METANCITY – nejen Hip hop

Grentfada Kysla Teslah - Metaphore Pontifex

Album: Metaphore Pontifex
Artista: Grentfada Kysla Teslah

Jako si vzali Supercrooo ve svých textech na mušku Dádu, evidentně má Kyslah spadeno hudebně na Felixe. Jeho samply se to jenom hemží. Jsou příjemné na poslech a vytváří klidnou a pohodovou atmosféru. Jemně znící beat a basová linka,kterou v jeho tvorbě hodně cením,vytváří zajímavé skladby, které jsou skvělé jako pozadí a číší z nich uvolněnost a pohoda. Stylově bych to zařadil do chilloutu, downtempa nebo abstraktního hip hopu.

Slyšel jsem již bezpočet Kyslíkových skladeb a domnívám se že jeho krevní skupina je právě v abstraktním hiphopu a středním tempu, nejvíce o tom vypovídá např. skladba „Detailní klavírista“. Skladba která není nějak koncepčně rozvinutá a přesto toho tolik říká, moc zajímavé. “Nekrolog pro zivota“ je jasným důkazem Kyslykovo obsese pro abstraktní hiphop.

Že je autor hravý a má smysl pro humor je vidno na skladbě „Freestyle bez slov“, je to pecka, která odsejpá, plná starých jazzových samplů, oprášené rukami mistra. Příjemná skladba je „Sime volná ruka“, pomalý beat s pianovým samplem který mému uchu lahodí. Další příjemná věc je track č.2 „south side killa blee“. Příjemný jazzový beat, s piankem a bongami. To je skladba, která může hrát dokola a neomrzí. Hodnotím výtečně! To jsou moje nejoblíbenější songy. Kyslykova vášeň ve vodách abstrakce je srovnatelná s mojí posedlostí piana,proto hodnotím kladně.

Zajímavý je „Perský rychlokedluben“, arabský breakbeat bych to nazval, moc pěkný. Je vidět že autor se nedrží jen klidných vod downtempa ale rád experimentuje a to se cenní. Skladba „prezent foa flossy“ s oldskulovym piankem má koule a hodně baví.

Abych Cd shrnul, je koncepčně hozené spíše do pomalého tempa. Má svoje světlé ale i tmavé kouty. Hemží se spoustou zajímavých samplů a nálad. To negativní co na desce cítím, je že některé skladby jsou málo hudebně propracované, hraje v nich celou dobu jeden nudný loop s minimálním změnami, takže po chvíli začne nudit. Jasným příkladem je skladba „Pozor policajti“, začátek má sice zajímavý, hodila by se i do české MAFIE, ale pak se celou skladbou táhne jeden sampl a vy čekáte ,kdy už se to konečně rozjede a ono nic, takže čekáte až to skončí, nebo si ulevíte a přepnete na další.

Některé skladby jsou také na můj vkus až příliš abstraktní, mající v sobě skrytý podtext, který je mi ale cizí. Nicméně je to zajímavé CD a kdyby jste si ho měli poslechnout jen jednou, stojí to za to !!!

Kdybych měl hodnotit dávám 3/5.

Celé zdarma ke stažení na http://www.kh.wz.cz/cd/cd1.htm

Tagy:

Rubrika: Recenze, 21. listopadu 2004, FlossyKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama