METANCITY – nejen Hip hop

Skatalites v Praze / Report z koncertu jamajských velikánů ska

Událostí roku pro lidi, kteří ještě neměli tu čest zaskankovat si na legendu z Jamajky, se stal podzimní večer 17.11. neuvěři­telným zážitkem. Do pražské Akropole zavítali stařešinové, díky nímž se teď můžeme radovat ze ska, rocksteady a reggae. Hrají už od r. 1964, ale v této sestavě se udrželi přibližně jen rok. Naštěstí se umoudřili a v trochu pozměněné sestavě to opět rozjeli. Do Prahy přijeli v sestavě: Lester „Ska” Sterling – altový sax, Lloyd Knibb – bicí a posledním původním členem, nebo lépe řečeno členkou, byla radostně očekávána Doreen Shaffer. Bohužel už nedorazil, jako tomu bylo před dvěma léty, zakladatel Skatalites Lloyd Brevett – kontrabas. Člověk, který byl hlavním tahounem celé kapely, bavičem a zároveň neskutečným hudebníkem. Jestli si někdo myslí, že se ve dvou lidech nedá rozjet ska, tak spolu s Lloydem Knibbemby by vás rychle vyvedli z omylu. Za jakých okolností odešel se těžko dovíme. Dalšími členy byli „Cannonball” Bryan – tenorový sax, Kevin Batchelor – trubka, Val Douglas – basa, Devon James – kytara a Ken Stewart – klávesy.

Samotný koncert byl beznadějně vyprodán. Pár z dlouho čekajících fandů ukořistilo lístky u pokladny před koncertem (nejspíš nevyzvednuté rezervačky) a pak už začali vpouštet. Klubík pěkný, ale spíš to vypadalo jako divadlo (na balkóně byly přichystány židle k sezení). S kolegy jsme samozřejmě zaparkovali hned u výčepu a čekali. Co mě třeba dostalo, že přišli i lidé ve středním věku. Prostě hudba, která spojuje lidi. Ale masakra byla, když taková jedna paní přišla s třináctiletou dcerkou, velký respekt!

Koncert odpálili ve 20h instrumentálkou „Freedom Sounds”. Okamžitě se rozpoutala tancovačka. Lidé se náramně bavili a ani ti na balkóně neposeděli.Padal jeden hit za druhým, jenže oni ani nic jiného nemají. Neznám žádnou slabou skladbu. Prostě si to ska na začátku dobře vymysleli a teď si jenom užívají.Je to vidět i na pódiu. Za těch pár let jim vystupování nedělá žádné potíže, baví se spolu s lidmi, rozhýbou všem těla a hlavně „to“ na vás přenesou. Sóla byla náramně odměňována ovaci. Chlapci si takhle na pódiu kalí, pak se postaví k instrumentu a pořádně ho rozkřičí. Dá si takové sólo, že sál začne šílet. I nejmladší člen kapely Kevin Batchelor (30?) zapadal. Má to být také nový bavič a rozjížděč show, ale mně přišel v tomhle slabší. I některá velice složitá sóla na své trubce zlehka ošidil, ale nic hrozného.

Další bombou v programu byl příchod královny rocksteady zpěvu Doreen. Střihla si „Sugar, Sugar” a všechny posadila na prdel. Za její návštěvu jsme velice rádi, páč né vždy se účastní vystoupení. Slyšet někoho zpívat s takovou lehkostí je zážitek.S jejím příchodem začala ta část programu, kde se Skatalites projevují i hlasem, což je veliká příležitost pro znalce textů, a že jich bylo. Poté nás zahrnuli instrumentálními skladbami a opět se přišla na nás podívat Doreen. Dočkali jsme se i několika přídavků a odměnili jsme potleskem.

Koncert vskutku překrásný. Zvuk luxusní, publikum parádní, pivo drahé a holky pěkné. Snad dvě výtky. Bylo přesně 22h a šmitec, noční klid. Chyběli ještě předskokani. Ne snad proto, abychom se připravili na Jamajku, ale přece jenom se sluší ukázat kapele takového formátu, jak to se ska vypadá u nás. Fast Foodi by se tohoto úkolu zmocnili určitě velice rádi a zodpovědně.

Tagy: Skatalites, report, ska, rocksteady, Jamajka, Praha, Akropole, Doreen

Rubrika: Reporty a fotky, 24. listopadu 2005, PetrKomentáře

13.32 - 26. listopadu 2005

no hej!  

koncert to byl paradni, priste bych ale radsi videl skatalites na akci velikosti Mighty Sounds, nebo aspon vev etsim klubu nez Akropole, pac takova legenda si zaslouzi aby ji slyselo vic lidi! jo a prazaci sou chuji


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama