METANCITY – nejen Hip hop

JazzFestBrno 2010 začíná dnes večer, vyvrcholí s jedinečným George Duke Band!

Hudba vždy kopírovala vývoj společnosti a její sinusoida se obvykle domáhala vzestupu při zásadních sociálních proměnách. Zasloužilý producent a především klavírista a klávesista George Duke byl u toho, když se jazz protnul s rockem, když se formoval funk, soul a R&B.

Podobně jako James Brown, Sly and the Family Stone a další ikony raného funku se neváhal hudebně vyjádřit k sociálním problémům šedesátých a sedmdesátých let, kdy se v USA bouraly rasové předsudky, odklízely mantinely sexuálnímu rozletu a přestávaly zavírat oči před chudobou některých sociálních vrstev.

Duke se narodil v Kalifornii ve městě San Rafael a vyrůstal v Marin City, dělnické čtvrti Marin County. Když mu byly pouhé čtyři roky, vzala ho matka na koncert Duka Ellingtona. „Moc si z toho nepamatuji,“ říká George, „ale máti mi říkala, že jsem zešílel. Běhal jsem dokolečka a vykřikoval: já chci piano! Kupte mi piano!“

Studovat klavír začal seriózně v sedmi letech, především objevováním kořenů černošské hudby v místním baptistickém kostele. „Tam jsem poprvé hrál funk. Skutečně jsem se v kostele dozvěděl o muzice hrozně moc. Zažil jsem na vlastní kůži, jak snadno hudba dokáže spouštět emoce.“ Jít přímo k jádru emocí a s jejich pomocí vytvořit skvělou hudbu bylo vždy Dukovou prioritou a podobně přímočarý je i jeho současný projekt.

Předně je to velká jízda, ale pod pláštíkem temperamentní show vydatně okořeněné hudebním humorem, tedy tím, co činí R&B tak atraktivním, se skrývá naléhavé hudební sdělení pro temnější i světlejší zákoutí našeho světa. „Cítím zodpovědnost předávat svou hudbou pozitivní myšlenky,“ dodává Duke. „Hudba by měla lidi těšit. Nemyslím, že je správné zamést věci pod koberec a dělat, že neexistují. Ti z nás, kteří mají schopnost a příležitost pojmenovat současný stav hudby a společnosti, by tak měli činit bez bázně, měli by o tom hrát a zpívat.“

Koncert George Duke Band proběhne v úterý 27. dubna 2010 v Městském divadlo Brno.

www.jazzfestbrno.cz

Tagy: JazzFestBrno 2010, George Duke Band, Brno

Rubrika: Profily, 21. dubna 2010, JFBKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama