základ, který se dále snažím nějak obalit a rozvést. Beat dávám většinou až na závěr.

Hádám, že beaty děláš především na kompu. Pletu se, nebo používáš při jejich tvorbě i jiné přístroje, nástroje? Co programy? Můžeš říct, ve kterých pracuješ?

Většina věcí je ještě dělaná v Modplugu, něco v Reasonu a v současné době začínám, hlavně kvůli zvuku, dělat v Cubase. Žádné jiné nástroje zatím! nepoužívám.

Když nepočítáme remix Get Ur Freak On, tak na ní máš jediného hosta, a to DJe Hoolu. Plánuješ udělat něco na způsob klasického hiphopového alba, tedy jestli dáš možnost nějakým spřízněným rapperům nebo jestli se ti zamlouvá spíše samotná produkce? Případně jiné plány do budoucna?

Spolupráci s rappery se v žádném případě nebráním. Pokud se najde někdo, komu můj styl sedne, nevidím v tom problém. Sám z toho mám stále takový dojem, že tomu něco chybí a myslím, že rap by tomu mohl v budoucnu dát zase jiný rozměr.

Jak bys zhodnotil severomoravskou scénu? Máš nějaký tip, kdo nebo co by ji mohlo alespoň částečně dostat do centra kulturního dění v ČR? Mi osobně se líbí například věci od Yeden a 1, jinak nemám zase tak velký přehled, takže tady bude určitě pár dalších talentů, o kterých ještě nevím.

Jak se díváš na přední osobnosti české hiphopové produkce? Mohl bys ke každému z níže jmenovaných napsat pár slov?

Wich – Určitě jeden z nejlepších u nás. Líbí se mi hlavně starší věci, v těch nových postrádám jeho hudební podpis.

Side – Mě konkrétně jeho tvorba neoslovila, ale tím samozřejmě nechci říct, že je to špatné, jen mi to nic neříká.

Opia – Od něj jsem toho moc neslyšel, ale jsem zvědavý na Cutalogue.

Poslední slova? Pokud máš ještě něco na srdci, co tady dnes nepadlo, máš volnou ruku.

Poďme Moravo!!! :) Kavec & Hoola

Camill Cave – First Fruit

1) I.P.
2) Freddy Mystic
3) Waterworld Mix Part 1
4) Jeep
5) Forest
6) Waterworld Mix Part 2
7) Nameless
8) Bells
9) Kavec
10) Get UR Freak On (RMX)
11) Waterworld (RMX)
12) Incognito

Tagy: Camil Cave, Kamil Kave, Frýdek-Místek, produkce, hip-hop, chillout, DJ Hoola

Rubrika: Články, 5. března 2006, RavenakKomentáře

06.56 - 6. března 2006

WOW!  

Respekt to U C.C :) Jen tak dal bracho:)


09.51 - 6. března 2006

Fatal  

Dík… doufám, že v budoucnu něco dáme :-)


20.34 - 6. března 2006

100%  


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama