METANCITY – nejen Hip hop

Colours of Ostrava 2005 - report

Tak je to za námi. George přišel, zazpíval, zvítězil. Zpočátku vlažný koncert se nakonec vyvinul ve velkolepou show, která nemá v historii Ostravy obdoby. Koncert byl sice zkrácen o hodinu, protože kapelu čekal příštího dne koncert ve francouzském Lyonu, ale i tak odcházel málokdo nespokojený. Trochu mě sice mrzelo, že se nedal větší prostor hitovkám od Funkadelic, ale na druhou stranu chápu, že bez onoho kosmického příběhu, by bylo celé vystoupení ochuzeno o základní kámen. Co mě mrzelo trochu více, byl zvuk. Chápu, že starání se o takto početný soubor dá velkou práci, ale neslyšet půlku houslového sóla nebo zpěvačku Tonyu z kapely Monkey Business, která takto vrátila hostování Berniemu Worrellovi, jenž si s tuzemskými funkery chvíli zahrál, je minimálně škoda.

Všechno dopadlo, jak mělo. Sir Nose dostal na frak, publikum jásalo. Zpočátku neklidně přešlapující dav se pod vlivem funku změnil v nezastavitelný tančící stroj, který jen velmi těžce přijímal, že se dostalo pouze krátkého přídavku. Tento koncert řadím mezi nejlepší, které jsem kdy zažil a pod neustálým pobízením Dr. Funkensteina, jsem bouncoval, jako bych byl z Prahy. Ke konci vystoupení dostalo všechny zúčastněné do varu nasazení si oranžového kšiltu s vlajkou České republiky Georgem Clintonem. Ale nebyl to pouze pan Clinton, který se postaral o takovou parádu. Všichni členové tohoto kosmického souboru předvedli vynikající výkony; ještě teď vidím jasně Sira Nosee na dva metry vysokých reprobednách, jak se postaven na rukou prohýbá a dotýká se nohama hlavy, poskakujícího Starchilda v plenkách nebo vynikající houslistku, ve funkové hudbě raritu. Myslím, že se není třeba zmiňovat o tom, jací jsou členové Parliament/Fun­kadelic skvělí muzikanti. Na vlastní kůži jsme to pocítili, když plynule přecházeli z jedné písně na druhou a jedinou větší pauzou byl konec koncertu, jenž však byl na chvíli oddálen přídavkem, peckou Atomic Dog.

Za hvězdu číslo dvě bych označil britskou kapelu Fun-da-mental, která sice vnesla do lidí jisté rozpaky při neustálém odsuzování Spojených států amerických (ono skákání nahého zpěváka, který má kolem sebe jen americkou vlajku s nápisem Terrorist No. 1, nemusí na lidi působit zrovna dvakrát dobře), ale i tak se podle mě jednalo o výtečné představení. Především cover Anarchy In U.K. od Sex Pistols neměl chybu.

Kromě těchto dvou skupin rozhodně stálo vidět Trans-Global Underground, s výbornou hráčkou na sitár, Asian Dub Foundation, portugalskou zpěvačku Marizu, Kubánce Septeto Nacional, Monkey Business, Senegalce Daara J a jejich krajanky ALIF, italskou formaci Enzo Avitabile & Bottari s fantastickými hráči na kádě a sudy anebo MC Jamalskeho, kterému na Semtex Fabric DJ Stagi kryl záda DJ Ride.

Colours of Ostrava považuji za výborný festival, kde se setkalo obrovské množství různých hudebních žánru. Tato rozmanitost, která přecházela z folku přes rock až po hip-hop, lidi rozhodně nerozdělovala. Naopak, bylo úžasné pozorovat všechny bavící se návštěvníky vedle sebe. Dokonce se mnohdy stávalo, že se lidé při hip-hopovém koncertě více bavili a určitě více tancovali než na většině hip-hopových akcích, kterých jsem se zúčastnil. A nerozházelo je ani nepřející počasí, které znepříjemňovalo koncerty po celou dobu trvání této akce. Zkoukněte fotky a příště přijďte! Letos to opravdu stálo za to.

Tagy:

Rubrika: Reporty a fotky, 18. července 2005, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama