METANCITY – nejen Hip hop

Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch

Není tomu tak dávno, kdy jsme vás na našem webu informovali o smrti Luthera Vandrosse. Před šesti dny ho následoval jeho kolega, který sice nebyl tak známý, avšak svou tvorbou dokázal rovněž potěšit nejedno srdce. Za neobjasněných okolností zemřel 19. září tohoto roku ve svém domě v Dallasu zpěvák, kytarista, textař a producent Willie Hutch. Proslul zejména skládáním písní pro umělce, jež zastupovala společnost Motown. Vedle spoluprácí s Diannou Ross, Marvinem Gayem, Miracles a Michaelem Jacksonem se proslavil baladami Never Can Say Goodbye, Got To Be There a I‘ll Be There pro Jackson 5.

Vlastním jménem Willie McKinley Hutchinson se narodil 6. prosince 1946 v Los Angeles. Vyrostl však v texaském Dallasu, kde se ještě jako náctiletý přidal ke soulové kapele The Ambassadors. Zároveň si psal a skládal své vlastní písně. Prvním singlem, jímž se dostal do povědomí posluchačů, byla Love Has Put Me Down na labelu Soul City Records z roku 1964. Díky němu si ho také všimla pop soulová skupina The Fifth Dimension, která mu nabídla spolupráci na jejich debutovém albu. Willie neodmítl, a tak mohlo Up, Up And Away v roce 1967 vyjít.

Tři roky na to obdržel telefonát od Hala Davise a nabídku na dokončení textu písně I‘ll Be There pro Jackson 5. Nabídka byla přijata, singl se stal jedním z nejprodávanějších v sedmdesátých letech a Willie získal práci u Motownu. Produkoval jak debutové album Smokeyho Robinsona, tak i debut Michaela Jacksona. Jeho kariéra sólo umělce měla ještě chvíli počkat.

Po dvou nepříliš úspěšných deskách – Soul Portrait (1969) a Seasons for Love (1970) – konečně dosáhl uznání po vzoru Curtise Mayfielda. Využil nabídku manažera kapely Sisters Love, která měla mít menší roli ve filmu The Mack, a natočil k onomu filmu soundtrack. Ten zase po vzoru Prince překonal jeho celkovou kvalitu, a to především díky songům I Choose You, Slick, Brothers Gonna Work It Out. Na Motownu tak vydal další desky, Fully Exposed v 1973, Mark of the Beast, Foxy Brown (soundtrack) a Ode To My Lady (singly Party Down a Love Power) v 1975, Color Her Sunshine (singl I Like Everything About You), Concert in Blues a poslední, velmi zdařilá Havin‘ a House Party v roce 1977.

V roce 1975 si založil Norman Whitfield, zakládající producent Motownu, své vlastní vydavatelství – Whitfield Records. Willie se rozhodl, že z Motownu odejde také. Další dvě alba – In Tune (1978) a Midnight Dancer (1980) tedy vyšla u Normana. Neuplynulo mnoho času a Willie se k Motownu navrátil. Jeho první dlouhohrající počin byla sice jen kompilace největších hitů – In & Out (1983), ale za to se blýsknul duety s hvězdnými osobnostmi, Arethou Franklin, The Four Tops a Sammy Davisem. V roce 1985 nahrál svůj třetí soundtrack k filmu The Last Dragon, řadovou desku Making a Game out of Love a pak o sobě až do roku 1994 nijak moc vědět nedával.

Toho roku natočil na labelu G.G. It své patnácté album From the Heart, které sice bylo dosti kvalitní, nicméně řada jeho fanoušků si myslela, že již dávno s hudbou skončil, a tak se ho moc neprodalo. Jinak tomu nebylo ani s jeho dalším lpčíkem The Mack Is Back, jenž vyšlo na Midwestu dva roky po From the Heart.

I nové tisíciletí poznalo jeho tvorbu. Album Sexalicious z dubna 2002 se však stalo jeho definitivně posledním.

Tagy: Willie Hutch, Motown, Jackson 5

Rubrika: Profily, 26. září 2005, Ravenak

Fotka ke článku Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch
Fotka ke článku Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch
Fotka ke článku Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch
Fotka ke článku Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch
Fotka ke článku Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch
Fotka ke článku Svět opustila další významná postava R&B - Willie Hutch


Komentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama