METANCITY – nejen Hip hop

Domácí reggae z osmdesátých let - Jana Kratochvílová

Když jsem již zveřejnil ukázku prvního československého vinylu, napadlo mě, že bych to samé mohl udělat s první československou reggae zpěvačkou. Pro většinu z vás bude patrně jméno Jana Kratochvílová naprosto neznámé, ale vězte, že je to skutečně ona, kdo se tímto titulem může pyšnit.

Zpěvačka s dokonalým hlasem, skladatelka, textařka a herečka (Buldoci a Třešně, Trhák) Jana Kratochvílová přišla na svět 14. ledna 1953 ve Zlíně. Jejím prvním televizním vystoupením se stalo účinkování s country beatem Jiřího Brabce ve štedrovečerní Poště pro vojáky v roce 1973. Přes vystupování v divadle Dostavník a členství v kapelách Variace, Jezinky, Bezinky a Jazz Q nakonec na delší dobu zakotvila v kapele Kroky Františka Janečka. Od roku 1983 však zpívala s poměrně známou rock-reggae kapelou Heval. Z toho období také pochází následující píseň V Mý Hlavě Mi Slunce Svítá, která se nachází na jejím debutovém albu.

Díky jejímu extravagantnímu vystupování a mnohdy šílenému chování jí komunistické normalizační Československo zakazovalo, na co jen přišlo. Nelze se potom divit, že při zpáteční cestě z irského festivalu zůstala v Anglii, kde žije dodnes pod jménem Jana Pope. I přes svůj věk stále aktivně vystupuje, mohli jste ji třeba vidět na letošních Colours of Ostrava.

Omluvte zhoršenou kvalitu nahrávky, přece jen jsem ji pořídil z dvacet let staré desky. Stahovat můžete buď zde nebo samozřejmě přímo v sekci download.

Tagy: Jana Kratochvílová, české reggae, Heval

Rubrika: Tipy, 28. září 2005, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama