METANCITY – nejen Hip hop

Saian Supa Crew v Abatonu / Report

Původně jsem nechtěl tento report vůbec napsat. Nebyl k sehnání žádný fotograf, a taky tak nějak věřím tomu, že jediná fotografie dokáže říct více než celý článek. Nicméně celkový zážitek byl natolik silný, že jsem to ze sebe zkrátka musel nějak dostat. Francouzi Saian Supa Crew patří k mým nejoblíbenějším, zvláště po mém loňském pobytu v jejich zemi. Pokud jsem si něco nechtěl nechat ujít, byli to právě oni.

Do Abatonu jsem společně s doprovodem dorazil asi v půlce koncertu nizozemských předskokanů Pete Philly & Perquisite. Ačkoli jsem předem věděl, v jakém složení tahle dvojka vystupuje, na místě jakoby hrála klasická živá kapela. DJe jsem viděl zezadu a můj první dojem byl, že musí hrát na basu. Jazzové instro plně vyplňovalo prostorný, leč momentálně zalidněný hlavní sál rozlehlého klubu. Nadšen natolik, že jsem nechtěl vystát obrovskou frontu u šatny, se jdu poohlédnout po nějakém dobrém místě ve vrchním patře. Tam bylo sice také poměrně plno, ale přece jen jsem se nakonec postavil na boční stranu. Nic moc, ale co… nemusel

PP&P skončili kolem půl desáté a nechali tak rozvášněné, místy skandující publikum čekat na hvězdy večera dobrou půlhodinu. Pak už se ale konečně staví za gramofony jejich DJ (byl to ten, co si myslím?), k mixpultu zvukař a pomalu začíná přicházet šou s velkým eš. Na pódium přichází současná pětičlenná sestava – Feniksi, Vicelow, Leeroy Keziah, Sir Samuel a la Bouche bionique Sly The Mic Buddah, lidi pod ním šílí. A šílet budou celé dvě hodiny, jen s tím rozdílem, že čím dál tím víc. Začalo se zhurta. Energické podání skladeb nutí fanoušky skákat, mávat rukama, pískat, řvát, tleskat a všechny ty ostatní věci, kterými se odměňuje vynikající kapela. Dokonale nacvičená šou, v níž svou roli sehrál taky sám zvukař, který se zároveň staral o ovládání světelných efektů, se zkrátka nedalo odolat.

Hrály se převážně nové skladby z jejich aktuálního alba Hold Up, které mě sice poměrně zklamalo, ale na živo znělo mnohem lépe. Dostalo se taky i na pár starších věcí, z nichž mě především potěšila má nejoblíbenější Angela (jen pro zajímavost.. refrén se dá přeložit zhruba jako Angelo, chci s tebou spát, když tvůj taťka není doma). Beaty šlapaly, DJ se čtyřmi gramofony se nakonec ukázal i jako výborný turntablista. Na řadu se také hned dvakrát dostal pan beatboxer Sly The Mic Buddah, jehož první představení mě sice ke konci už lehce nudilo, zato to druhé nemělo chybu. S pomocí pedálu perfektně interpretoval podklady známých hiphopových šlágrů (Gangsta‘s Pa­radise od Coolia, Woo Ha!! Got You All in Check od Busty Rhymese a pak taky po krátké pauze s Ol‘ Dirty Bastardového Brooklyn Zoo jeho ještě o chlup lepší pecku Shimmy Shimmy Ya) a pak dokonce s téměř identickým hlasem i výborně odrapoval část textu.

V závěru mě naprosto zničilo, co všechno Francouzi nedokázali s lidmi udělat. Zapomeňte na nerytmické mávání rukama, tady šlo o pohyb masy z jedné strany na druhou, skákání s nataženou rukou do vzduchu do rytmu d‘n‘b a následného dřepnutí si. Z vrchu to sakra bralo dech. Samozřejmě došlo také na přídavek, publikum, řvoucí natolik, že by přehlušilo i nejsilnější soundsystem na nějakém tekknu, se neodmítá.

Kdybych měl zmínit nějaké zápory toho večera, jen těžko bych je hledal. Už mě nebaví se pořád opakovat, ale opravdu ještě jednou musím vypíchnout vystupování skupiny. K vynikajícímu rapu, zpěvu, beatboxu si připočtěte secvičené triky se zvukařem a DJem, taneční kreace a vůbec jejich celkový přístup a dostanete jeden z těch nejlepších koncertů, na které jste si mohli zajít. Příště jedu klidně zas.

Tagy: Saian Supa Crew, SSC, francouzský hip-hop, Abaton, Sir Samuel, Sly The Mic Buddah, Pete Philly & Perquisite

Rubrika: Reporty a fotky, 24. února 2006, RavenakKomentáře

21.24 - 27. února 2006

 

DOKONALY KONCERT JAK PETE PHILY TAK JESTE LEPSI SAIAN SUPA NEZ KDYSI V ROXY


18.36 - 1. března 2006

 

To není pravda.Byl jsem tam a stálo to za prd.


11.34 - 4. března 2006

 

pak nemáš uši ;)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama