METANCITY – nejen Hip hop

Navigators pokřtili novinku My Place, podívej se na jejich videoklip Do Something!

Napsal jsem to už několikrát a klidně to udělám znova, Navigators jsou jednou z nejlepších kapel, se kterou kdy české země měly tu čest. Ať už šlo o jejich debut Sky Travellin‘, anebo bezpočet koncertů, které jsem pravidelně navštěvoval a opakovaně se na ně těšil, ve všech případech mě Navigators přesvědčovali, že můžeme u nás mít kapelu dělající muziku na úrovni, a to celosvětové. Ostatně potvrdil to i pán zvuku a mixu Tom Coyne, když jim přiřknul opravdu lichotivé hodnocení, zatímco masteroval druhé album My Place. A právě kolem něj se točil večer 29. dubna v pražském Lucerna Music Baru.

Na Navigators oceňuji, že mají opravdovou radost z muziky a z dělání věcí jinak, chcete-li z originality a kreativity, což místní hudební scéna postrádá více než cokoli jiného. Křest alba My Place bych ale jistě navštívil, i kdyby se na pódiu neobjevil Roman Holý v pozici kmotra desky a i kdyby nedošlo na premiéru klipu číslo dvě, a sice k princovce Do Something, kterou když jsem slyšel poprvé na koncertě v brněnské A2, tak jsem si málem přivodil úraz. Takový hit tady dlouho nebyl a na takový hit Navigators čekali. Jak podotknul kolega Viktor Mašát, nedostatek velkých jednoznačných hitů představoval malou vadu na kráse předchozího opusu. Tentokrát však Navigators nenechali nic náhodě a mají jich hned několik. Anebo snad Rely On či My Place svědčí o něčem jiném?

Začátek byl ovšem pozvolný a zajistila jej skladba Keep It Real. Přibližně o půl desáté se na pódium dostavila rytmická sekce, aby připravila půdu pro vokální část souboru. Jako poslední se dostavil rapper a textař OneTwo, jenž přivítal početné publikum a připomněl důvod této oslavy. Následovala předělaná klasika Now, většina koncertního repertoáru však pochopitelně sestávala z nových věcí jako Getting Out, Morning a Do Something, jež přišly vzápětí. V souvislosti s poslední jmenovanou došlo na očekávaný akt křtu My Place, jehož se zhostil funkmaster Roman Holý, jenž si s kapelou také zahrál a velmi si užíval svůj vestavěný vokodér (báu). Možná pro příště už ne tolik přirozeně jsme se aktivně zúčastnili skladby Calling Out, kterou podle Honzy kapela zahrála naposled. No uvidíme. Vrcholem však podle mého názoru byl závěrečný jam, který se rozjel v rámci Still Urging, v níž se samo sebou nikdo neblýsknul více než basista Adam Stivín. Ještě přídavek v podobě Frenemy, michalodavidovské verze Living Like This a premiéry Do Something (!) a mohlo se jít domů – slavit.

Člověk si prý zvykne na cokoli. S ohledem na ozvučení v Lucerna Music Baru to ale neplatí a ani maximální nasazení kapely na tom nemohlo nic změnit. Zvláště mě zaujala Štarha svými klasickými, byť decentnějšími funkovými riffy. Samozřejmě bych se mohl rozepsat o úžasných výkonech každého člena skupiny v čele s Martinem Svátkem, ale to bych se jen opakoval. Kytarou by se šetřit nemělo, a tady to bylo znát. Klasická funky kytara zažívá velkolepý návrat, a je to tak dobře. K dokonalosti pak tudíž chyběl jen krůček… Nic naplat. K vydání druhé desky bych kapele popřál jen tolik, aby se jim podařilo zabodovat také za hranicemi České republiky. Potenciál k tomu mají jako málokdo tady a myslím, že zde už pro ně neleží žádná výzva. Skvělých kapel je sice celosvětově spousta, ovšem Navigators mají šanci, aby nezůstali uvězněni v české kotlině. V dnešní době to navíc přece nemůže být složité. Gratulujeme a držíme palce!

Videoklip Do Something v režii Allana Šuberta sledujte zde.

Tagy: Navigators, Do Something, My Place, Lucerna Music Bar, Roman Holý

Rubrika: Reporty a fotky, 2. května 2010, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama