METANCITY – nejen Hip hop

Report z bratislavského koncertu Fugees

Je jedenáct v noci 23. 12. 2005 a v hlavě se mi stále promílá spousta myšlenek na včerejšek. Chvil, kdy jsem si představoval, že uvidím ,,Bohy na zemi´´,chvil, kdy jsem odpočítával nejdřív dny, pak hodiny, minuty, sekundy do příjezdu vlaku směr Žilina-Bratislava, chvil, při kterých jsem poslouchal donekonečna všechny ty už dobře známé ´odrhovačky´, vzpomínky na opilé maníky, kteří padali na gramofony se slovy ,,ještěéé rédynod´´ těch myšlenek je na román, na začátku jsem si říkal udržím ten report v rovině informační, ale v případě kapely ,která asi nejvíc ovlivnila mou generaci to ani moc nejde. Bůhví kdo vytvořil tuto smrtelně nebezpečnou trojku. Jediné, co bylo jisté bylo mé ,,jedu´´ , když jsem se o tom poprvé dověděl.

Čas odjezdu jsme si stanovili na 13:30, jelikož cesta přes Slovensko není žádný růžový sad (místo průvodčích tam mají policii), ale jinak zábava…první pokuta za kouření(fajčenie teda) v nekuřáckém(v ne­fajčiárském),100 Sk a úsměv šéfa, je vidět že určité věci se nezměnily. Po příjezdu do Blavy a následném zlokalizování se jsme stáli před budovou Incheba haly. Kolem cca 500 lidí, což mě přivedlo do menšího šoku, že by Slováci zklamali? Chyba lávky, po nezbytném odbavení jsem pochopil, že tady je docházka přesně dána, plný parket pod pódiem byl toho důkazem.

Prostor mě velice bavil, byl zajímavě rozčleněn na kotel,druhou vlnu kotle a tribuny, prima nápad. V okamžiku, kdy jsme si našli své hnízdečko na jedné z bočních tribun,se hala zatemnila a přes ní prošel ostrý hlas , který křičel dvě slova ,,Murdaro Demles´´. Rap fans si už určo odvodily, že do města ,,co není ako káva´´ přijela eskadra z Piešťan. Kontrafakt spustili, kotel řval, a já se jen stěží snažil rozumět, o čem zpívají. Asi začnu chodit na lekce jazyka našich sousedů. Asi po třetí písničce už mi to opravdu připadlo ,standardní, vše se změnilo po příchodu jejich kapely. To bylo snad poprvé, co se mi tato parta líbila. Mělo to šmrnc, ale i kluci za chvíli pochopily, že tady se čeká jen na jediné. Možná bych mohl zmínit i jejich fellu (prý strýca), který ukázal jak se jede r´n´b ve 40ti, tečka k nim.

Jak už jsem naznačil, čekalo se na jediné, trvalo to asi deset minut, když na pódium přiběhl nejspíš černoch v kšiltovce, dresu a rouškou přes obličej, jeho věta : ,,You don´t know,who I am!´´ byla v té chvíli asi nejvýstižnější.Po chvíli uvaděčství se světlo rozjelo směrem ke gramofonům, kde čekal mně neznámý DJ. Ten spustil asi jeden z nejšílenějších setů, co jsem kdy slyšel. Za dvacet minut projel snad všechny největší hymny od ODB až po 50. To docela pekelně rozvařilo lidi, najednou ticho a na pódiu se objevil kytarista s bicmanem a třemi vokalistkami.

Ohromný řev a na place byl little big Man the Pras. Rozjel uvítací freestyle, uvedl, na co se máme dnes těšit a zmizel v zákulisí. Nemusel jsem čekat dlouho a přiběhl muž, který se pro tento večer stal můj hrdina číslo 1. – Wyclef Jean místo tisíce řečí vzal do ruky elektrickou kytaru a lehce naznačil že to bude trochu ,,jiná´´ párty. Poté nezbylo místo pro nikoho jiného než Lady Lauryn Hill, její extravagantní sukně a klobouk už mluvil za vše.´Ani nám nedali čas se posílit a už dunělo všude ,,Pick up your microphones´´ lidi šíleli..... Srdce bušilo třem tisícům lidí na jedné frekvenci, Pras se poprvé koupal na rukou desítek fans a už nás masírovalo ,,ulalalá´´ neboli FU-GEE-LA, ten řev publika byl neskutečný, hrozně moc pozitivní energie. Vypisovat se o každé pecce by bylo na slohovku, proto vytáhnu jen ,,pár špeků´´ – nejmasovější věc Ready Or Not byla odzpívána vzápětí chorálem a s podstatně rychlejším rytmem, ale ta paní do toho dala celé své srdce. Toto byly momenty, které mám zaryté v hlavě a už se pryč nedostanou. Killing Me Softly With His Song v aréně o osamocené Lauryn na pódiu byl opravdu úžasný , nebylo slov. To, co ovšem následovalo vzápětí, byl fakt úlet. Wyclef nás poprosil, ať si začnem nad hlavami svítit s mobily, přitom se zhasly všechna světla a utvořil se obrovský vánoční stromek o tisících světýlkách.

Zase ticho. Kytarista Fugees sám na pódiu, v ruce kytaru a začal si vybrnkávat jednu velmi známou melodii. Takhle ho to však přestalo bavit, takže začal hrát s kytarou za zády, pak tuto melodii hrál bradou (nekecám). ticho..... I remember when we use to sit… padaly všechny zábrany, čas se zastavil a Wyclef teď mohl cokoliv. No Woman, No Cry zabila nezabité. Zážitek až mě husí kůže přejela přes záda. Show nabírala na obrátkách a po každé pecce následovalo ještě freestylové sólo kytary a zpěvu. Jeden moment, co si zpětně vybavuju byl, když tenoristky dostali šanci ukázat naplno, co v každé z nich je. Docela jsem přemýšlel, kolik oken to nakonec vybilo, protože ty výšky byly opravdu v jiné dimenzi.Následoval jeho proslov, kterým řekl,že nepracuje pro Bushe, nepracuje pro FBI, nepracuje pro CIA, kterému jen málo lidí rozumělo, ale ten, kdo ano, něco si z něj odnesl. Nastal obrovský výkřik ,,no waaar!´´ a hala se otřásala v základech. Wyclef se ztratil z pódia…najednou byl mezi lidmi uprostřed publika, za ním běžel bodyguard a on si jen tak kalil se všemi, kdo chtěl. V tom momentě mi asi opravdu došlo co vlastně znamená slovo ,,hip-hop".

Večer pokračoval peckou The Mask a Take it Easy, která tuhle tour vlastně odstartovala, poté ještě pár neznámých věcí, už bylo jasné, že se blíží konec.Wyclef začal čarovat kouzla na kytaře a velice bavil, je to showman s velkým Sh! Koncert skončil, lidi byli tak vyčerpaní, že nikdo už nedokázal žádat o přídavek. Mysleli jsme, že už jako balíme…jenže v tom se za mohutného beatu začali na pódium hrnout kupy slečen a chlapců ve stejných úborech. Hned, jak se vyklidil prostor, začal jsem pochybovat o jejich slovanském původu, protože takovou 15minutovou sestavu plnou těch nejlepších freaky styles jsem opravdu ještě neviděl. Kluci začali poté sólovat a v tom skočil mezi ně starý šakal Wyclef, který zatím jen přihlížel, a ukázal nám, jak to jede v jejich kraji. Kotel zas byl na nohou. Toto předváděli ještě v nespočetných minutách. Nakonec se sám Wyclef postavil doprostřed, začal se nějak divně rozšvihávat a skočil salto vpřed a dopad přímo na záda. Prostě sám dobře věděl, že to salto neudělá. Udělal to jen pro nás, pro fanoušky Fugees. Dal najevo, jak si nás váží, ukázal mi tu správnou stranu pohledu na věc. Ne jak jedna nejmenovaná kapela, která zhatila line-up už dvěma akcím v ČR se vzkazem „vyserte si prdel Češi!“.

Shrnutí? Snad jen, že Lauryn zpívá o hodně níž, než slyšíme a že jsem si myslel, že Pras bude větší showman. Bohužel se držel pořád vzadu. Občas se mi také zdálo, že bylo špatně vyvážené zvučení zpěvů oproti instrumentům. A můj osobní názor? Nelituju ani koruny, kterou jsem pro toto vynaložil. Navíc v den tohoto koncertu přesně před dvaceti lety se narodil ten, kdo vám toto celé vypráví. To byl dárek, který se nedá vyčíslit, víc už opravdu nevím co dodat.. snad jen ůůůlalalááááá­áááááá…

fotky z akce – tady

Tagy: Fugees, Pras, Wyclef Jean, Lauryn Hill, Bratislava, Kontrafakt, koncert, report

Rubrika: Reporty a fotky, 25. prosince 2005, MilionerKomentáře

14.18 - 25. prosince 2005

Moc pěkný report Milánku..  

musel to být opravdu skvělý zážitek. Spíš by mne ale zajímalo, než Ready Or Not, tomu podobné a převzatý „No Woman..“ jestli hráli své, podle mne pravé hity z alba „Blunted On Reality“ na kterých jsem zase já vyrůstal :o) „Boof Baf, Nappy Heads,..“ Či Wyclefovy jedinečné a nejlepší hity z alba „The Carnival – Monalisa, Guantanamera, Gone Till November, We Trying To Stay Alive, Gunpowder,..“ ..


14.26 - 25. prosince 2005

big up fugees!  

Autor článku přesně vystih moje pocity z tohohle nezapomenutelnyho zážitku! Slovo „jedu“ – naprosto stejny! Queen Lauryn & Hero Wyclef utahli celej koncert na výbornou. Pras – na úplnym startu koncertu sem si všimnul (stál sem uprostřed tři metry od podia) jak Wyclef postrcil Prase něco jako ve stylu „vzmož se kámo“, asi ne každej den je posvícení! Zase se mu musí nechat že jeho skok do lidí překvapil! Jenom mam pocit mensiho desinfo z clanku: intro mel Wyclef a ne Pras, koncert sem poslouchal celej a myslim ze dost bedlive, ale Take it easy sem neslysel! K Lauryn a jeji barve hlasu – taky sem byl prekvapenej ze to bylo hlubsi nez jak slysil na misseducation, ale ve srovnání s Unplugged uz to takovej rozdil neni. Naopak je její hlas skvelej v naprostý „originalitě okamžiku“. Jeste chci neco napsat k tomu užasnými záveru! Malokdy se vidí, že po konci koncertu polehává jeden z artistu na pravejch bednách a popíjí pivo, Lauryn stála napravo, lehce schovaná, ale ne zas tak moc!, Pras zmizel (v mym případě nejmín výrazná osobnost z Fugees, takze zádná skoda). Presne jak autor sem si rikal „kurva o tomhle je hiphop!“ Proste maximalní pohoda, zádny vypětí, povrchnost (kterou sem lehce předpokládal v závislosti na tom jaky to sou legendy)nebyla! Na tohle se nezapomíná! never4ever


16.42 - 25. prosince 2005

2 transmit  

jsem rád že máš stejný názor, byl to mejdan života..menšímu des-infu se nediv,sám víš jaká to byla jízda, snažil jsem se vystihnout co jen to šlo)


17.48 - 25. prosince 2005

2 Milioner & all  

jasny..to nebyla pruda – jenom spresnění. Jeste je docela vtipny to se slovákama! Byli sme v Blave cca pet minut a diky euforii alá „hola už sme tady“ dva z nás zapomněli na cigara (=fajcenie) na nadrazi. Behem vteriny byli u nas dva cajti a pokuta kazdej lito. Pul hodiny ukecaváni nesmyslnejch sracek az nakonec od jedny kamosky „Vzdyt jsou svatky“ povolilo a neplatilo se nic. S agresi ze strany slovaku sme se potkavali jak na koncerte (ve fronte na pivo, kamos dostal ranu, kdyz slapnul nakymi sk-capkovi na nohu, v tom mega davu se to ale fakt jinak nedalo) tak po nem (v jednom nonstopu servirka nejspis zapomnela na slusny vychování). Asi cz-sk minulost pretrvava i do mladších generaci!

Pro vsechny jeden vybornej link – historie FUGEES TOUR 2005 i z koncertu samotny Big Lauryn http://www.fugees-online.de/ respektive http://fugeesonline.proboards21.com/index.cgi?… hromada fotek a videi ke stahnuti témeř ze vsech koncertu. Fotky a videa z Blavy zatim chybej – staci doufat ze casem pribydou!


10.49 - 28. prosince 2005

2 „týpek, co psal tenhle report“  

Pravda, pravda a nic než pravda! ;) „MAZLTOF“! ;)


20.53 - 29. prosince 2005

mega ;)  

..nikdy uz nic taaakovyho nezaziju.. uplne's vychytal ty pocity.. fakt supr report :) taky niceho nelituju.. a to sem se kvuli tomu s mati 14 dni hadala ;o) .. ale kdyby me nepustila.. ;oD .. no.. jeden maly cerny platek papiru (vstupenka;oD) prevalcoval vsechny darky co se mi valely pod stromkem.. :) ale pst .. rodicum to nerikejte ;oD ;ox :)))


20.55 - 29. prosince 2005

:)  

joa.. Wyclef a Perfect Gentleman… uuuzasny ;o)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama