METANCITY – nejen Hip hop

Michael Jackson - King Of Pop

Pro někoho pedofil, který patří do vězení, pro jiné nepřekonatelný král popu a hudby vůbec. Michael Jackson, jeden z posledních, kteří celosvětově ovlivnili hudební scénu, přišel na svět 29. srpna 1958 ve městě Gary ve státě Indiana. Narodil se jako pátý syn dělníka Joe Jacksona a Katherine Jackson. Dětství určitě neměl nejrůžovější. Máma se hlásila ke Svědkům Jehovovým a otec ho spíše týral a trýznil, než vychovával. Nicméně je to právě on, který v roce 1962 vytvoří rodinnou kapelu, ve které hrají tři jeho nejstarší synové (Jackie, Tito, Jermaine) a jejich dva bratranci (Ron Rancifer a Johnny Jackson). Ty však již příští rok nahradí právě Michael a jeho brácha Marlon. Ačkoli byl Michael nejmladší, ze všech sourozenců vynikal nejnápaditějšími tanečními kreacemi, jistou inspirací mu prý snad byl sám James Brown, se kterým se pustil do křížku, protože Mr Brown tvrdí, že mu Michael ukradl jeho tanec Velbloudí krok a přejmenoval si ho na svůj Moonwalking. A prý ho ještě dělá špatně. Otec se oficiálně stává manažerem kapely, Michael hlavním zpěvákem kapely a nahradí tak Jermaina. Takhle nějaký čas vystupují jako Ripples & Waves Plus Michael, pak mění jméno na The Jackson Brothers a nakonec se v roce 1966 přichýlí již k dnes nejznámějšímu názvu Jackson 5.

Tohoto roku také vyhrávají talentovou soutěž svého města s písní My Girl od The Temptations. Přichází rok 1967 a s ním i další hudební soutěž, tentokrát v legendární harlemském Apollu. Nejenže soutěž vyhrají, ale zároveň získají přízeň soulové zpěvačky Gladys Knight, jenž prý jako první doporučila Jackson 5 světoznámému labelu Motown. Ke konci roku 1967 přichází první studiové nahrávání. Singl Big Boy, který vyjde na labelu Steeltown jejich otce, se stává hitem, který však nepřekročí hranice rodného města. Díky doporučení Bobby Taylora a Diany Ross dostávají Jackson 5 konečně možnost setkání se s lidmi z Motownu. Berry Gordy, jeho majitel, zoufale potřebuje novou hvězdu a usmyslí si, že Jackson 5 se právě tou toužebnou hvězdou stanou. Po rozchodu s textařským týmem Holland-Dozier-Holland musí Berry také najít textaře nové. Nachází je v trojce Freddie Perren, Fonce Mizzel a Deke Richards, kteří se pod jménem The Corporation postarají o největší hity Jackson 5.

V prosinci 1969 vychází Jackson 5 první album, jmenuje se Diana Ross Presents The Jackson 5. První singl I Want You Back boduje v hitparádách, jehož úspěch v příštím roce budou kopírovat další singly jako ABC či The Love You Save. Oba ale už pocházejí z jejich dalšího alba ABC, které jim krom obrovského úspěchu a slávy, přinese také název pro jejich tvorbu – bubblegum-soul. V sprnu 1970 přichází další album, stylově pojmenované Third Album. V R&B hitparádě se umisťuje na první pozici, nejprodávanějším singlem alba a vůbec celého Motownu se stává balada I‘ll Be There. V této době již kapela láme rekordy, stává se na příklad první kapelou, jejíž čtyři singly se v pop hitparádě umístí na prvním místě. Koncem roku 1970 stihnou Jackson 5 vydat ještě jedno album. Jmenuje se The Jackson 5 Christmas album a jak už název vypovídá, skládá se z „koled“ a jiných vánočních písní. Další album Maybe Tomorrow (1971) obsahuje krom stejnojmenného hitu, také jednu z dalších nej písní a to Never Can Say Goodbye.

Od tohoto alba se už pomalu začíná připravovat Michaelova sólo kariéra, Motown chce škváru a ví, jak na to. První dva singly (Got To Be There a Rockin‘ Robin) vydá ještě v 1971, ty se sice dostanou do Top Five, ale hitem číslo jedna v pop hitparádě se stává až píseň Ben, kterou nazpívá o rok později. Jackson 5 stále vydávají alba, ale díky neshodám s Motownem, ve kterých šlo hlavně o to, že Motown jim permanentně odmítal hrát a zpívat jejich vlastní tracky, se rozhodnou v 1976 Berryho opustit. V Motownu zanechají jméno kapely a taky Jermaina, který hlavně díky manželství s Berryho dcerou nemá zrovna chuť s bratry pokračovat. Kapela se přejmenuje na The Jackson a Jermaina nahradí jejich mladší bratr Randy. Randy už předtím neoficiálně s Jackson 5 vystupoval a aby to bylo kompletní, vystupovala s nimi již od svých sedmi let i jejich sestra Janet, o jejíž kariéře se snad také někdy zmíním. The Jacksons přecházejí k labelu Epic a jejich nejznámějším albem je bezesporu Destiny. Tohle album spatřilo světlo světa v 1978, tedy o rok dříve než Michaelovi vyjde na stejném labelu jeho první z nejúspěšnějších alb – Off The Wall. Album skrývá 10 tracků, z čehož jsou nejlepší Rock With You, Off The Wall, Don‘t Stop ´Til You Get Enough. Kromě Michaelova vynikajícího sopránového zpěvu, šíleným tanečním kreacím a samozřejmě talentu má na obrovském úspěchu alba ještě jeden člověk. Není jím nikdo menší než jazzman Quincy Jones. S albem Thriller (1982) už končí legrace, nejenže se ho prodalo přes 40 milionů (a stalo se tak nejprodávanějším albem světa a drží si tento rekord dodnes), ale ovlivnilo dozajista celou budoucí hudební scénu. Tento rok se pro mnohé stane mezníkem v historii (nejen) popové hudby. Wanna Be Startin‘ Something, Beat It, Billie Jean, Baby Be Mine a The Girl Is Mine – skladby, které není třeba představovat. Snad jen pro zajímavost, v poslední ze jmenovaných zpívá kromě Michaela i brouk Paul McCartney. S albem Thriller je spojena další horká novinka – točení videoklipů. Michaelův osobitý přístup, který znamenal, že se i ty nejmenší detaily řešily několik hodin, vytvořil další element hudebního průmyslu. Videoklipy byly nákladné a Michael měl vždy hlavní slovo, v jednom rozhovoru se vyjádřil, že netočil žádné videoklipy, ale filmy. Což u skladby Thriller, její videoverze trvá přes deset minut, nemůže nikdo popřít. Poslední dodatek k Thrilleru, Michael za něj obdržel osm cen Grammy.

Koncem dalšího roku přichází Michael Jackson a Paul McCartney s novým duetem a opět dobývají hitparády. V roce 1984 Michael sjednotí bratry a The Jacksons vypustí na povrch album Victory. Následující rok není o nic méně úspěšný, tentokrát MichaelLionelem Richiem z Commodores napíšou hymnu We Are The World. Zazpívá ji soubor 45 zpěváků (Bruce Springsteen, Paul Simon, George Michael, Stevie Wonder a jiní) a výtěžek, který utrží, věnují obyvatelům Afriky.

Album Bad (1987) je především spojeno s Michaelovým prvním celosvětovým turné. Prodalo se v počtu 25 milionů, snad díky hitům jako The Way You Make Me Feel, Man In The Mirror, I Just Can‘t Stop Loving You, Dirty Diana (vedou se spekulace, zda to není právě Diana Ross) a Smooth Criminal.

S albem Dangerous (1991) opouští Quincy Jonese a najímá jiného producenta Teddy Rileyho. 23 milionů prodaných alb je stále vynikající číslo. Dodnes si pamatuji, kdy jsem poprvé viděl videoklip k hitu Black Or White, vynikající nápad s transmutací tváří dokazuje, že Michael je stále o krok napřed.

V nejlepším se má končit, nejnovější album Invincible (2001) se ke mně ještě nedostalo, tak si recenzi nechám na jindy. Michael Jackson je bezesporu největší umělec všech dob, záměrně jsem zde vynechal bulvární informace ohledně změny barvy kůže, ošahávání dětí (ačkoli tato skutečnost mu nebyla nikdy dokázána) a třeba nošení roušky přes obličej. Michaela beru jako umělce, jednoho z posledních umělců, kteří tady zůstanou déle než pověstných Warholových 15 minut.

Tagy:

Rubrika: Profily, 26. února 2005, RavenakKomentáře

19.16 - 7. listopadu 2005

Legenda  

MJ je legenda a i alba HIStory a Invincible jsou hudebně dobré i když toho posledního se prodalo „jen“ kolem 10 milionu kusů. Micheale, we love you. RESPECT


18.15 - 8. ledna 2006

 

prodala se Invincible jen tak málo, páč nemělo skoro žádnou reklamu a Sony to potopila…Mr. Motola Michaela nak nemusí… no uvidíme co ukáže tento rok, kdy má vydat novou desku v Bahrainu, snad bude cool:)

checkujte české stránky, žádny bulvár: http://www.mj-cz.com

Peace, King of Pop forever, Fu*k the press Michael is the best!:)


23.00 - 29. března 2006

 

neco new dnešním dnem , hodně zajimavé.......

http://www.majkldzeksn.info/


23.42 - 15. března 2007

dost zajimavé fakta  

Zde se mluví o plastikách a barvě kůže,(je to krátký), co je to vlastně Vitiligo – to že je Michael bílý a ne černý, žadná plastika.

http://youtube.com/watch?…


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama