METANCITY – nejen Hip hop

Karviná bude co nevidět Dokořán! Navštivte místní svátek kultury s mezinárodní účastí

Energická vystoupení hostů z Německa, Ameriky a Slovenska a domácí scény chystá multižánrový festival Dokořán v Karviné. Výjimečnou atmosféru jen umocňuje bohatá zeleň zámeckého parku, kde během tří srpnových dnů vystoupí přes 60 hudebních, divadelních a dalších interpretů.

Místní největší svátek kultury začíná 12. 8. a během tří dnů jej oživí slavná jména jako Mňága a Žďorp, Skyline, Pipes and Pints, slovenský producent B-Complex a mnoho dalších spolu s pestrým doprovodným programem. Pořádající Iniciativa Dokořán o.s. spolu s dobrovolníky a nedočkavými účinkujícími slibují nezapomenutelnou zábavu.

„Jsme rádi, že se letos opět podařilo obsadit program tak bohatě žánrově, mezinárodně i kvalitně za přívětivé vstupné. Kromě českých kapel jsou součástí programu i djs, pět divadel, módní přehlídka, exhibice a mnoho dalšího. Není divu, že festival každoročně hostí na tři tisíce návštěvníků,“ uvádí manažer festivalu Daniel Cieślar.

ČTVRTEK

Festival začíná již ve čtvrtek 12. srpna, kdy se představí kapely z Karvinska, které o účast na festivalu musely bojovat ve dvou předkolech. Šest formací jako Mendigos nebo SilesiJAH Allstars předskakují karvinským stálicím All SKApone’s a Sakumprásk, jehož baskytarista Jan Hlavenka říká: „Dokořán každý rok překonává sám sebe i všechny ostatní kulturní akce konané v Karviné. Hrajeme tam tradičně každý rok, protože taková atmosféra jinde není a je jen jednou do roka.“ Oblíbené Divadlo Vysokozdvižného Soumara představí jednu ze svých her Rovnoběžci plné absurdního humoru ve čtvrteční podvečer.

PÁTEK

Pátek 13. srpna se již otevřou naplno všechny tři hudební scény, divadlo, filmový stan spojený s čajovnou a doplní je workshop břišních tanců spolu s Le Parkour exhibicí.

Právě pátek je mezinárodně nejpestřejší. Přijede česko-americká formace Pipes and Pints, německé reggae Yellow Umbrella, alternativní a na Slovensku velmi oblíbení Puding Paní Elvisovej. Klubovou scénu s drumandbassovými rytmy uvedou do varu DJs Bifidus Aktif, Deadly Viperz a mnoho dalších. Populární česká stálice Mňága a Žďorp bude koncertovat v Karviné poprvé v rámci svého turné k desce Takže dobrý.

Zpěvák a kytarista Petr Fiala říká: „O festivalu Dokořán jsme doteď neslyšeli, ale o to víc se těšíme, že poznáme dosud neprobádané území. Menší festivaly bývají klidnější a pohodovější oproti mostr akcím a pro vyváženost organismu je toto nutné.“

Divadelní scéna přivítá kromě pražské formace Meet Factory netradiční amfiteátr – autobus plný divadla, zvaný Autobuf. Karosa slouží jako pódium a hlediště zároveň. Páteční perličkou bude módní přehlídka, jejíž modely byly vytvořeny ze sbírky na pomoc povodním na Karvinsku. Výtěžek bude věnován na opravy. Fotografka a umělkyně Klér dodává: „Lidé donesli tolik materiálu, že jsme bohužel museli sbírku oděvů předčasně ukončit, ale výsledek bude stát za to.“

SOBOTA

Sobota přiláká opravdové hudební fajnšmekry. Vystupující kapely nejsou masově tak známé jako třeba taneční Skyline, ovšem kvalita jejich výstupů to brzy změní. Mezi takové patří cross-over od Crashpoint po klasické Traband. Formace Model Bazaar a Poletíme? zvou k netradičnímu poslechu. Dramaturgyně Radka Szelongová dodává: „Je těžké vytyčit jen pár kapel, když jsou všechny tak různé, ale přitom stejně dobré. Osobně ještě doporučuji Vees a Queens of Everything.“

Klubovou scénu ovládne slovenský producent B-Complex, který vloni vyhrál Czech Drumandbass awards se svou kompilací Beatiful Lies. Skvělou atmosféru zaručují dle slov dramaturga Jiřího ChlebuseSubject Lost a Computer Artist. Celý festival budou provázet besedy, další exhibice, ale také filmy ze slovenských filmových škol a festivalů Jeden Svět a Anifest.

DOBROVOLNÍCI

Třídenní festival se šesti scénami kompletně pořádá Iniciativa Dokořán o.s. s pomocí více než 100 dobrovolníků a tuto myšlenku podporuje generální partner festivalu Statutární město Karviná. Náměstek primátora Petr Juras se k tomu vyjádřil: „Festival Dokořán je jedinečný festival a především díky multižánrovosti přitahuje každoročně tisíce mladých lidí nejen z Karviné. Město se tak na tři dny stává takovým malým Woodstockem a jsem velmi rád, že se město Karviná spolupodílí na jeho organizaci.“

„Festival se otevírá ve čtvrtek 12. 8. již v 16:00, k dispozici je návštěvníkům stanové městečko, úschovna, občerstvení a krásné prostředí zámeckého parku v Karviné. Jsme připraveni i na rozmary počasí dnešních dnů. Většina scén je kryta velkokapacitními stany. Každý si odnese z festivalu skvělý zážitek,“ vyvrací pochybnosti Daniel Cieślar.

Více informací na www.festival.dokoran.info a festival@dokoran.info.

Vstupné:

200 Kč/3 dny/ předprodej
250 Kč/3 dny, 150 Kč/1 den na místě
10 % sleva/ na místě/ držitelé ISIC, ITIC karet

Vystupující interpreti

Kapely

MŇÁGA A ŽĎORP, SKYLINE, PIPES & PINTS, TRABAND, YELLOW UMBRELLA [DE], PUDING PANÍ ELVISOVEJ [SK], HC3, VEES, BurnOut, Crashpoint, Model Bazaar, Queens of Everything, UP!Great, Svěží zelenina, Caledonia, DVA, Chaotic, Sakumprásk, Poletíme?, Pub Animals, Šufunky Gang, Two men, Glayzy, Johny Said the Number, Boudapsova, Christiallinus, All SKApone’s, Odnaha, Epikrux, Apatheia, Mendigos, SilesiJAH Allstars, Pračka, Deffekt, Neversense, Pantha Rhei, The Weeks.

Potvrzení djs:

B-COMPLEX (Hospital rec. SK), DEADLY VIPERZ (Akira & Anakin), BIFIDUS AKTIF, Flu, Subject Lost, Computer Artist, Local Heroes, Smario, Hrr.Nec, Vje, Pier, Rippa, Spam, Imotep, Firgo, Skart, Djeda, Azashaq.

Divadla:

Autobuf, K.V.A.S, Divadlo Vysokozdvižného Soumara, Meet Factory (Praha), Divadlo z Hůry.

Další program:

Le Parkour a break dance exhibice, workshop břišní tance, promítání snímků studentů filmových škol, módní přehlídka, besedy a fireshow.

Tagy: Dokořán, Festival Dokořán, hudební festival Karviná, Skyline, Yellow Umbrella, Pipes and Pints, Mňága a žďorb

Rubrika: Články, 11. srpna 2010, DokořánKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama