METANCITY – nejen Hip hop

Ostrava Jazz Night 2011 se skvělou zprávou, vystoupí Parker, Bona i Wooten

Letošní ročník série koncertních klubových nocí, pořádané nejen jazzovým klubem Parník, zaručeně potěší všechny fanoušky výtečné muziky a především velkých jmen, která patří nejen na severní Moravě k nejoblíbenějším. Maceo Parker, Richard BonaVictor Wooten jsou stálicemi českých pódií, což svědčí o jejich nekončící popularitě a zároveň o příslibu výborné atmosféry na jejich vystoupeních. Dramaturgie Parníku nicméně myslí i na ty, kdo mají rádi nové tváře. Svou ostravskou premiéru si odbude kytarista Steve Lukather, jenž společně se svou kapelou festival Ostrava Jazz Night 2011 zahájí.

Steve Lukather se proslavil s rockovou kapelou Toto, kterou v roce 1977 dala dohromady skupinka vynikajících studiových muzikantů, známých pro svou práci s kapelami jako Steely Dan, Seals and Crofts, Boz Scaggs, Sonny a Cher a řadou dalších. Lukather je zakládajícím členem souboru a zůstal s ním až do jeho rozpadu v roce 2008. V loňském roce se nicméně opět dali dohromady, aby evropským turné podpořili Mika Porcara v jeho boji se sklerózou, jež byla basistovi Toto diagnostikována začátkem téhož roku. Sám Lukather pak vydal celkem šest sólových alb, z nichž to poslední – All’s Well That Ends Well – především představí ostravskému publiku. Zdali se fanoušci dočkají také největších hitů Toto, jakými jsou například Rosanna, Africa či Hold the Line, to uvidíme 24. února v klubu Fabric.

To 16. březen bude náležet asi nejmilovanějšímu funkatýrovi českých zemí, jehož koncert bude hostit ostravská Garage. Před lety se sice objevila v tisku zpráva, že Maceo hodlá přestat ve svých nekonečných celosvětových turné. Toto vystoupení naštěstí ukazuje, že nešlo než o novinářskou kachnu. Pro Parkera je muzika život a z každého sóla jakoby čerpal energii, což znamená, že s nejvyšší pravděpodobností se s jeho hraním budeme setkávat, co mu síly budou stačit. Do Ostravy přijede Maceo se svou osvědčenou show ze staré školy, v níž nás přesvědčí o tom, že skutečná síla se skrývá v promyšlené kompozici a dobrém načasování. Roots & Grooves pak není pouze název jeho poslední desky z roku 2007, ale zejména přístup, jenž činí jeho shows tolik specifickými.

Rodák z Kamerunu naposledy rozezvučnil svou basu v roce 2009, kdy vydal své aktuální album Ten Shades of Blues. V Ostravě jsme ovšem naživo nemohli slyšet ani jeho předposlední počin Bona Makes You Sweat po svém vydání, a tak nás čeká opravdu zajímavé vystoupení se vším všudy. Richard Bona je znám jako citlivý muzikant, jenž se rád nechává unášet zdánlivě nepatrnými odstíny své baskytary. Stejně tak ale dokáže své publikum přivést do varu, rozpumpovat jej až na hranici lidských možností. Výsledkem kombinace těchto dvou poloh je pak unikátní naplňující zážitek, díky kterému hudební nadšenci vyhledávají Bonu po celém světě. V moravskoslezské metropoli k tomu budou mít příležitost 3. května v Divadelním sále DKMO.

Basa a buben odpovídají základu africké hudební tradice, která spočívá v podmanivé síle rytmiky. Tohoto základu afroamerické populární muziky si je vědom i Victor Wooten. Do Ostravy se vrátí, aby ukončil letošní jarní část festivalu Ostrava Jazz Night svým novým projektem pojmenovaným 2 Minds – 1 Groove. Ze samotného názvu je patrné, oč toho večera půjde. Wooten se společně s bubeníkem J. D. Blairem pokusí dosáhnout toho, co Rickey Vincent ve své knize o Funku definoval jako „kosmologickou jednotu“. Harmonické splynutí času a prostoru prostřednictvím hudební performance, při které bude člověku dovoleno spatřit samotnou podstatu vesmíru, slibuje jedinečné vystoupení ve Fabricu 10. května.

Tagy: Ostrava Jazz Night, Ostrava Jazz Night 2011, Richard Bona, Steve Lukather, Maceo Parker, Parník, Fabric, Richard Bona, Victor Wooten, 2 Minds - 1 Groove

Rubrika: Články, 11. ledna 2011, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama