METANCITY – nejen Hip hop

Report: ATTACK FROM THE NORTH

Je pátek 28.11 a já trčím u mamky v Olomouci, usínám a nemůžu se dočkat zítřka, kdy jedu do Ostravy na party která slibovala kvalitu, nejen samotným programem, ale i klubem FABRIC. Na programu, byli INDEX, INA SORTA (sk), ZLOMENEJ WAZ, COSSIGA a JEZUS+ capoeira, breakdance, freestajl-G-MANIK, beatbox-tatka BOYKOT. Djz: maztah, silverscreen, dane one a na chill out stage kika + česki. Takže se bylo rozhodně na co těšit:o)

Je sobota –poledne..vyjíždím z Olomoutze a v baťůžku mě hřejou řízečky a 4 desítky. Cesta byla tedy příjemná. Huhuuu, Svinov. Doplnit zásoby na kvartýr k nejznámějšímu ostravskému střelci …the myszak:o)( ti co znají ví:o)),.videjko, gramofony, vínko a honem na party…revizoru málo, ok.
Něco kolem 8 jsem dorazil k Fabricu, kde už stepovali známi i neznámí a kde jsem nakonec zůstal nejméně hodinku. Té venkovní hodinky s klemrou až na koulích jsem vůbec nelitoval, bo sem se bavil jak nikdy:o). Stojím s klukama, probíráme důležité věci(hehe) a najednou slyším nějaké rýmy, tak se otočím a co mé oko nezahlédne. Po cestě si to mašírují 2 odresovaní mládenci tak kolem 14–15, o těch šílenostech co měli na hlavě( aneb jak otočit kšilt na 101 způsobů) se radši ani nezmiňuju. Jejich role byly jasné jeden ,,mc“, druhej doprovod.. ,,MC“ mával rukama, div svému doprovodu nevypíchl oko a celý svůj neverbalní projev kořenil ,,freestajlem“, zaslechl jsem rýmy jako jojo, indy a wich, psh, to je muj bít, to je můj styl stříkám to na zdi..atd atd:o), to by má bránice ještě jaksik unesla, ale když chlopi přišli ke skupince postávajících ov-writtaz (a ze jich tam nebylo málo) a začali jím šermovat před očima a řvat ,,rymy“ typu ,,jsem mc, můj styl je indy a wich ma styl stříkam na stěny na vas seru, to je můj styl moje ulice psh a a a….hehe…no prostě emotivní zážitek a jen jsem si říkal ať jsou koncerty alespoň o 100% lepší.
UFF, sem vevnitř. Ve fabru dneska poprvé. Jako odchovanec ,,kamence“ jsem se tam trošku necítil, ale spoko:o))) začínám se rozhlížet, vídím známe, ale kupodivu na akci takového typu jsem čekal lidí více. No snad to dorazí. Jdu se podívat do chill out stage, kde byla poměrně velká místnost, z kameným barem, gramofénama, českim a kikou a spousty tanečníku.. dávám pivečko a sleduju svoje domáci kluky ,, offside breakers „ havířov. Na placu jsem zaznamenal i metancity bboyz a snad i upwards z opavy, na které se offside, jak mi bylo zděleno, mooc těšil. Kluci zkoušeli různorodé prvky, ale co jsem nechápal, že to dělali na koberci:o) ale přesto se dali vidět, želvy, 99 i vrtulníky. Občas mi to připadlo jako škola breakdance s ředitelem JARKEWM (offside breakers), který dával asi nejlíp a bboyz za ním chodili jak mají ten či onen prvek dělat.
Jdu se mrknout dolů, jak to vypadá z hlavním programem…a podívejme oni už valí INA SORTA z Žiliny. Lidí je pod pódiem zhruba kolem té šedesátky. Kluci dávali parádně, slyšel jsem je poprvé na živo a až na komunikaci s publikem, to byl hodně vydařený koncert, s dobrým rapem a krutýma instrama. ( neočekával jsem od nich to co předvedli po té, co se mi před 3rokama dostala do ruky jejich demo nahrávka od kámoše z Žiliny- bylo to hrozné), ale čas je vývoj a kluci jim rozhodně prošli. Na podium přišli budějice aneb INDEX—ramel,akim,bee+ dj silverscreen. Bylo mi kluků docela líto, protože hráli fér koncert a lidi to nedokázali vůbec ocenit, nějaký potlesk, se ozýval zřídka a v sále to zašumělo až po vyvolání jednoho nejmenovaného Fotbalového CluBu. Na klukách to bylo vidět, že očekávali od publika něco víc. Index odešli a nastala třičtvrtě hodinka volné zábavy s vychovatelem za kotoučema. Rozhlížím se, ale v klubu moc lidí není, vidím to tak na 150. Lidi se roztančili a byl ten pravý čas pro nástup ZLOMENÉHO WAZU za zady s godzilou maztahem. Kluci dali ukrutnou show, mají to promáknuté. Nejvíc mě zabil trek, který dávali na instro od K-OTIX. To se očividně líbilo nejvíc většině podporujících pod podiem, kterých bylo ne víc než 60. Zbytek seděl v pohodlných křeslech, a na lavičkách, z kterých nebylo na podium skoro vidět..Bohužel úkaz který asi nikdo nezmění a takovíhle lidi budou na akcích vždycky. No nic, ti co chtěli vidět pořádnej koncert a taky ho náležitě ocenit, tak to udělali a i na to, že takových lidi moc nebylo, byl celkem slušný kotlík. ZW jsem viděl po třetí a musím říct,že je čím dál lepší! Nejvíc mě při jejich koncertě pobavil on ,,MC“ o kterém jsem psal na začátku reportu—stojím kalím na zlomenej waz a on vedle mě a říká…,,to jsou ti INDEX?“ ja mu na to ,,joo ty voe to jsou oni, drsné že?“ a on začal skákat jak o život a řve ,, indeeeeeeeeee­eeeeex“…hehe.­.no jo lidé jsou různí. Skončili ZW, lidé se rozešli na pivo, nebo do chill out stage a na podiu zbyla hrstka v očekávání dalšího programu a spousta zewlů v křeslech. Ale to už jsem uviděl fialovou košili, bekovku, typické rifle a lakýry—jasné, tatka BOYKOT. Uvítal ostravské publikum svým specifickým způsobem a spustil svoje umění. Na v rohu podia u zvukaře už v té době byli přítomní JEZUS a COSSIGA…zejména jezusův výraz, který se na boykota díval jak na zjevení a z pusou dokořán kroutil hlavou a nechápal to co boykot předváděl.. B-kot:o)-dal klasiku, –vysoký jalovec, funky, jacksona, a bůh ví co ještě… jako perličku na závěr si střihl duo s G-MONYM. G-freestajl , boykot-beatbox .
Ten kdo to nejméně 5minutové peklo slyšel mi dá za pravdu ,že to byl nejlepší freestajl co kdy slyšel od někoho z okolí Ostravy….opravdu to tak na mě zapůsobilo, jak slovně tak technicky. Zvuk krutý, takže slova zněly jako zvon a já se nechal unášet vlnou opojení.
Jenže to nebyla ani párty, aby nenastaly nějaké technické problémy. A sice při nástupu jezuse a cossigy. Kluci měli problém se zvukem, takže se to tak půl hodiny minimálně štelovalo. Když už bylo všecko jakeš takež v pohodě, spustili kluci beatbox, na střídačku, skreče-cossiga, klasika. Potom přišla na podium živoucí legenda pražského graffiti- (balet-dowis)
Chopil se mikrofonu a začal rýmovat, nevím jestli to byl freestajl, nebo texty, ale málem mi praskli uši.. klukovi jdou graffiti očividně o 99,9% lépe. Od strašného rapu ho nezachránilo ani skákání po celém podiu a rozhazování sirek mezi lidi na znamení jeho crew ,,sirky“. .Nejhorší pasáž celého večera. Ale bez jediného potlesku odcházel BALET očividně spokojen.:o) a ejhlee, zvuk se poopravil a bezdrátový ,,naušní“ mikrofon začal fungovat, což bylo signálem pro jezuse aby spustil, beatbox s elektric boogie a divadlo a bůhví co ještě tenhle performer a komik ze sebou dokáže udělat. Cossiga seděl v křesle,říkal pohádku a jezus to předváděl, zvukama, beatboxem a pantomimou s e-boogie..no byla to krutost, na to že to byla improvizace…,potom scénka z kočičkou, kterou nedokončil, poněvadž jeden nejmenovaný posedávač na baru, začal do ježíše pičovat. Jezus na to odpověděl scénkou, která nenechala nikoho na pochybách ,že je to mistr improvizace. Na kluky tam byl ohlas různý, ale jasné je že kluci umí, akorát dnešní večer jim vůbec nesedl. Je kolem 02:00 ráno, na chill outu, už skoro nikdo není, mikrofony tam nejdou zapojit kvůli strašné zpětné vazbě, a tak plánovány freestajlek v chill outu neproběhl. Dj jogurt…heh (samozřejmě DANE ONE) z frýdku, se chytl úlohy, postavil se za kola z oceli a až do samého konce párty hrál jednu pecku za druhou. Partija pařila v hojném počtu až do pozdních ranních hodin, dane one skákal za gramofonáma a dotvářel atmosféru. Před koncem ještě G rozdal pár volnorýmových karet z rukávu a byl tu konec dlouhé hip-hop jazdy ve vlaku FABRIC. Domu sem přijel o půl sedmé úplně rozjebaný:o), ale to tak většinou bývá, když člověk celou noc nespí a ještě k tomu usne v minibuse k kuřetem a chlebem v puse..to už se únava pozná, když člověk jí a je tak unavený, že zapomene polknout a usne:o) hehe.. polykám a usínám….
Co říct na závěr, snad jen slogan z jedné nejmenované reklamy na pivečko z velkých popovic.-----,,párty jako od kozla, jen ti lidi byli nějací divní“-------

Tagy:

Rubrika: Reporty a fotky, 7. prosince 2003, KhomathorKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama