METANCITY – nejen Hip hop

Chuck Berry v Praze

Jeden ze zakladatelů rokenrolu, americký zpěvák a kytarista Chuck Berry, vystoupí 16. ledna 2005 poprvé v Praze. V rámci akce nazvané Rock & Roll Never Forgets se představí ve Velkém sále pražské Lucerny. Oznámil to Jiří Sedlák ze společnosti smART communication. Kromě koncertu Chucka Berryho se hudbou 50. a 60. let rozezní i vedlejší Lucerna Music Bar. „Kromě jiného nabídne veřejnou taneční soutěž Jack Rabbit Slim Twist Contest, kterou mohou znát například fanoušci filmu Pulp Fiction a pohybových kreací Johna Travolty a Umy Thurmanové,“ uvedl Sedlák. Kytarista, autor a zpěvák Cuck Berry, který v polovině října oslavil 78. narozeniny, ovlivnil Beatles, Beach Boys, Rolling Stones či Elvise Presleyho. Na pražském koncertu ho doprovodí kapela Joe Richardson Express, která vystoupí i jako předskupina.

Chuck Berry je pro mnoho muzikantů jediným opravdovým králem rokenrolu. „Pokud byste chtěli dát rokenrolu jiné jméno, musíte ho pojmenovat Chuck Berry,“ prohlásil John Lennon. V anketě časopisu Rolling Stone o 50 největších hudebníků všech dob se Berry umístil jako pátý, když předstihl Jimiho Hendrixe, Jamese Browna, Little Richarda, Arethu Franklinovou, Raye Charlese, Beach Boys, Led Zeppelin či Stevieho Wondera. V jiné anketě téhož časopisu byl vyhlášen osmým nejlepším kytaristou všech dob.

Skladby Chucka Berryho jsou na více než 2100 albech. Přebíraly je nejrůznější kapely, od AC/DC a Beatles, přes Billa Haleyho, Boba Marleyho, Davida Bowieho, Elvise Presleyho, Jerry Lee Lewise, Ray Charlese, Sex Pistols až po Rolling Stones.

Společné školní vystoupení s kytaristou Tommy Stevensem v roce 1941 prý Berryho inspirovalo k tomu, aby se sám na tento nástroj začal učit. V roce 1952 vstoupil do své první kapely, kde zpíval a hrál na kytaru. O čtyři roky později poprvé bodoval se skladbou Roll Over Beethoven na R&B hitparádě. Jeho další písně Sweet Little Sixteen, Johnny B. Goode či Too Much Monkey Business se pak na žebříčcích objevovaly pravidelně. Chuck Berry vydal na 30 profilových desek a přes 100 kompilací. V roce 1985 obdržel cenu Grammy za celoživotní přínos. V roce 1986 byl uveden do rokenrolové síně slávy v New Yorku. Vystupoval v několika filmech, v roce 1987 vydal svou autobiografii. Má čtyři děti a mezi jeho koníčky patří vedle hudby softball, šachy a řízení na dálnici. V současné době koncertuje v USA a Británii.

Autor: ČTK

K tomu snad není co dodat, tady končí legrace, po Jamesovi Brownovi další legenda hudebního světa v Praze. Uvidíme se tam.

Tagy:

Rubrika: Tipy, 22. listopadu 2004, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama