METANCITY – nejen Hip hop

Maceo, blow your horn! - Maceo Parker

Neznám člověka, který by neznal Jamese Browna. Ale kdo zná někoho z muzikantů, který s kmotrem Brownem hrál? Maceo Parker aka Dean of Funk, jeho pravá ruka a saxofonista(pros­lavil se především hrou na alt saxofon, ale hrál i na tenor a baritone saxofon), je jedním z nich. Je dost možné, že tohle jméno pro vás zase tak neznámé nebude, protože pan Parker u nás odehrál mnoho koncertů; prakticky to byl on, kdo k nám funk ve své pravé podobě přinesl.

Maceo Parker se narodil na Valentýna 1943 v Severní Karolíně ve městě Kinston. Narodil se do rodiny, ve které měla hudba vždy své místo. Oba rodiče byli součástí sboru místního kostela a jeho strýc vedl kapelu The Blue Notes. Strýc se stal Maceovým prvním učitelem hudby a když Maceovi bylo 8 let, založili se svými sourozenci Melvinem a Kellis kapelu příznačného jména Junior Blue Notes. Maceo hrál na saxofon, Melvin na bicí a Kellis na trombon. V té době měli rádi Davida „Fathead“ Newmana, Hanka Crawforda, Cannonballa Adderleyho a Kinga Curtise. Maceo navíc zbožňoval Raye Charlese a jeho skupinu, zejména hráče na dechové nástroje. Po nějaké době už Junior Blue Notes hráli ve strýcově nočním klubu. Během tohoto období (když Maceovi bylo 15 let) se také zrodil styl nebo chcete-li výraz, jakým na saxofon dodnes hraje.

Maceo a Melvin studují na A & T College v Greensboro. Jednoho večera v roce 1962 narazí na Melvina, který zrovna hrál s jednou místní kapelou, sám Mr Dynamite – James Brown. Maceo byl tou dobou s jinou kapelou mimo město. Jamese Browna zaujala Melvinova hra na bicí tak, že mu doslova řekl, že až nebude studovat a bude chtít práci, dostane ji u něj okamžitě. V roce 1964 se Melvin nakonec k Jamesově skupině přidá, ale jako podmínku své práce si dá, že s nimi bude hrát i jeho bratr. Brown souhlasí.

Macea se pomalu stává legenda, především díky Brownovým hitům Papa‘s Got a Brand New Bag a Cold Sweat. V roce 1970 se Maceo a několik dalších členů J.B.‘s (Brownova doprovodná kapela) od svého šéfa odtrhne a založí svou vlastní kapelu Maceo & All The King‘s Men. Téhož roku jim vychází album Doin‘ Their Own Thing. Album to není špatné, ale zní jako James Brown bez Jamese Browna. Uplynou tři roky a Maceo se zase k Brownovi vrací. Přičteme další dva roky a dostaneme rok 1975, kdy Maceo a pár kolegů z J.B.‘s (Pee Wee Ellis, Fred Wesley) svého šéfa opět opouští. Maceo & All King‘s Men vydávají další album s názvem Funky Music Machine. Následně přichází spolupráce s Georgem Clintonem a jeho kosmickým cirkusem Parliament/Fun­kadelic. Další návrat k Brownovi nastává v roce 1984 a zůstává s ním čtyři roky.

Začátkem devadesátých let se Maceo staví na vlastní nohy. Prvním album Roots Revisited přichází v 1990 a o rok později jej následuje Mo‘ Roots. Obě alba jsou výtečná, ale proslaví ho teprve live album Life On Planet Groove. Tohle album momentálně poslouchám pořád dokola, takovou atmosféru bych chtěl někdy zažít; lidi bezvadně reagují, řvou, tleskají, všude je cítit naprosté nadšení a radost z hudby… nádhera. Zahráním Brownovy pecky I Got You mě naprosto dostává hlas zpěvačky Kym Mazelle, která Mr Browna zastoupila. Maceo sjezdil kus světa, dokonce řekl, že je jeho povinností hrát na co nejvíce místech na světě.

Rok 2004 pro Macea znamená uzavření seznamu největších funkových osobností, se kterými hrál. Prince, jenž si dnes nechává říkat Umělec dříve známý jako Prince, si ho najal pro své turné k albu Musicology. Maceo, přejmenován Princem na Teacher, zde zařázil především interpretací skladby Georgia On My Mind od Raye Charlese.

Tady můj článek končí, pokud vás zajímá, která další alba Maceo vydal, stačí kliknout na odkaz dole. Maceo Parker právem patří mezi největší osobnosti funku. Jeho osobitý styl hraní je znám po celém světě a myslím, že na něj dlouho jen tak někdo nezapomene.

http://www.maceo.com/…ography.html – Diskografie

Tagy: Maceo, Maceo Parker

Rubrika: Profily, 16. února 2005, RavenakKomentáře

19.31 - 7. listopadu 2005

živě je super  

jeho koncerty jsou úžasný!!! teď jsem zvědavej na Candy Dulfer


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama