METANCITY – nejen Hip hop

Barry White / profil

A máme tady další z knowledge připomínajících článků. Nyní se budeme zaobírat dalším z četných afroamerických umělců. Bariton, solidní nadváha a písně, u kterých se v posteli nespí. Tohle všechno shrnuje jméno Barry White.

Vlastním jménem Barry Eugene Carter (a.k.a. Barry Lee), narozen 12. září 1944 v texaském Galvestonu, se jak už to tak bývá, věnoval hudbě od útlého věku. Jako malý zpíval se svou matkou Sadie Mae Carterovou, která ho také naučila hrát na piano, v kostele. Po přestěhování do Watts v Los Angeles v jedenácti letech se podílel na nahrávání písně Goodnight My Love od Jesse Belvina. Svou první píseň Little Girl nahrál v 16ti letech s kapelou The Upfronts pod křídly místního labelu Lummtone Records. Následovala práce pro několik nezávislých labelů a nakonec spolupráce s Bobem Keanem. S člověkem, u kterého začal vydávat Sam Cooke (jeden z nejvýznamnějších soulových zpěváků vůbec) a u kterého pracoval Barry jako hledač talentů. Na týdenní výplatní pásce měl 40 dolarů a staral se spíše o Keanovy další labely – Mustang a Bronco. Na posledním z jmenovaných pak také vydal singl All in the Run of a Day. Ostatně během šedesátých let minulého století nahrává i několik dalších písní pod vlastním jménem či pod jmény skupin jako The Atlantics, The Majestics a již zmíněných The Upfronts.

První větší úspěch přišel s Felice Taylor a jejími písněmi It May Be Winter Outside, I‘m Under the Influence of Love a I Feel Love Coming On a s Violou Willis, jejíž hit Lost Without the Love of My Guy se dostal do Top 20 R&B hitparády.

V magickém roce 1969 dal dohromady Love Unlimited, ženské vokální trio složené z amatérských zpěvaček Diane Taylor, Linda James a její sestry Glodean, která se posléze stala Barryho ženou. Jejich prvním hitem byla v 1972 Barrym napsaná píseň Walkin‘ In the Rain (With the One I Love), která se objevuje na albu From a Girl's Point of View We Give You… Za komerčním úspěchem této skladby stál především Barryho přítel Larry Nunes, který ji dal poslechnout RussReganovi, šéfovi Uni labelu, který vlastnilo MCA. Píseň obohacená Barryho hlasem v telefonu se nakonec stala platinovou a dosáhla šestého místa v R&B hitparádě.

Jeho první album I‘ve Got So Much To Give přišlo v roce 1973 na labelu 20th Century Records, kde vycházely všechny jeho počiny až do roku 1979, a okamžitě zaútočilo na přední pozice R&B hitparády. Úspěch zaznamenalo díky romantickým hitům jako I'm Gonna Love You Just a Little More Baby či stejnojmenného I've Got So Much to Give. Ve svém úspěšném tažení pokračoval téhož roku hitovkami I‘m Gonna Love You Just a Little More Baby a Never, Never Gonna Give ya Up. Krom toho vyšel také singl Love‘s Theme, který to dotáhne až na první příčku pop hitparády a kterého se prodá přes milion kusů. Za tímto singlem stála už The Love Unlimited Orchestra, což byl čtyřicetičlenný ánsámbl zformovaný Barrym ve stejném roce jako Love Unlimited za účelem doprovázení Barryho při jeho koncertování. Jejich debutové album Rhapsody In White z roku 1974 obsahuje kromě zmíněné Love‘s Theme sedm další převážně instrumentální písní. V tomto roce dobyl Barry anglické i domácí hitparády se singly You‘re the First, the Last, My Everything a Can‘t Get Enough Of Your Love Baby. V příštích pěti letech byl čím dál tím více hudebně potentní a vydával jedno album za druhým. Just Another Way To Say I Love You, Just Another Way to Say I Love You (oba 1975), Let the Music Play, Is This Whatcha Wont? (oba 1976), Barry White Sings For Someone You Love (1979, obsahuje písně It's Ecstasy When You Lay Down Next to Me a Playin‘ Your Game Baby), Barry White the Man (1978, obsahující cover verzi písně Just the Way You Are od Billy Joela) je podle mě dostatečný důkaz Barryho hudební geniality. K tomuto období se rovněž váže soundtrack k filmu The Together Brothers a nejspíš není třeba dodávat, kdo ho má na svědomí.

Jak jsem již psal, Barryho vydávání na 20th Century Records nebylo nekonečné a v roce 1979 odešel s Russem Reganem. Barry podepsal smlouvu s CBS records a rozjel label Unlimited Gold. Také nahrál se svou ženou Glodean album příznačně pojmenované Barry & Glodean. Barry postupně vydal osm alb (4 Love Unlimited a 4 Love Unlimited Orchestra), avšak krom The Message Is Love nebyla příliš dobře prodávána. Následuje tvůrčí pauza. V roce 1990 se opět dostal na hudební scénu jako spolupracovník Quincy Jonese na projektu Back on the Block a v roce 1992 přezpíval hit All Around the World zpěvačky Lisy Stansfieldové. Během tohoto roku přišly desky The Man Is Back, The Right Night & Barry White a Put Me in Your Mix, kde se objevuje i píseň Dark And Lovely s Isaacem Hayesem. Rovnou přejdu až k důležitému roku 1999, kdy Barry poslal do světa album Staying Power s hitem Which Way Is Up a obdržel za něj dvě ceny Grammy.

Vedle vydávání nesmrtelných alb se Barry dostal i do televize, a to konkrétně do seriálů Ally McBeal a The Simpsons.

Rok 2002 znamenal začátek konce. Barrymu selhaly ledviny a i přes téměř roční boj se mu vyhrát nad smrtí nepodařilo. Barry White zesnul 4. července 2003 v nemocnici ve West Hollywoodu. Za celý svůj život vydal 106 zlatých a 41 platinových alb, 20 zlatých a 10 platinových singlů a celková prodejnost jde do sta milionů. Solidní úspěch pro kluka z ghetta, ne?

Tagy: Barry White, profil

Rubrika: Profily, 1. března 2005, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama