METANCITY – nejen Hip hop

Best Of Hip Hop

Vánoce se blíží, je třeba si vybrat nějaký pěkný dárek, nejlépe v podobě hudebního nosiče s vynikající hudbou. Článek je psán pro „nováčky“, kteří se nechtějí spokojit se současným rapem, avšak neví, co mezi klasikou hledat. Ostříleným hip-hopperům může článek sloužit snad jen jako vzpomínka na staré zlaté časy. Vybíral jsem alba podle dvou faktorů. Prvním je zásadnost pro hip-hop jako takový a druhým hudebnost. Poslední věc – pořadí alb je čistě orientační.

1) A Tribe Called Quest – People‘s Instin­ctive Travels And The Paths Of Rhythm

Snad neexistuje člověk, který by neznal nejlepší hip-hopovou kapelu všech dob. Je těžké říci, zda je tento debut intelektuálů Q-tipa, Phife Dawga a Ali Shaheed Muhammada jejich nejlepší deskou, ale rozhodně patří mezi klasiku, kterou by měl znát každý. Push It Along,Can I Kick It?, I Left My Wallet in El Segundo, Description Of A Fool nebo Luck Of Lucien jsou zařazovány mezi nesmrtelné hity, které si mohu přehrávat pořád dokola.

2) De La Soul – 3 Feet High And Rising

Pokud bylo těžké vybrat nejlepší desku od A Tribe Called Quest, tak u jejich parťáků z Native Tongues je to prakticky nemožné. Každá deska má něco do sebe, každá obsahuje skvělé hity. Já se nakonec rozhodl pro jejich debut 3 Feet High And Rising. Po jejich koncertě v Praze už je snad minimum lidí, kteří o této kapele slyší poprvé. Koncert byl vynikající, Posdnuos, Trugoy The Dove a Pasemaster Vace se zasloužili o skvělou show a jeden z nejlepších koncertů, kterých jsem se zúčastnil. Zpátky k desce, vyšla v 1989 a okamžitě se stala jednou z nejlepších desek tohoto roku. De La Soul se svou eklektičností postarali o vznik jednoho nejmelodičtějšího alba hip-hopové historie. Kromě soulu a funku se rovněž nechali inspirovat jazzem, reggae i popem. Z 24 skladeb byly nejúspěšnější Ghetto Thang, Jenifa Taught Me, Say No Go, Me, Myself And I a má nejoblíbenější The Magic Number.

3) Pete Rock & C. L. Smooth – Mecca And The Soul Brother

Dva roky po založení kapely vydala tato hvězdná formace v roce 1992 album, které bývá mnohými považováno za nejlepší album vůbec. Neobvyklých 78 minut zahrnuje 16 regulérních skladeb a značné množství interlude, které na tomto albu plní spojovací funkci, a tak to všechno zní velmi kompaktně a utříbeně. Pete Rock byl a i nyní je jeden z nejlepších producentů vůbec. Smooth zvuk, osobitý přístup k samplování; hutné bicí a dechové nástroje jsou typickými znaky jeho produkce. Respektive hutné bicí a dechové nástroje jsou charakteristická pro celá devadesátá léta. Těžko jmenovat dobré skladby, všechny jsou vysoce kvalitní, avšak They Reminisce Over You je jen jedna.

4) Black Moon – Enta Da Stage

Píše se rok 1993 a na labelu Nervous vydávají své debutové album Buckshot, 5th Accelerator a DJ Evil Dee, člen králů produkce Da Beatminerz, kteří také vytvořili hudební podklady. Hudba je to temná, jazzově naladěná. Oba rappeři si neberou servítky, Buckshot však vede. Album obsahuje plno hitů, zmíním se alespoň o třech nejlepších – How Many MC‘s…, Who Got Da Props? a I Got Cha Opin.

5) Wu-Tang Clan – Enter The Wu-tang (36 Chambers)

Jedna z nejlepších desek roku 1993. Stoprocentní nářez, co track, to perla, bývá dokonce označován za nejpřelomovější desku tohoto roku. RZAova typická kung-fu produkce se stala v příštích letech vzorem pro desítky producentů. Pro mnohé první a poslední dobré album celého Clanu. Sám MethodMan kdysi řekl, že pecka C.R.E.A.M. je poslední společný hit, který udělali. Wu-tang je agresivní, Wu-tang šlape.

6) Nas – Illmatic

Další mistrovské album. Stejně jako u Enter The Wu-tang zde nalezneme pouze perly, pouze skutečný hip-hop. Nastradamus, Nasty Nas, God‘s Son vybral v roce 1994 deset tracků a sestavil toto neskutečné album. Album je plné příběhů z ghetta, vězení a kriminality, avšak neztrácí naději; naději na lepší časy. Nas, snad díky nadprůměrné slovní zásobě či typickému flow, je jeden z nejlepších rapperů všech dob.

7) The Notorious B.I.G. – Ready To Die

Kůň Puff Daddyho, král New Yorku, velikán Christopher Wallace aka Biggie Smalls, proslavený jak jinak než vynikající rapem, velkým beefem s 2pacem, váhou, prodáváním cracku i předčasnou smrtí, vydal 17ti stopové album, které obsahuje hity jako Juicy, Big Poppa, Unbelievable nebo One More Chance. Podle několika kritiků je toto album jakýmsi vánkem, který profoukl tehdejší new yorskou scénu. Souhlasím s nimi.

8) House Of Pain – House Of Pain

„Jump up and get down!“ Hymna Jump Around udělala z Everlasta, Danny Boye O‘Connora a DJe Lethala hvězdy. Tihle běloši, kteří třeba pomohli prosadit se Lordz Of Brooklyn, dluží vše především DJi Muggsovi z kapely Cypress Hill, jejichž album do téhle hitparády taky zařadím. Muggs udělal beaty šité na míru; hlavně díky nim je tento počin tak vynikající. Samozřejmě tím nijak nezmenšuji podíl Everlasta či ostatních členů kapely. Put Your Head Out, Shamrocks And Shenanigans a Guess Who‘s Back jsou další skladby, které se navždy na zlatou listinu hip-hopové historie.

9) Cypress Hill – Black Sunday

Další dílo pro hip-hop magického roku 1993. V pořadí druhé oficiální album Sen Doga, DJ Muggse a B-Reala.Není třeba představovat jednu z nejznámějších kapel devadesátých let a vlastně i současnosti, kdy se přiklonili více k rocku či metalu. Deska dosáhla trojnásobné platiny v roce 2000. Na přebalu je vyobrazen hřbitov, kde leží všichni kamarádi, na které nechtějí Cypress Hill nechtějí zapomenout. Je těžké psát o desce, kterou znají snad všichni, takže už jen napíšu několik tracků, které by měl i ten největší zabedněnec poznat. Je řeč o I Wanna Get High, Cock The Hammer, I Ain't Goin' Out Like That, Insane In The Membrain a Hits From The Bong.

10) Funkdoobiest – Which Doobie U Be?

Píše se rok 1992, DJ Ralph M., Tomahawk Funk a Son Doobie zakládají v Los Angeles světoznámou kapelu Funkdoobiest. Ta se následně stává členem Soul Assassins Crew, kam patří také, již zmiňované, kapely Cypress Hill a House Of Pain. O rok později vydávají Funkdoobiest svůj debut, kde roli hlavního producenta nesehrál nikdo jiný než DJ Muggs, vedlejší role si rozdělili DJ skupiny a T-Ray. Jednou hostovačkou se tady blýsknul i B-real a to konkrétně ve skladbě Wopbabalubop se samplem ze skladby Tutti Frutti od Littla Richarda. Dobrých skladeb je tu plno, namátkou Bow Wow Wow, The Funkiest nebo Freak Mode.

11) Pharcyde – Bizzare Ride II The Pharcyde

V L.A. ještě zůstaneme, protože sem patří další hip-hopoví velikáni. Fat Lip, Slim Kid 3, Imani Wilcox, Booty Brown, Dennis The Menace založili kapelu v 1990. Za jejich vznik prý může tamní učitel hudby, který je do tohoto průmyslového odvětví zasvětil. V roce 1991 podepisují smlouvu s Delicious Vinyl a o rok později vydávají album Bizzare Ride II The Pharcyde. Na tvorbě Pharcyde je znatelný vliv G. Clintnova P-Funku a jazzu, proto bývají někdy označování jako A Tribe Called Quest či De La Soul západní scény. Náměty skladeb jsou mnohdy rozmanité, nachází se tady třeba diss skladba Ya Mama nebo dojemná Passing Me By o zlomených srdcích.

12) N.W.A. – Straight Outta Compton

Eazy-E, Dr. Dre, Ice Cube, Mc Ren, The Arabian Prince, The D.O.C. a Yella, pionýři gangsta rapu, negři s názorem, nejlepší kapela západního pobřeží. 1987 debutují s albem NWA & The Posse, to se však albu Straight Outta Compton rovnat nemůže. Prakticky jedinou reklamu mu udělalo FBI, které se o ně začalo zajímat především kvůli kultovní skladbě Fuck The Police. Tohle album inspirovalo bezpočet rapperů, právem patří mezi hip-hopové klasiky číslo jedna. Express Yourself a Straight Outta Compton další hity, jejichž neznalost je neomluvitelná.

13) Dr. Dre – The Chronic

„One, two, three and to the four, Snoop Doggy Dogg and Dr. Dre is at the door!“ Dr. Dre, vlastním jménem Andre Young, opouští v roce 1992 N.W.A., zakládá s Suge Knightem Death Row Records a téhož roku pod tímto labelem vydává své první sólo album. George Clintnem a Parliament se nechal Dre inspirovat na tolik, že je mu připisován i vznik nového „podstytlu“ a to G-Funku. Na The Chronic je 16 skladeb (Nuthni But A G Thang, Let Me Ride) a v polovině z nich hostoval Snoop Doggy Dogg. Toto album dosáhlo třikrát platiny a Dre za něj dokonce obdržel Grammy.

14) Snoop Doggy Dogg – Doggystyle

Po úspěšném albu The Chronic vydává i Snoop (Calvin Broadus) v roce 1993 svůj debut. Ten některými bývá označován jako pokračování Dreho alba The Chronic, protože produkce i témata jsou téměř totožná. Nicméně Doggystyle je skvělé album a Calvina dostalo do podvědomí snad všech hip-hopuchtivých lidí. Gin & Juice, Doggy Dogg World a Who Am I? jsou zlaté hity G-Funku.

15) Gang Starr – Hard To Earn

Guru a DJ Premier, dvojice, která doslova vytvořila zvuk devadesátých let. Premierovy instrumentálky se poznají snadno, jazzové samply a vyscratchované refrény. Přestože používá toto schéma přes 10 let, stále patří jeho produkce k té nejlepší na hudební scéně. Hard To Earn vyšlo v roce 1994, obsahuje hity jako Code Of The Streets, Mass Appeal nebo Tonz‘o‘Gunz. Nevím, co dodat.

16) Smif‘N‘Wessun – Dah Shinin‘

MC Tek a MC Steele se poprvé objevují na albu Enta Da Stage od kapely Black Moon ve skladbách Black Smif‘N‘Wessun a U Da Man. U těchto tracků spolupráce těchto kapel nekončí, pod jménem Boot Camp Clik, kam také patří třeba Heltah Skeltah, vydaly 2 alba. Prvním hitem Smif‘N‘Wessun byla hymna Bucktown, se kterou přišli v 1994. Dah Shinin‘ vyšlo v roce 1995, o produkci se jako u Black Moon zasloužili Da Beatminerz.A sa­mozřejmě nejlepší skladby na konec – Wontime, Buckshot, Wrektime, Wrekonize, P.N.C.

17) Souls Of Mischief – ’93 Till Infinity

Rapové kvarteto, vynikající vypravěči, Tajai, Pep Love, Opio a Phesto, také členové známého uskupení Hieroglyphics, pochází z Oaklandu a své první album ’93 Till Infinity vydalo v magickém roce 1993. Album vyšlo na labelu Jive, kde mimochodem také vycházely desky od A Tribe Called Quest. A u stejného labelu podobnost nekončí. Podle Swollen Members je tohle album nejlepší, které kdy vyšlo. Tohle potvrdit nemůžu, ale vyvrátit taky ne. Nejlepší skladby – ’93 Till Infinity, That’s When Ya Lost, Tell Me Who Profits a Never No More.

18) EPMD – Business Never Personal

V pořadí čtvrté a na dlouhých 5 let poslední album Erica Sermona a Parrishe Smithe. Album vyšlo tentokrát v roce 1992 na labelu Def Jam. Nedlouho po jeho vydání se kapela rozpadla díky útoku na Parrishovu rodinu, ze které byl obviněn právě Eric. Crossover, Boon Dox, Head Banger (“Hardcore! No rnb singers!”), posse pecka Hit Squadu (Das EFX, K-Solo, Redman) a také píseň o transvestické prostitutce Jane, ve které nakonec umírá. Přestože je na dalším albu zase živá a její vražda označena za podvod.

19) Run-D.M.C. – Run-D.M.C.

Máme rok 1984, new yorské trio Run, D.M.C. a Jam Master Jay vydává své první, stejnojmenné album, kterým definitivně uzavírají éru, jenž se říká Oldschool hip-hop. Run-D.M.C. změnili tvář rapu (pojem hip-hop se v té době nepoužíval) natolik, že byli pojmenování jako Beatles svého stylu. Charakteristické jsou pro ně hard rockové a funkové samply. Měli zkrátka ten správný groove. Na tomhle albu se nacházejí megahity jako It’s Like That, Sucker MC’s, Rock Box, Jam-Maste Jay nebo Hard Times.

20) Afrika Bambaataa & Soulsonic Force – Planet Rock (The Album)

Co říci ve zkratce o DJi, promotérovi, kmotrovi hip-hopu, tátovi electrofunku, zakladateli hnutí Zulu Nation (A Tribe Called Quest, De La Soul, Queen Latifah, Jungle Brothers) Kevinovi Donovanovi, který 10. dubna oslaví své pětašedesáté narozeniy? Je toho tolik, že by to vydalo na celý článek. Kuriózní převleky, samplování funku a německých techno-popových pionýrů Kraftwerku, společná nahrávka s Jamesem Brownem, tohle všechno je Afrika Bambaataa. Tohle je jedna z nejzásadnějších postav hip-hopu. Planet Rock, Looking Of The Perfect Beat, Renegades Of The Funk, všechny podstatné skladby jsou na tomto albu z roku 1986. Funk you all!

21) Grandmaster Flash & The Furious Five – The Message

Když už jsme u Afriky Bambaaty, nemělo by se zapomenout ani na Flashe, vlastním jménem Jospeha Saddlera, první turntablista vůbec, jehož DJský slovník se používá dodnes. Toto debutové album obsahuje 8 písní, poslední se jmenuje The Adventures Of Grandmaster Flash On The Wheels Of Steel a předposlední The Message, jedna z největších hymen hip-hopu vůbec.

22) Sugarhill Gang – So The Sugarhill Gang

Jedno z prvních LPíček scény hip-hopové scény. Vyšlo v roce 1980 na labelu Sugar Hil Sylvie Robinson. Přestože celkově tohle album není nijak zvlášť povedené. Něco se přece jen Big Bank Hankovi, Masterovi Gee, Wonder Mikovi a hlavně tedy Sylvii povedlo. Skladba Rapper‘s Delight se stejně jako The Message zapsala mezi nejlepší skladby a slyšelo ji přes milion posluchačů, možná ještě víc.

23) Beastie Boys – Licensed To Ill

„What‘s the time? It‘s time to get ill.“ Rok – 1986, label – Def Jam, město – New York. Snad první bílá rapová kapela, která dosáhla mezinárodního úspěchu a zasáhla nejen posluchače rapu. Album především produkoval Rick Rubin, který s Russellem Simmonsnem založil label Def Jam. Produkce se vyznačuje smícháním metalových samplů (Led Zeppelin, Black Sabbath) s klasickým hip-hopem. Mike D, MCA a Ad-Rock mají na kontě tolik vynikajících alb, o kterých se všem rádoby umělcům může zdát. Doufám, že stále cítíte to vzrušení při poslechu skladeb No Sleep Till Brooklyn, Fight For Your Right (To Party) a Time To Get Ill.

24) Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back

New yorská kapela, ve složení Chuck D, Flavor Flav, Proffesor Griff, Bill Stephney a Terminator X, vydala své album plné nesmlouvavých textů, které se týkaly politiky(samplovaní hlášek Louise Farrakhana z NOI), rasismu a sociálních nerovností. Sám Chuck D označil rap za černé CNN. It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back vyšlo v roce 1988 a hlavně díky tomuto, druhému v pořadí, albu si P.E. vysloužili označení jako kontroverzní a revoluční. Bring The Noise a Don‘t Believe The Hype!

25) Mobb Deep – The Infamous

„Queensbridge, motherfuckers!“ Havoc a Prodigy, duo hardcore rapperů, zabývajícími se klasickými gangsta tématy – ghetto, drogy, děvky, zbraně. Potkali se v útlém věku na Graphic Arts High School na Manhattanu. První album Juvenille Hell jim zajistilo vydání druhého alba The Infamous na známém labelu Loud. Vyšlo v roce 1995, produkovali si jej sami, jen s některými tracky vypomohl Q-Tip z A Tribe Called Quest. Shook Ones pt. 2, Survival Of The Fittest, Give Up The Goods se mi líbí nejvíce.

Tagy: Hip Hop, hip hop, best of hiphop, best of hip hop, A Tribe Called Quest, De La Soul, Pete Rock & C. L. Smooth, Black Moon, Wu-Tang Clan, Nas, The Notorious B.I.G., House Of Pain, Cypress Hill, Funkdoobiest, Pharcyde, N.W.A., Dr. Dre, Snoop Doggy Dogg, Gang Starr, Smif‘N‘Wessun, Souls Of Mischief, EPMD, Run-D.M.C., Afrika Bambaataa & Soulsonic Force, Grandmaster Flash & The Furious Five, Sugarhill Gang, Beastie Boys, Public Enemy, Mobb Deep, 2Pac 2-Pac Tupac

Rubrika: Články, 15. prosince 2004, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama