METANCITY – nejen Hip hop

Barvy opět zaplaví severní Moravu, přijíždí graffiti festival United Colours Tour 2010

Havířov je jedno z těch měst, které je tvorbě graffiti nakloněno, podporuje a iniciuje vznik nových ploch a spolupracuje na pořádání každoročních jamů. Tento vztah funguje díky aktivitám Khomatora a jeho skupiny Sprayart 34. Největší akcí, kterou tato skupina pořádá, je graffiti festival United Colours, který letos přivítá již potřetí kvalitní writery z Česka, Slovenska a Polska.

Letošní rok však bude specifický, jelikož tento festival neproběhne pouze v Havířově, jak tomu bylo v předchozích ročnících, ale zavítá také do Ostravy a Bohumína. V Ostravě proběhne v červenci a v Bohumíně v srpnu. Časově i finančně náročný projekt může být realizován především díky podpoře a programu Make a Connection (Připoj se), společného programu Nadace rozvoje občanské společnosti a společnosti Nokia. Tento program finančně podporuje zajímavé a přínosné projekty mladých lidí do 26 let. Svůj kladný vztah k aktivitám výtvarné skupiny Sprayart 34 projevilo opět i město Havířov, které letos, podobně jako v předchozích letech, podpořilo festival finančním grantem. Svým rozsahem je projekt United colours tour 2010 letošním největším graffiti meetingem na území ČR.

United colours tour 2010 odstartuje 12. června v Havířově. Nepovinné téma celé akce je Who is vandal? – člověk a životní prostředí. Více než padesát pozvaných writers bude malovat na připravených plochách, především v městské části Šumbark 2. Etapa. Zde se, krom odhlučňovací stěny u skateparku, bude tvořit také na budovu rozvodné stanice č. 115, patřící společnosti HTS a. s. Tvořit se bude také na objekt marketu Hruška (mezi ulicemi Moravská a Ladova). V dané lokalitě se nám podařilo navázat spolupráci se ZŠ Generála Svobody, která festival podporuje a poskytla nám možnost malovat na zdi před budovou školy. Novou tvář dostane také plot letního kina v Havířově, či zeď u tenisových kurtů za krytým bazénem na Šumbarku.

Kromě pozvaných writers z ČR, Slovenska a Polska, kteří malují na výše zmíněných plochách, mají ostatní zájemci možnost zamalovat si na dvou dalších legálních plochách ve městě. A sice na oplocení firmy Lukei na Nábřeží (cca 18 míst) a na oplocení firmy Semag v části Šumbark 3. (cca 14 míst) Rezervace míst na emailu unitedcolours2010@seznam.cz – čím dříve, tím lépe – volná místa dochází.

12.6. bude v Havířově k dispozici také pojízdný obchod s barvami, který provozuje specializovaná graffiti prodejna a partner celého projektu – Street-art shop z Ostravy.

Součástí festivalu United Colours je historicky první výstava s tématikou graffiti a street-art v havířovské galerii Spirála, která bude mít vernisáž v úterý 15. 6. od 18.00. Návštěvníci uvidí nejen plátna a obrazy, ale podívají se také do zákulisí graffiti subkultury, prostřednictvím fotografií. Více informací o projektu, galerie pozvaných writers atd. najdete na stránkách projektu www.myspace.com/united_colours nebo na facebooku projektu pod názvem united colours graffiti jam Jakékoliv dotazy pište na email unitedcolours2010@seznam.cz.

</>

Tagy: United Colours Graffiti Jam, Havířov, writers, graffiti, legal graffiti, graffiti jam,

Rubrika: Články, 2. června 2010, KhomathorKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama