METANCITY – nejen Hip hop

Petropolis, nový film z produkce Greenpeace bude promítán v Ostravě!

Rádi bychom Vás pozvali do kina na dokumentární film Petropolis z produkce Greenpeace o těžbě ropných písků, který se bude v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko promítat ve čtvrtek 30. září od 20.00 a v neděli 3. října od 16.00 v sále Staré Arény v Ostravě.

Film Petropolis je unikátní dokument, jenž vznikl ve spolupráci Greenpeace Kanada s režisérem Peterem Mettlerem. Z ptačí perspektivy sleduje těžbu ropných písků v Albertě a přináší svědectví o zkáze nedotčené kanadské divočiny. Těžařské společnosti zde získávají ropu tím nejhorším možným způsobem.

Ložisko ropných písků o rozloze Anglie se nachází pod panenskými boreálními lesy západní Kanady a jejich těžba představuje největší energeticko-průmyslový a investiční projekt planety.

Těžba ropných písků v povrchových dolech má ovšem nesmírně devastující účinky. Vytěžení a zpracování ropných písků způsobuje 3–5krát vyšší emise skleníkových plynů, než je tomu u ropy těžené běžným způsobem. Bude-li těžba pokračovat, emise mohou do roku 2020 vzrůst na 127 až 140 milionů tun ročně – to je více, než činí např. celkové emise Dánska.

V nepředstavitelném měřítku jsou zcela likvidovány unikátní lesní a vodní ekosystémy této dosud panenské části Země. V místech, kde se donedávna rozprostíraly hluboké lesy a nádherná jezera, jsou nyní obrovské oblasti měsíční krajiny, toxické laguny, ropné rafinérie a potrubí.

Vydá-li obraz za tisíc slov, pak Petropolis je hotovou encyklopedií. Film putoval po řadě filmových festivalů a získal skvělé kritiky i řadu nominací. Máte-li možnost a chuť, určitě se vypravte do Ostravy. Film Petropolis jistě stojí za shlédnutí (odkaz). Trailer zde.

Stránky filmu (v AJ) http://www.petropolis-film.com/

Prohlédněte si fotografie z oblasti těžby:

Tagy: Greenpeace, Petropolis, Ostrava Kamera Oko, Peter Mettler

Rubrika: Články, 26. září 2010, GreenpeaceKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama