METANCITY – nejen Hip hop

Hrubej Domácí Produkt od Prago Union / Recenze

Stejně jako Kato a.k.a. Deph a Skupla se i já omlouvám za zpožděnou (prostě se zpozdila) recenzi jejich aktuální desky HDP. Pro mě osobně to byla nejočekávanější deska roku. Myslím, že nejsem sám, který kdysi tak strašně žral chaozzácké texty. S jejich čtyřmi deskami, projekty 3D a Rigor Mortiz, nevydanou sólovkou Já Nejsem Rapper a nesčetnými spoluprácemi se Deph jasně řadí mezi neproduktivnější osobnosti české hiphopové scény. Každopádně největší reklamu alba HDP udělal seznam hostů, na kterém nalezneme jak Phata a.k.a Jamese Colea ze Supercrooo, De Zcrechts, DJ Richarda a Admirála Kolíbala, tak zahraniční celebrity jako Planet Asiau, Kutmasta Kurta, Masta Ace, Dendemanna a Edo G.ho.

Nevím, co chválit dříve. Zda Katův podstatně zlepšený verbální projev nebo jeho beaty, které ačkoli se zcela vymykají současnému trendu umělých clap beatů (nebo naopak právě proto), působí neotřele a na české scéně inovačně. Nicméně na produkci se taktéž podíleli koncertní člen Prago Union Dědek, dezrechtský Many, Byfé, Architect a samozřejmě Kutmasta Kurt, jehož beat pro příznačně pojmenovanou skladbu „Pecka s Kurtem“ se zdá jako nejlepší z celého Hrubého Domácího Produktu. Respektive celá „Pecka s Kurtem“ s vokály Admirála Kolíbala patří mezi ty nejlepší skladby této desky. Mezi ně řadím taky lehce melancholická „Zvýřátka“, do kterých podle bookletu nahrál basu sám Kato a kytaru Yarda Halešic. Hltám každé slovo textu, ostatně tady hltám slova drtivé většiny textů. Kato má nepřekonatelný talent vykreslit na jedné straně srdce lámající příběh a na druhé zasypat všechny „suckers a jejich souzmrdy“ battle rýmy ostřejšími než skalpel tak jako ve skladbě „V.A.R.“ s hostujícím Phatem, jehož výkon překonal všechny mé představy. Paráda, nejúdernější song poslední doby. Zajímavě působí samotné srovnání jejich flow. Zatímco hutně rapující Phat, který se během své sloky stihne otřít i o neratovického Sasu, působí tradičně sebevědomě, Katův přednes se drží v opačné rovině.

O které pecce se rozepsat dál? O hymně „Verbální Atentát“? O hvězdné kolaboraci „Beat & I A Já Und Ich“ se zámořským Mastou Acem a německým Dendemannem? O „Gold Chain Mew-Zick II“ s hostujícím Planet Asiou vypovídající o tolik potřebném navrácení hip-hopu zpátky ke kořenům? O vtipném „Sklep!“u se samplem z filmu Kulový Blesk nebo o ponurém Bestiáři? Opravdu nevím, nacházím pouze jediné slabé místo, a to Katovo ještě občas falešně znějící flow. Dokonce i DJ Skupla, který o sobě na předešlých projektech dával vědět spíše sporadicky, cutuje jedna radost. Tohle je česká deska roku, alespoň pro mě určitě. Dávám 90%.

1. Intro f. DĚDEK
2. Kandidát Vět
3. Hadí Počty
4. Prýliš Dlouhey Víkent
5. Kosh
6. Bestiář
7. V.A.R. f. PHATSKI
8. Gold Chain Mew-Zick II f. PLANET ASIA
9. Zvyřátka
10. Sklep!
11. Pecka S Kurtem f. KUTMASTA KURT
12. Int´Louda
13. Dlouhábez­zastavení f. DE ZRECHTS
14. Drým f. KLÁRA + ARCHITECT
15. Beat & I A Já Und Ich f. MASTA ACE + DENDEMANN
16. Starý Pro Nový (Ol´4 Tha New) f. EDO.G. + DJ RICHARD
17. Rapviem
18. Půlnoční Běh f. DĚDEK

Tagy: Deph, Chaozz, Prago Union, Kato, HDP, Hrubej Národní Produkt, českej hip-hop, český hip-hop

Rubrika: Recenze, 8. listopadu 2005, RavenakKomentáře

14.57 - 8. listopadu 2005

souhlas  

skvělá deska!!!


15.15 - 8. listopadu 2005

no jo  

ale vidim to trosku jinak…


17.08 - 8. listopadu 2005

dobrý  

líbí se mi dnes netradiční beaty!!! nejvíc track „Bestiář“


17.16 - 8. listopadu 2005

detayl  

povídej, povídej


18.15 - 8. listopadu 2005

výborný album  

největší prdel je, že i přes všechny ty hvězdný hosty září na desce nejjasněji její tvůrci, samotní Prago Union a to je samozřejmě naprosto v pořádku :)


09.15 - 9. listopadu 2005

ravenak  

budu budu, vyckej casu:)


15.06 - 9. listopadu 2005

:o)))  

něco dobré něco špatné.....ještě že mám DC++ :o))


16.21 - 9. listopadu 2005

česki  

oprava.. něco dobré, něco ještě lepší :)


11.26 - 10. listopadu 2005

PRAGO HLAVO  

Já tu desku uplně miluju, čekal jsem na ní strašně moc dlouho a když vylezla tak sem se bál aby mě nezklamala. To se nestalo, právě naopak uplně mě rozsekala…


18.36 - 10. listopadu 2005

uaaa  

já tu desku poslouchám už 3 týdny v kuse a nějak se jí nemůžu zbavit:-)))))nej deska co u nás vyšla…aspon pro mě…


06.35 - 14. listopadu 2005

 

je to fakt dost dobra deska.....deph ma cim dal lepsi texty…,ale deska je naslapana i po hudebni strance …fakt mazec doporucuju… SOSEJTE na DC ++ :-P peace


14.42 - 14. listopadu 2005

 

Jsi chtěl říct kupujte v nejbližším obchodě, že? ;)


15.07 - 25. listopadu 2005

RAVENAK  

no jasne to je jen takovy nas slovni obrat =)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama