METANCITY – nejen Hip hop

IdeaFatte do třetice všeho dobrého, album Doma nejen o životě na maloměstě

„Pochopil jsem systém, že to, co vnímáš a píšeš, začíná místem, kde to vnímáš a píšeš.“ Idea

Zlínská dvojice si sbalila kufry, z Prahy se vrátila do rodného Zlína a od té doby bylo dlouho ticho. Začátkem února pak vyšlo album Doma, které o této změně vypovídá nejvíce. Třetí deska IdeaFatte je dílo vzniklé na maloměstě nejen o maloměstu a tamějších poměrech. Velká témata s dalekosáhlým rozsahem ustoupila méně závažným příběhům, odlehčeným historkám, osobním postřehům a aktuálním fenoménům. Malé pravdy sice nahradily ty velké pravdy, to ale kompenzuje posun v oblasti textů. Potřetí jinak a potřetí lépe, to je Doma.

Při letmém srovnání aktuální desky IF s předcházejícím počinem nás vedle důrazu na méně závažné a osobnější záležitosti, i když to samo sebou neplatí absolutně, osloví především dvě související věci. Zaprvé je to již zmiňovaný vývoj v psaní textů. Zatímco minulá alba byla poměrně přímočará, zde Idea zvolil odlišný přístup. Na předeslané téma se dívá z různých perspektiv, vzájemně je poměřuje, rozvíjí, zpochybňuje, aby nakonec dospěl do místa, kde se spousta posluchačů musí nevyhnutelně ptát, o čem přesně vlastně ta skladba je. Názorným příkladem je vedle Bude hůř další, před vydáním zveřejněný kus Fanklub, ve kterém se – mimo jiné – vypořádá se vztahem rappera k fanouškům prostřednictvím dichotomie: „Já ti dávám muziku, ty mi zatím za to nic.“ x „Všichni si stěžujou, já ne, přece živí nás ty děti.“

Druhou nejsilnější vlastností alba je sebevědomí Idey, které je natolik charismatické a působivé, že prakticky odzbrojuje veškeré kritiky. Nejedná se přitom o vieweghovský způsob obrany, oscilující mezi vlastním ironickým zesměšněním a jízlivým napadáním kritiků, ale spíše o pokračování argumentace v duchu Nemusíš, když nechceš. Idea věří ve svou tvorbu, a pokud není někomu pochuti, nepotřebuje se u toho výslovně pozastavovat, ale jednoduše ukáže na svých, řekneme, úletech, že je mu to úplně jedno. Potom nikoho nepřekvapí, že se Doma odlišuje od předešlé tvorby, zvláště Mezitím. Tam byste skladby jako Písmenky o Facebooku, Můj producentFatteovi či Než přijdu domů o pobytu v hospodě jen těžko hledali. Na druhou stranu se přece jen na hlubší témata nezapomnělo, jak to dokazuje Generace 0 anebo Lež.

Album Doma vám nezmění život, ale přesto patří mezi nejpovedenější desky českého hip-hopu. Je odlehčené, přesto plné chytrých postřehů a originálních rýmů. Je zábavné, ale stejně vám bude mluvit z duše. Působí nezávazně, přesto v sobě skrývá silné poslaní, přinejmenším na české poměry. Hovoří o v zásadě triviálních věcech, ale nebojí se zároveň nakousnout to, o čem se příliš nemluví. Má výborné rapy i beaty, skvělého Ideu a Fattea. Upřímnou dvojici, u které vás zajímá, co dělá přes den, přes noc i ve studiu. Doma je deska, jež ctí své kořeny, ale jistojistě je přesahuje. Hip-hop, který nepotřebuje být „hip-hop“, aby jej někdo poslouchal.

Hodnocení: 1–

Tracklist:

01. Nic s tím nenaděláš
02. Bude hůř
03. Doma
04. Vážím si
05. Můj producent
06. Písmenky
07. Generace 0
08. Kalhoty bez rukávů
09. Fanklub
10. Než přijdu domů
11. Lež
12. Viděl jsem (+ Paulie Garand, Ryes)

http://www.ideafatte.cz

Tagy: Doma, IdeaFatte, Idea, Fate, Generace 0, Kalhoty bez rukávů, Bude hůř, Fanklub,

Rubrika: Recenze, 20. dubna 2010, Ravenak



Komentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama