METANCITY – nejen Hip hop

Ostrava Jazz Night 2010 představí Lonnie Smith Trio i hvězdu Christiana Scotta!

S odchodem léta přichází klubová sezóna, což je pro milovníky muziky velmi důležité období. Nejinak tomu je také v případě dramaturgie ostravského nejen jazzového klubu Parník, který již po mnoho let představuje zajímavé persóny tohoto hudebního žánru v sérii koncertů zvané Ostrava Jazz Night. Letošního podzimu se dočkáme hned několika poutavých jmen – Jojo Mayer & Nerve, Scott Kinsey Group, Michael Landau Group -, avšak ta rozhodně nejzvučnější znějí Lonnie Smith a Christian Scott!

Oba muzikanty spojuje původ, vynikající tvorba a skutečnost, že patří ve svém oboru k nejuznávanějším. Dalším společným jmenovatelem je fakt, že se oba představí v Ostravě vůbec poprvé. Dramaturgii klubu Parník se tak povedl opravdu pozoruhodný kousek, kdy dokázala zajistit opravdu prvotřídní jména, jež zaujmou fanoušky jak zkušených muzikantů, tak současných umělců.

Lonnie Smith Trio

Doktor Lonnie Smith je nezaměnitelnou postavou na poli jazzu. To je způsobeno jednak tím, že patří mezi nejlepší hráče na varhany, pověstné Hammondky B3, jednak svým rozpoznatelným vzhledem. V sedmdesátých letech totiž Smith konvertoval k sikhismu, a tak jej prakticky neuvidíte bez turbanu. Smith se narodil v městě Lackawanna poblíž Buffala v roce 1942 a již příští dekáda spatřila jeho hudební počátky. Coby člen místních souborů si brzy získal pozornost díky svému rhythm’n’bluesem inspirovanému pojetí hry.

Po přestěhování do NYC natočil několik desek s Georgem Bensonem a Lou Donaldsonem pro Blue Note Records. Tyto nahrávky jsou dnes považovány za klasiku, což platí také o jeho sólových deskách. Následují stovky vlastních koncertů, stejně tak ovšem spolupráce s bezpočtem slavných osobností od Dizzy Gillespieho a Rona Cartera přes Grovera Washingtona a Rona Hollowaye až po Gladys Knight či Ettu James.

Smith zůstává aktivní do dnešních dnů, a že je o co stát, to prokazuje nejen pětice ocenění Jazzové novinářské asociace, která získal v období mezi lety 2003 – 2009. V Ostravě vystoupí Lonnie Smith Trio 21. října v klubu Parník.

Christian Scott

Málokterý trumpetista se během své kariéry vyhne srovnání s Milesem Davisem a jen opravdu málo z nich si to zaslouží. Christian Scott, sedmadvacetiletý autor pěti vysoce ceněných alb a patrně jeden z nejslavnějších představitelů současné generace jazzových muzikantů, mezi ně bezesporu patří. Christian přišel na svět společně se svým bratrem-dvojčetem 31. března 1983 v New Orleans. Již v útlém věku byl považován takřka za zázračné dítě, přičemž své nadání projevoval zejména ve výtvarném umění a sportu. Ve dvanácti letech jej ovšem zaujaly nahrávky jeho strýce Donalda Harrisona natolik, že se nakonec vydal cestou profesionálního muzikanta. Svůj nástroj si přitom zvolil zcela pragmaticky; ač sám fanoušek Milese Davise, pro trubku se rozhodl z důvodu její absence ve strýcově souboru.

Ač své debutové album vydal již o něco dříve, u velké společnosti debutoval s deskou Rewind That, která zaujala svým propojením jazzu s hip-hopem a R&B. Rewind That je dílo všeho představitelného v jazzu,“ napsal Sheldon T. Nunn pro stránky jazzreview.com. Třebaže nadále zůstal věrný fusion, společně s přibývajícím věkem a rostoucími zkušenostmi se měnila i tvář jeho tvorby. Následující deska Anthem se tak zcela liší od předcházejícího počinu. Deska je to ponořená do hlubin emocionality, zrcadlí se v ní zkáza rodného města po hurikánu Katrina. Svou intimní atmosférou a Scottovou otevřeností si získala nejednou status mistrovského díla. Aktuální studiové album Yesterday You Said Tomorrow čerpá z tvorby šedesátých let umělců jako John Coltrane, Davis či Charlie Mingus a Scott se v něm pokusil zaznamenat ducha dnešní doby. Soudě dle názvů skladeb jde o politickou nahrávku par excellence, jejíž kvality umocňuje spolupráce s Rudy Van Gelderem, nahrávacím inženýrem považovaným za nejlepšího ve svém oboru.

A právě s touto nahrávkou, na které se nacházejí testamenty jako The Eraser, Angola, LA & The 13th Amendment či American't, přijede Christian Scott, mimochodem módní ikona, společně se svým šestičlenným doprovodem do ostravského Parníku 2. listopadu. Místním se tak naskýtá naprosto jedinečná příležitost vidět jednu z nejzásadnějších postav současného jazzu prakticky z několika metrů v klubu, který je pověstný svou strhující atmosférou. Nedivil bych se, kdyby se v důsledku zájmu o toto unikátní vystoupení nakonec změnilo místo konání. Pokud k tomu ovšem nedojde, mohu s klidem říci, že tohle Ostrava ještě nezažila a zřejmě už jen stěží zažije.

http://www.klub-parnik.cz/

Tagy: Christian Scott, Parník, Lonnie Smith Trio, Ostrava Jazz Night, Anthem, Yesterday You Said Tomorrow

Rubrika: Články, 5. září 2010, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama